Οι 10 χειρότερες ταινίες των 90ς

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.155
Μετά τα 70ς και 80ς , ας πάμε και στην δεκαετία του '90. Οι ταινίες λοιπόν ( μέχρι το 1995) που μας κούρασαν, εκνεύρισαν και μας έκαναν να είμαστε έτοιμοι να το βάλουμε στα πόδια...

Troll 2 (1990) Μοιάζει απίστευτο, το ότι ο σκηνοθέτης κατάφερε να γυρίσει κάτι χειρότερο, από την πρώτη ταινία.

Highlander II : The Quickening (1991) Το πρώτο συμπαθητικό. Το δεύτερο ένας αχταρμάς από πλανήτες, εξωγήινους, γελοία κοστούμια, τραγικές ερμηνείες και κάκιστο χιούμορ.

Απορώ πως δέχτηκε να παίξει ο Κόνερυ!!!

A League of Their Own (1992) Είναι που είναι αδιάφορο το μπέιζμπολ για εμάς, έχουμε και έναν Tom Hanks να ξελαρυγγιάζεται όλη την ώρα. Α, παίζει και η Μadonna...

The Rookie (1992) Δεν λέω μεγάλη συμπάθεια ο Κλήντ , αλλά πόσες ταινίες να αντέξεις στις οποίες υποδύεται, ακριβώς τον ίδιο ρόλο;

Jason Goes to Hell : The Final Friday (1993) Άλλη μια κάκιστη συνέχεια του F13. Δυστυχώς παρά τον τίτλο, δεν ήταν και η τελευταία...

Sleepwalkers (1992) Άλλη μια κακοποίηση του Stephen King. Τουλάχιστον έχει καλή μουσική.

The Bodyguard (1992) Αφόρητο μελόδραμα με τα κλισέ να πέφτουν με ρυθμό πολυβόλου.

Gremlins 2 (1990) Το πρώτο κλασσικό και αγαπημένο, αλλά η συνέχει αχρείαστη.

Stop! Or My Mom Will Shoot (1992) Σταλόνε σε " κωμωδία "....

Mortal Combat (1995) Ξέρω, τα παιχνίδια πάντα υπέφεραν, στην μεταφορά τους στο πανί. Αλλά τουλάχιστον το Street Fighters, έχει ένα ενδιαφέρον μέσα στην προχειρότητα

του. Αυτό ήταν εντελώς βαρετό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
όχι ότι έχεις άδικο για την ταινία bodyguard αυτή καθεαυτή όμως σκέψου το ost που ήταν καλό καθώς επίσης και τις καλτ καταβολές της ως ρομαντικό έργο! Έχει "φύγει" και η Witney...

Εγώ θα το χαρακτήριζα ρετρό, χαρακτηριστική 90'ς movie του είδους με 80'ς καταβολές!
 
Waterworld (1995): Ο Κόστνερ (που έτσι κι αλλιώς δεν τον πολυσυμπαθώ) στα χειρότερα του.

Η μεγάλη των μπάτσων σχολή: Αποστολή στη Μόσχα (1994): Η ευτυχώς τελευταία πατάτα (ε, ταινία ήθελα να πω) από μια σειρά που ξεκίνησε ικανοποιητικά (ε δεν ήταν αριστουργήματα οι πρώτες 1-2 ταινίες αλλά βλεπόταν) για να καταλήξει σε εντελώς αδιάφορες ταινίες (7 στο σύνολο) και μια σειρά που είχα την χαρά να μη δω.

Ο γιος του Ροζ Πάνθηρα (1993): Άλλη μια πατατοκωμωδία, σίκουελ 2 επιτυχημένων κωμωδιών της δεκαετίας του '60. Ίσως η χειρότερη ταινία του Μπενίνι (Τουλάχιστον πριν τον Πινόκιο). Κρίμα που ο σπουδαίος Χέρμπερτ Λομ αποχαιρετά με αυτήν την βλακεία τον κινηματογράφο.

Χριστόφορος Κολόμβος: Η ανακάλυψη (1992): Ο Χωραφάς τρώει τη σκόνη του Ντεπαρτιέ όπως και όλη η ταινία από την αντίστοιχη του Ρίντλεϊ Σκοτ. Το 4,4 που παίρνει στο imdb είναι μάλλον πολύ για αυτή την ταινία.

