Οι Νέοι Θέλουν Να Ζήσουν (1965)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.301
Αντιδράσεις
49.151
Κοινωνικό δράμα του 1965 παραγωής Σταρ Φιλμ ,σε σενάριο και σκηνοθεσία Νίκου Τζήμα και μουσική Μίκη Θεοδωράκη. Πρωταγωνιστούν ο Φαίδων Γεωργίτσης , η Αλεξάνδρα Λαδικού , ο Νότης Περγιάλης , η Μπέττυ Αρβανίτη , ο Χριστόφορος Νέζερ κ.α. Η ταινία έκοψε 25.544 εισιτήρια και ήρθε 86η από τις 93 ταινίες της χρονιάς.


Υπόθεση : Ο Γιώργος και η Έφη πηγαίνουν στην τελευταία τάξη του γυμνασίου. Είναι ερωτευμένοι και κάνουν σχέδια για το μέλλον, παρόλο που και οι δύο προέρχονται από φτωχές οικογένειες. Η καθηγήτριά τους τους βοηθάει, αλλά ο Γιώργος αναγκάζεται να χάσει τη χρονιά, για να δουλέψει στα χωράφια. Αποφασίζει τότε, να πάει στην Αθήνα στον εξάδελφο του Βασίλη. Αποτυγχάνει να περάσει στο πανεπιστήμιο και πιάνει δουλειά στις οικοδομές. Αλλά και η οικογένεια της Έφης, αντιμετωπίζει φοβερά οικονομικά προβλήματα.

Η ταινία συμμετείχε στο κινηματογραφικό φεστιβάλ της Μόσχας και στο κινηματογραφικό φεστιβάλ του Ρότερνταμ.

[edit]Dead pic [edit]

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.[edit]

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία ελληνική ταινία που δυστυχώς έχει προβληθεί πολύ λίγες φορές στην τηλεόραση.Αρκετά διαφορετική απ τα άλλα κοινωνικά δράματα της εποχής,με καταπληκτική φωτογραφία,και ωραίες ερμηνείες...Μελαγχολικός ο Γεωργίτσης,πανέμορφη η Λαδικού (απ' τις πιο όμορφες και κομψές ηθοποιούς της εποχής της με στύλ) και συγκλονιστικό παίξιμο απ' τον Νότη Περγιάλη στο ρόλο του πατέρα της Έφης.Ειδικά στο φινάλε με τα πλάνα απ' το λιμάνι που ο κόσμος αποχαιρετά τους δικούς του (ντοκυμαντερίστικα πλάνα απ' τον Τζίμα) κλαίγοντας,το στομάχι σου γίνεται κόμπος...Αξίζει να το δείτε
 
συμφωνώ και εγώ η ταινία αξίζει. Επίσης χρήζει αναφοράς η εξάισια μουσική του Μίκη Θεοδωράκη.
 
tzias57 είπε:
συμφωνώ και εγώ η ταινία αξίζει. Επίσης χρήζει αναφοράς η εξάισια μουσική του Μίκη Θεοδωράκη.
Οντως καταπληκτική μουσική του Θεοδωράκη.Γενικά μια κοινωνική ταινία πολύ ρεαλιστική και με άλλη οπτική ματιά σε σχέση με τις κοινωνικές ταινίες εκείνης της εποχής, και με πολλά κοινά σημεία με την σημερινή κατάσταση που ζούμε,ανεργία,αδιέξοδο των νέων,μετανάστευση στο τέλος για μια καλύτερη τύχη κτλ
 
Έχω σχεδόν τα άπαντα του Θεοδωράκη αλλά αυτή η ταινία δεν μου θυμίζει τίποτε. Ακουγόταν κανένα από τα γνωστά του τραγούδια σ'αυτήν?
 
Ναι το δόξα το θεό ορχιστικό
 
ναι το "δόξα το θεό" αλλά ορχηστρικό
 
Πίσω
Μπλουζα