Οι Ουρανοί Είναι Δικοί Μας (1953)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.560
Αντιδράσεις
50.312
Οι Ουρανοί Είναι Δικοί Μας (1953)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Οι_ουρανοί_είναι_δικοί_μας

 


Κωμωδία παραγωγής Φίνος Φιλμ 1953 , σε σενάριο και σκηνοθεσία Ντίνου Δημόπουλου και μουσική Μάνου Χατζιδάκι. Πρωταγωνιστούν η Αντιγόνη Βαλάκου , ο Αλέκος Αλεξανδράκης , η Αλέκα Κατσέλη , ο Λάμπρος Κωνσταντάρας κ.α. Η ταινία έκοψε 44.156 εισιτήρια και ήρθε 8η ανάμεσα στις 21 ταινίες της χρονιάς.



Υπόθεση :

Μια κοπέλα χωρίς οικογένεια κλέβει από εδώ κι από εκεί για να φροντίσει τη γιαγιά της. Κάποτε γνωρίζει έναν αξιωματικό της αεροπορίας, ο οποίος θα αναλάβει τη φροντίδα τους.

 


9.jpg
Προβολή συνημμένου 94149

[video=youtube_share;mo3wpZOLTjQ]http://youtu.be/mo3wpZOLTjQ

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σπάνια ταινία του Φίνου.

Μπράβο στον Αντώνη, για όλο το σπάνιο υλικό που προσφέρει.

Αύριο στις 16.55 θα τη μεταδώσει το ΟΤΕ Σινεμά.
 
Ξέρει κανείς αν η ταινία έχει κυκλοφορήσει σε DVD? (είτε από εταιρεία είτε από κάποιο περιοδικό)
 
jasonk είπε:
Ξέρει κανείς αν η ταινία έχει κυκλοφορήσει σε DVD? (είτε από εταιρεία είτε από κάποιο περιοδικό)
Όχι δεν έχει κυκλοφορήσει. Είχε κυκλοφορήσει μόνο σε VHS τη δεκαετία του ΄80.
 
Είχα ακούσει ότι η ταινία έχει μεγάλο ενδιαφέρον, λόγω εμφάνισης παλαιών τύπων αεροσκαφών, της Ελληνικής Πολεμικής αεροπορίας.
 
Και μια φωτογραφια με τους συντελεστες της ταινιας.

Απο αριστερα Φιλοποιμην Φινος, Αλεκα Κατσελη, Αντιγονη Βαλακου, Λαμπρος Κωνστανταρας, Αλεκος Αλεξανδρακης, Ντινος Δημοπουλος.

Πηγη
 
Ευχαριστούμε για το ωραίο υλικό, tonytony. Η ταινία δεν είναι κωμωδία, αλλά αισθηματικό δράμα.
 
atanasio είπε:
Ευχαριστούμε για το ωραίο υλικό, tonytony. Η ταινία δεν είναι κωμωδία, αλλά αισθηματικό δράμα.
Λογικό, τώρα που διαβάζω και το σενάριο στη RetroDB... Ωστόσο βλέπω ότι κι εκεί είναι καταχωρημένη ως κωμωδία... Να υποθέσω ότι πρόκειται περί λάθος? Αν είναι, να διορθώσω το λήμμα και να μεταφέρω το θρεντ! :)

Ευχαριστώ!
 
atanasio είπε:
Ευχαριστούμε για το ωραίο υλικό, tonytony. Η ταινία δεν είναι κωμωδία, αλλά αισθηματικό δράμα.
Πολύ σωστά! Γιατί το έγραψα έτσι;;; :eek: Προφανώς μου ξέφυγε... #)
 
Οκ, τα έφτιαξα όλα! Στη RetroDB την απέδωσα ως δραματική κι όχι ως αισθηματική. Πείτε μου αν είναι εντάξει έτσι, παρακαλώ! :)
 
D@redevil είπε:
Οκ, τα έφτιαξα όλα! Στη RetroDB την απέδωσα ως δραματική κι όχι ως αισθηματική. Πείτε μου αν είναι εντάξει έτσι, παρακαλώ! :)
Ναι νομίζω είναι μια χαρά!
 
Πίσω
Μπλουζα