Το πορφυρό γράμμα (1995): Άλλη μια βαρετή μέχρι αηδίας διασκευή κλασικού έργου. Με τους Γκάρι Όλντμαν και Ντέμι Μουρ.

Το γεμιστό όπλο Νο1 (1993): Άλλη μια ηλίθια παρωδία (προφανώς του φονικού όπλου) με τους Εμίλιο Εστεβέζ και τον Σάμιουελ Λ. Τζάκσον (προ του Pulp fiction)

Δικαστής Ντρεντ (1995): Άλλη μια κακή ταινία από τον Σταλόνε (που το πρώτο μισό της δεκαετίας του 90 είχε μια έντονη έλξη προς τις κακές ταινίες) τουλάχιστον είναι ο Σταλόνε οπότε βλέπεται κάπως ευχάριστα.

Ρόκυ 5 (1990): όπως το προηγούμενο

Body of Evidence (1993): Η Μαντόνα σε έναν κακό κλώνο του (κακού) βασικού ενστίκτου. Παίζει και ο Νταφόε (μάλλον τον τιμώρησε ο Θεός για την συμμετοχή του στον τελευταίο πειρασμό)

Τεμαχίζοντας την Έλενα (1993): Οκ την γύρισε η κόρη του Λιντς. Ε και;
 
spyros_s είπε:
όχι ότι έχεις άδικο για την ταινία bodyguard αυτή καθεαυτή όμως σκέψου το ost που ήταν καλό καθώς επίσης και τις καλτ καταβολές της ως ρομαντικό έργο! Έχει "φύγει" και η Witney...Εγώ θα το χαρακτήριζα ρετρό, χαρακτηριστική 90'ς movie του είδους με 80'ς καταβολές!

Το μουσικό κομμάτι της ταινίας μου άρεσε και εμένα, απλά βλέποντας την αρκετά χρόνια μετά δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί είχε γίνει τόσος ντόρος, όταν πρωτοβγήκε στους κινηματογράφους... :)
 
Rio νομίζω ότι αδικείς το Mortal Kombat. Εντάξει η πλοκή ίσως να μην ήταν πολύ συμπαγής, αλλά σε τέτοιου είδους ταινίες ποιος νοιάζεται για την πλοκή όσο για τα εφέ. Το Street Fighter δεν μου έχει μείνει καθόλου σαν ταινία, ούτε πλοκή θυμάμαι ούτε σκηνές από το παιχνίδι. Νομίζω ότι στη θέση του θα έπρεπε να είναι το Super Mario Bros.
 
johnny19818 είπε:
Rio νομίζω ότι αδικείς το Mortal Kombat. Εντάξει η πλοκή ίσως να μην ήταν πολύ συμπαγής, αλλά σε τέτοιου είδους ταινίες ποιος νοιάζεται για την πλοκή όσο για τα εφέ. Το Street Fighter δεν μου έχει μείνει καθόλου σαν ταινία, ούτε πλοκή θυμάμαι ούτε σκηνές από το παιχνίδι. Νομίζω ότι στη θέση του θα έπρεπε να είναι το Super Mario Bros.

Έχω ακούσει πολύ κράξιμο για το super mario Bros , αλλά δεν έχει τύχει να το δω ακόμα... :)
 
Βασικά το Mortal Kombat σε σχέση με άλλες ταινίες μεταφορές από video games θεωρείται αριστούργημα :p

Αυτό δεν λέει πολλά μιας και το επίπεδο του είδους είναι πολύ χαμηλό αλλά θυμάμαι ότι δεν με χάλασε τόσο πολύ όσο το Street Fighter. Το μόνο που μου άρεσε στο Street Fighter ήταν ο Raul Julia στον ρόλο του Bison όπου είχα γελάσει πολύ σε κάποιες σκηνές (όχι γιατί του ταίριαζε ή τίποτα παρόμοιο). Οι υπόλοιποι χαρακτήρες ήταν πεταμένοι στην ταινία σε τελείως άκυρα πόστα και ο Van Dam ήταν απλά άθλιος (ειδικά η σκηνή που βγάζει εκείνον τον λόγο ήταν Indiana-Jones-face-meltingly bad).

