Ονομασία για φιγουρίτσες από κρουασάν!

retrosilektis

Retro Member
Joined
26 Απρ 2010
Μηνύματα
123
Αντιδράσεις
23
δινονταν παλια κατι μικρες χνουδωτες φιγουριτσες με ποδαρακια χαρτινα που γινονταν και αυτοκολλητα απο κατω,ηταν 5-6 νομιζω διαφορετικες και θυμαμαι μονο μια τον σκοτσεζο και δινονταν σε προσφορα σε 6-7 κρουασαν σε δυχτακι μεσα.αν καποιος θυμαται ονομασια η εχει φωτο τους ας τα βαλουν.
 
κανεις καμμια φωτο η κανενα τιτλο πως λεγονταν αυτα τα χνουδωτα που δινονταν με προσφορα σε κρουασαν σε δυχτακι μεσα?
 
Ούτε φωτό, ούτε τίτλο!... :)

Αλλά!....

Κάποτε δούλευα στα τουριστικά και σε κάθε Philoxenia, μας έδινε η Cronus Airlines (τότε!) χνουδωτά κίτρινα στρόγγυλα κουκλάκια, με αυτοκόλλητα ποδαράκια που μπορούσες να τα κολλήσεις στο πάνω μέρος της οθόνης σου! Συνήθως, για "ουρά" είχαν ένα banner-άκι, με το διαφημιστικό μήνυμα!

Μιλάω για κάτι τέτοιο:

standard-Bugs.jpg


Αυτά εννοείς?
 
Νομιζω οτι τα εδινε δωρο ,οταν ειχε πρωτοβγει, το κρουασαν "Μερεντα", το '93-'94...

Παντως , μοιαζουν αρκετα με αυτα της D@redevil...
 
Stratulator είπε:
Νομιζω οτι τα εδινε δωρο ,οταν ειχε πρωτοβγει, το κρουασαν "Μερεντα", το '93-'94...Παντως , μοιαζουν αρκετα με αυτα της D@redevil...
εχεις δικιο ειχα κι εγω κατι τετοια,αλλα δε μπορω να θυμηθω πως τα λεγανε τα ατιμα....
 
ετσι ηταν χνουδωτο με τα ματια αλλα ειχαν αλλα ποδια και ειχαν και καπελακι διαφορετικο το καθε ενα.θημηθηκα τωρα ενα ηταν κοτοπουλακι.μαλλον ναι τα κρουασαν μερεντα τα εδιναν.ηταν σε διχτακι 5-6 κρουασαν + το κουκλακι αυτο.
 
Πωπω τοτε που τα κρουασάν μέρεντα ειχαν τελεια γεύση. Τι μου θυμίσατε.εχει 20 χρονια που τα ειχα ξεχάσει.
 
Kοίτα να δεις, άλλο ένα πράγμα που είχα ξεχάσει εντελώς και το θυμάμαι εδώ! Είχα το κίτρινο κοτοπουλάκι, έμοιαζε όντως αρκετά με αυτό της Dare, μόνο που είχε κόκκινο ή πορτοκαλί ράμφος, δεν θυμάμαι ακριβώς, και κόκκινα ποδαράκια.
 
Αν δεν με απατά η μνήμη μου, αυτά τα χνουδωτά αυτοκόλλητα λέγονταν "Γιούπι" .
 
Ψαχνοντας,βρηκα αυτη την φωτο....

attachment.php


....η οποια με οδηγησε σε αυτο το site/forum (what ever)....

Warm Fuzzies

...στο οποιο,καποιος γραφει για την πιθανη ονομασια τους....


Pom-Pom Critters

...ενω λιγο παρακατω,ενας αλλος αναφερει.....

How to make Weepuls
 
δεν θυμάμαι καθολου τις φιγούρες αυτές...
 
δινονταν σε δυχτακι με κρουασαν μεσα σαν δωρο. γνωριζει κανεις ποσα ηταν? βαζω και φωτο εδω να δειτε 3 απο αυτα.

yupi.jpg
 
Τα θυμάμαι. Ήταν στο Τσιπικάο νομίζω ή στο ΕΒΓΑ. Μάλλον πιο πολύ προς το Praleda της ΕΒΓΑ κλίνω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα αγόραζα σαν τρελός τότε.Το αγαπημένο μου ήταν ένα σιέλ με καπέλο ναύτη και τα είχα κολλήσει στο προστατευτικό του δυόροφου κρεββατιού μου.Αν και το αγαπημένο μου κρουασαν ήταν το φολι (με τη μπλέ συσκευασία τότε).

Υ.Γ. Έχετε παρατηρήσει οτι τότε τα κρουασαν όταν τα άνοιγες ήταν φρέσκα με ρευστή σοκολάτα και μύριζαν ωραία ενώ στις μέρες μας είναι ξερά;
 
Πίσω
Μπλουζα