Ομαδική εργασία 1ης Λυκείου - Ενιαία Πολυκλαδικά Λύκεια (ΕΠΛ)

pardalotzatziki

RetroNuts!
Joined
1 Δεκ 2012
Μηνύματα
2.019
Αντιδράσεις
348
Για να δουμε ποιοι ηταν σε ΕΠΛ. Και αν καναμε ολοι τις ιδιες εργασιες.

Στην πρωτη λυκειου καναμε εργαστηρια.

Καθε τριμηνο ειχε μια εργασια.

Στο τριτο τριμηνο ηταν η ομαδικη. Ετοιμαζαμε μια μακετα/μινιατουρα συνηθως απο καποιο εργοστασιο της περιοχης και μια εργασια/παρουσιαση. Η εργασια ηταν

η δημιουργια μιας εταιριας αντιστοιχης με το εργοστασιο και η αναλυση των εργασιων. Καθε μαθητης ειχε μια θεση σε καποιο τμημα. Μεχρι και μετοχες σχεδιαζαμε.

Ετος 1991-92. Επισκεψη στο τοπικο εργοστασιο της Coca-Cola(Α' ΒΙΠΕ Βολου) και μετα δημιουργια της μακετας και της εργασιας.

Τα υλικα....οτιδηποτε. Τα φωτακια που βλεπετε δουλευουν κανονικα με μια 9V μπαταρια. Ειναι απο καλαμακια που πινουμε. Το εργοστασιο απο χαρτονι για μακετες.

Καλαμακια για σουβλακια(φραχτης), σφουγγαρια(για τα φυτα) και πολλα αλλα.

Στο τελος της χρονιας καναμε κατι σαν εκθεση εργασιων και η καλυτερες μακετες κερδιζαν και καθε μαθητης επαιρνε δωρα. Οσο ημουνα στο ΕΠΛ, προεδρος του Συλλογου Γονεων ηταν ο πατερας μου. Στο τελος της χρονιας ο αγοραζε με τα χρηματα του Συλλογου εργαλεια (κυριως) και τα μοιραζε στους μαθητες που ειχαν δημιουργησει τις τρεις καλυτερες μακετες.

Εδω ειναι δυο φωτογραφιες απο την μακετα μας. Εχω και τις μετοχες της εταιριας, την οποια θελαμε να την πουμε AΡΠΑ Cola αλλα δεν μας αφηνε ο καθηγητης(φοβερη ελλειψη χιουμορ).

Τελικα την ειπαμε Teen Cola. Η διπλανη μακετα, πρεπει να ειναι το ΚΤΕΟ του Βολου. Δεν ειμαι σιγουρος.

Το εργοστασιο παραμενει κατα 90% το ιδιο και εχω εργαστει κιολας εκει.

Στα αλλα τριμηνα ειχαμε την ατομικη εργασια και κατι αλλο που δε θυμαμαι. Οποιος θυμαται το λεει.

Εχω και την ατομικη γραπτη εργασια αλλα και το αντικειμενο που ειχα φτιαξει. Αλλα θελει ψαξιμο για να τα βρω..

Επισης αν κατι θυμαμαι λαθος, διορθωνετε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέτοια εργασία κάναμε στη δευτέρα γυμνασίου στο μάθημα της Τεχνολογίας. Χωριζόμασταν σε ομάδες (περίπου 50-50, οι μισοί έκαναν πληροφορική, οι άλλοι μισοί τεχνολογία εναλλάξ εκείνη την ώρα) και αναλάμβανε η κάθε ομάδα να φτιάξει με μακετόχαρτο τη μακέτα ενός εργοστασίου, όχι απαραίτητα υπαρκτού. Δε θυμάμαι τι εργοστάσιο είχαμε φτιάξει, αλλά θυμάμαι ότι ο καθένας αναλάμβανε να φτιάξει και από ένα κτίριο. Είχαμε φτιάξει μέχρι και συντριβάνι, όπου του είχαμε ρίξει μπλε ζελέ μαλλιών για νερό. Αυτό με τα φωτάκια το είχαμε καταφέρει κι εμείς. Την ίδια χρονιά, στα πλαίσια του μαθήματος, είχαμε επισκευτεί το εργοστάσιο της ΦΑΓΕ στη Μεταμόρφωση. Στο τέλος είχαμε κάνει και μια μικρή έκθεση των μακετών όλων των ομάδων (8 στο σύνολο, αν θυμάμαι καλά). Δεν υπήρχε βραβείο.
 
nwntas είπε:
Τέτοια εργασία κάναμε στη δευτέρα γυμνασίου στο μάθημα της Τεχνολογίας. Χωριζόμασταν σε ομάδες (περίπου 50-50, οι μισοί έκαναν πληροφορική, οι άλλοι μισοί τεχνολογία εναλλάξ εκείνη την ώρα) και αναλάμβανε η κάθε ομάδα να φτιάξει με μακετόχαρτο τη μακέτα ενός εργοστασίου, όχι απαραίτητα υπαρκτού. Δε θυμάμαι τι εργοστάσιο είχαμε φτιάξει, αλλά θυμάμαι ότι ο καθένας αναλάμβανε να φτιάξει και από ένα κτίριο. Είχαμε φτιάξει μέχρι και συντριβάνι, όπου του είχαμε ρίξει μπλε ζελέ μαλλιών για νερό. Αυτό με τα φωτάκια το είχαμε καταφέρει κι εμείς. Την ίδια χρονιά, στα πλαίσια του μαθήματος, είχαμε επισκευτεί το εργοστάσιο της ΦΑΓΕ στη Μεταμόρφωση. Στο τέλος είχαμε κάνει και μια μικρή έκθεση των μακετών όλων των ομάδων (8 στο σύνολο, αν θυμάμαι καλά). Δεν υπήρχε βραβείο.
Εμεις δεν ειχαμε τετοιο μαθημα στο γυμνασιο, μονο κατι μισανθρωπους καθηγητες...