Τουλάχιστον το Mortal Kombat είχε μία αξιοπρεπή ατμόσφαιρα και σκηνικά, καλά εφέ, οι ηθοποιοί ψιλοταίριαζαν με τους χαρακτήρες που υποδύονταν (ειδικά ο Christof Lamberd σαν Raiden) καλές μάχες, ο Scorpion και o Sub Zero ήταν επιβλητικοί σαν πραγματικοί Ninja (όχι πολλά λόγια, μόνο ξύλο) και ενα πιασάρικο soundtrack. Γενικώς την θεωρώ μία πετυχημένη μεταφορά αλλά με ένα μεγάλο πρόβλημα, το rating. Θέλησαν να την κάνουν κάπως πιο "παιδική" για να μπορούν να την προβάλλουν στο κοινό που ξέρει τα games, εξάλλου πιτσιρικάδες τα παίζανε παρόλο που είχαν υπερβολική βία, αλλά αυτό δεν γίνεται τόσο εύκολα στο cinema οπότε καμία σχέση με το λουτρό αίματος και τα fatalities των games.

Tο sequel πάντως ήταν από τις μεγαλύτερες αηδίες όλων των εποχών και μιας και βγήκε το 97, ορίστε η πρώτη ταινία που θα έβαζα στην λίστα μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Waterworld (1995): Ο Κόστνερ (που έτσι κι αλλιώς δεν τον πολυσυμπαθώ) στα χειρότερα του.

Η μεγάλη των μπάτσων σχολή: Αποστολή στη Μόσχα (1994): Η ευτυχώς τελευταία πατάτα (ε, ταινία ήθελα να πω) από μια σειρά που ξεκίνησε ικανοποιητικά (ε δεν ήταν αριστουργήματα οι πρώτες 1-2 ταινίες αλλά βλεπόταν) για να καταλήξει σε εντελώς αδιάφορες ταινίες (7 στο σύνολο) και μια σειρά που είχα την χαρά να μη δω.

Ο γιος του Ροζ Πάνθηρα (1993): Άλλη μια πατατοκωμωδία, σίκουελ 2 επιτυχημένων κωμωδιών της δεκαετίας του '60. Ίσως η χειρότερη ταινία του Μπενίνι (Τουλάχιστον πριν τον Πινόκιο). Κρίμα που ο σπουδαίος Χέρμπερτ Λομ αποχαιρετά με αυτήν την βλακεία τον κινηματογράφο.

Χριστόφορος Κολόμβος: Η ανακάλυψη (1992): Ο Χωραφάς τρώει τη σκόνη του Ντεπαρτιέ όπως και όλη η ταινία από την αντίστοιχη του Ρίντλεϊ Σκοτ. Το 4,4 που παίρνει στο imdb είναι μάλλον πολύ για αυτή την ταινία.

Το πορφυρό γράμμα (1995): Άλλη μια βαρετή μέχρι αηδίας διασκευή κλασικού έργου. Με τους Γκάρι Όλντμαν και Ντέμι Μουρ.

Το γεμιστό όπλο Νο1 (1993): Άλλη μια ηλίθια παρωδία (προφανώς του φονικού όπλου) με τους Εμίλιο Εστεβέζ και τον Σάμιουελ Λ. Τζάκσον (προ του Pulp fiction)

Δικαστής Ντρεντ (1995): Άλλη μια κακή ταινία από τον Σταλόνε (που το πρώτο μισό της δεκαετίας του 90 είχε μια έντονη έλξη προς τις κακές ταινίες) τουλάχιστον είναι ο Σταλόνε οπότε βλέπεται κάπως ευχάριστα.

Ρόκυ 5 (1990): όπως το προηγούμενο

Body of Evidence (1993): Η Μαντόνα σε έναν κακό κλώνο του (κακού) βασικού ενστίκτου. Παίζει και ο Νταφόε (μάλλον τον τιμώρησε ο Θεός για την συμμετοχή του στον τελευταίο πειρασμό)