Μετα το 90 πρεπει να ξεκινησε αυτο το μαθημα.
 
pardalotzatziki είπε:
Εμεις δεν ειχαμε τετοιο μαθημα στο γυμνασιο, μονο κατι μισανθρωπους καθηγητες...Μετα το 90 πρεπει να ξεκινησε αυτο το μαθημα.
Καλά, μη φανταστείς. Το μάθημα μπήκε καθαρά για να δικαιολογήσει ώρες καθηγητών :p Αλλά ναι, δεκαετία του 1990 πρέπει να ξεκίνησε σαν μάθημα. Το είχαμε 1η και 2α γυμνασίου και 1η λυκείου. Στην 1η γυμνασίου κάναμε με μακετόχαρτο ένα μηχάνημα (είχα κάνει μια φωτογραφική μηχανή), στη 2α ένα εργοστάσιο και στην 1η λυκείου είχαμε απλά μια γραπτή εργασία και μπόνους καθάρισμα και τσάπισμα του πίσω ακάλυπτου του σχολείου...
 
Ενα σχετικο βιντεακι που βρηκα..

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
Εχω και τις μετοχες της εταιριας, την οποια θελαμε να την πουμε AΡΠΑ Cola αλλα δεν μας αφηνε ο καθηγητης(φοβερη ελλειψη χιουμορ).Τελικα την ειπαμε Teen Cola.
Οριστε μια απο τις μετοχες, εχω τα νουμερα 3,4 και 5...

img563.jpg
 
Εμείς είχαμε φτιάξει μια μακέτα ενός ελαιοτριβείου. Το τελικό αποτέλεσμα δεν το θυμάμαι καθόλου :p . Θυμάμαι όμως ότι είχα αναλάβει το κομμάτι παραλαβής του ελαιοκάρπου και μεταφοράς του στο σπαστήρι. Για ιμάντα είχα βάλει ένα παχύ λάστιχο από ένα αυτοκινητάκι και για χωνί είχα κόψει το λαιμό από ένα απορρυπαντικό πιάτων.
 
johnny19818 είπε:
Εμείς είχαμε φτιάξει μια μακέτα ενός ελαιοτριβείου. Το τελικό αποτέλεσμα δεν το θυμάμαι καθόλου :p . Θυμάμαι όμως ότι είχα αναλάβει το κομμάτι παραλαβής του ελαιοκάρπου και μεταφοράς του στο σπαστήρι. Για ιμάντα είχα βάλει ένα παχύ λάστιχο από ένα αυτοκινητάκι και για χωνί είχα κόψει το λαιμό από ένα απορρυπαντικό πιάτων.
Πολυ ωραια παραγωγικα και διδακτικα μαθηματα. Ηταν απο τα αγαπημενα μου.
 
Ωραίο το όνομα Teen Cola για το εργοστάσιο που αναφέρθηκε στο πρώτο μήνυμα... :flower:
 
pardalotzatziki είπε:
Πολυ ωραια παραγωγικα και διδακτικα μαθηματα. Ηταν απο τα αγαπημενα μου.
Θα ήταν και για μένα ένα ωραίο μάθημα αν δεν είχαμε μια $%#$ καθηγήτρια που μου έβαλε και 15 στο τρίμηνο. Κι αυτό το άτιμο το περισκόπιο που το έχω βάλει...
 
BETTY BOOP είπε:
Ωραίο το όνομα Teen Cola για το εργοστάσιο που αναφέρθηκε στο πρώτο μήνυμα... :flower:
Ναι, ισως επρεπε να το κατοχυρωσουμε. :D

johnny19818 είπε:
Θα ήταν και για μένα ένα ωραίο μάθημα αν δεν είχαμε μια $%#$ καθηγήτρια που μου έβαλε και 15 στο τρίμηνο. Κι αυτό το άτιμο το περισκόπιο που το έχω βάλει...
Περίεργο που ειχατε γυναικα. Αυτα τα μαθηματα τα κανανε αντρες, κυριως με σχετικη ειδικοτητα.
 
pardalotzatziki είπε:
Περίεργο που ειχατε γυναικα. Αυτα τα μαθηματα τα κανανε αντρες, κυριως με σχετικη ειδικοτητα.
Και δεν την πηγαινε κανεις σα χαρακτηρα. Και μολις τελειωσαμε την 1η Λυκειου και ειπαμε ξεμπλεξαμε απο αυτην παμε στη 2α Λυκειου πρωτο μαθημα ηλεκτροτεχνια και μπαινει μεσα αυτη. Τρελαθηκαμε ολοι. Της καναμε ομως τη ζωη ποδηλατο καθως ειμασταν 10 αγορια στην ταξη και ηθελε δεν ηθελε εστρωσε τελικα.
 
Πίσω
Μπλουζα