Τεμαχίζοντας την Έλενα (1993): Οκ την γύρισε η κόρη του Λιντς. Ε και;
Νομίζω το "Τεμαχίζοντας την Ελένα" είναι μια απ' τις χειρότερες ταινίες αυτής της λίστας και γενικά της δεκαετίας του 90. Θρίλερ δεν την λες (δεν έχει την παραμικρή σταγόνα αίματος ούτε βίαιες σκηνές), ρομαντική ούτε (καθότι δεν υπάρχει κανένα αίσθημα ανάμεσα στους χαρακτήρες). Ούτε καν ταινία σοκ παρά την μακάβρια ιδέα του σεναρίου και τιτλου. Εγώ θα την έλεγα κακέκτυπο-ατυπο ριμέικ του Misery απ' την ανάποδη. Βέβαια θα μπορούσε να ήταν η συνέχεια (αν δεν προηγούνταν 23 χρόνια) από εκεί που τελειώνει απότομα το Suntan (μια Ελληνική ταινία του 2016 με ήρωα έναν καταθλιπτικό γιατρό που κάνει το αγροτικό στην Αντίπαρο και παθαίνει εμμονή με μια 20χρονη που έρχεται για διακοπές).
Οι ερμηνείες εντελώς χάλια (ακόμη και αυτή του φοβερού ηθοποιού Bill Paxton). Την είδα χθες πρώτη φορά και περίμενα να δω μια ταινία σοκ αλλά μάλλον προς κωμωδία φέρνει πιο πολύ.
 
Σε μια δεκαετία, αν τα χρονικά όρια του retromaniax επεκταθούν (μέχρι το 2005 πχ) σίγουρα θα έχουμε να πούμε και για το The Room του 2003 ως μια απ' τις χειρότερες ταινίες όλων των εποχών
 
To τοπικό κανάλι της πόλης μου το ΕΝΑ τα τελευταία χρόνια βάζει μεταμεσονύχτια κάτι καλτ διαμάντια που ούτε οι συντελεστές τους δεν τα ξέρουν . Δυστυχώς ούτε τρέιλερ βάζει,ούτε στις τοπικές εφημερίδες γράφει ποιες ταινίες θα προβάλλει το βράδυ απλά μόνο Ξένη Ταινία σκέτο, οπότε υπάρχει πέπλο μυστηρίου γύρω απ' αυτές. Πρέπει να την δεις απ' την αρχή για να συγκρατήσεις τον τίτλο και μετά να ψάξεις διαδικτυακά για πληροφορίες. Προχθές πέτυχα ένα εντελώς κουφό έργο, γυρισμένο με βιντεοκάμερα κάκιστης ποιότητας και παντελώς άγνωστους ηθοποιούς . Ούτε τίτλους τέλους δεν είχε να φανταστείτε τελείωνε με ένα ξερό the end. Υπόθεση μια αντροπαρεα σε ένα playroom με μπιλιάρδα, βελάκια να μιλάνε για τις επιτυχίες στο αντίθετο φύλο και εναλλάξ στην άλλη σκηνή γυναικεία παρέα να μιλάει για τα ίδια θέματα. Ήταν σίγουρα δεκαετίας 90 ίσως τέλη της δεκαετίας γιατί έδειχνε πολύ παλιό. Αλλά σίγουρα μια απ' τις χειρότερες ταινίες και ανούσιες που έχω δει .
 
  • Like
Reactions: RIO
Αθήνα (βόρεια προάστια συγκεκριμένα) δύσκολα το πιάνουμε το εν λόγω κανάλι, ενώ συγχρόνως δεν έχει λινκ για ζωντανή μετάδοση
 
Αθήνα (βόρεια προάστια συγκεκριμένα) δύσκολα το πιάνουμε το εν λόγω κανάλι, ενώ συγχρόνως δεν έχει λινκ για ζωντανή μετάδοση
Εκπέμπει μόνο τοπικά μετά τον νόμο πριν 3-4 χρόνια με τις τηλεοπτικές άδειες κτλ. Δεν ξέρω διαδικτυακά αν το πετύχεις με καμία απ' αυτές τις εφαρμογές για τηλεόραση στο Android
 
Δεν μιλούσα για της Καβάλας, για της Λαμίας έλεγα
 
Δεν μιλούσα για της Καβάλας, για της Λαμίας έλεγα
Ναι αλλά και πάλι δεν γνώριζα ότι υπήρχε link για online μετάδοση του συγκεκριμένου καναλιού. Οπότε κάποιο... "διαμαντάκι" θα πετύχεις πιστεύω μεταμεσονύχτια αν καθήσεις ποτέ να δεις από περιέργεια
 
Πίσω
Μπλουζα