Ο Άνθρωπος που έσπαγε πλάκα (1972)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542


[TR]

[TD=bgcolor: #F9F9F9]



   
[/TD]

[TD=bgcolor: #F9F9F9]



 
[/TD]

[/TR]




Προβολή συνημμένου 37211 Προβολή συνημμένου 37212 Προβολή συνημμένου 37213


 


Έτος: 1972


Διάρκεια: 95'


Είδος: Κωμωδία


Εταιρία παραγωγής: Καραγιάννης-Καρατζόπουλος


Σκηνοθεσία: Κώστας Καραγιάννης (I)


Σενάριο: Γιώργος Λαζαρίδης


Μουσική σύνθεση: Δημήτρης Κωνσταντάρας


Ηθοποιοί: Λάμπρος Κωνσταντάρας , Ξένια Καλογεροπούλου , Αιμιλία Υψηλάντη , Γιάννης Γκιωνάκης , Σταύρος Ξενίδης , Μάκης Δεμίρης , Αλίκη Ζωγράφου , Ζέτα Αποστόλου , Νικήτας Πλατής , Μίτση Κωνσταντάρα , Δημήτρης Μπισλάνης , Αλέκος Ζαρταλούδης , Νίκος Τσουκαλάς , Γιώργος Τζιφός , Ανδρέας Συρογιάννης (Πετράκης) , Κώστας Παπανίκος , Γιώργος Γρηγορίου ,Ανδρέας Τσάκωνας , Κώστας Φατούρος , Νίκος Παπαχρήστος , Γιάννης Φύριος , Κώστας Καραγιάννης (I)


Σχόλια/Πλοκή: Ένας άνθρωπος πλούσιος, γλεντζές και πλακατζής, ο Λάζαρος, ο οποίος μια ζωή ραχατεύει και δεν γνωρίζει τι θα πει δουλειά, πληροφορείται απʼ τον λογιστή του ότι η πατρική περιουσία του εξανεμίστηκε και δεν μένουν παρά μερικές πενταροδεκάρες. Αρχικά πίστευε ότι θα κέρδιζε στο καζίνο, αντ' αυτού όμως έχασε ακόμα και τις πενιχρές οικονομίες του αφελούς σωφέρ του Ζαχαρία. Στη συνέχεια, στρέφεται σε γνωστούς και σε φίλους, όπως είναι η τραγουδίστρια Νάντια, η οποία τον πετάει έξω από το καμαρίνι της. Ακολουθεί ο φίλος του Ηρακλής που αποδεικνύεται ιδιαιτέρως αγνώμων, καθώς αρνείται να του επιστρέψει τα δανεικά που έχει πάρει. Τέλος, είναι και η φιλάνθρωπος κυρία Ολυμπία, η οποία δράττεται της ευκαιρίας να του ριχτεί ερωτικά, κάνοντάς τον να τραπεί σε άτακτη φυγή. Όμως μια πανέμορφη ανθοπώλις, η Στεφανία, του συμπαραστέκεται και εκείνος, για χατίρι της, στρώνεται στη δουλειά κερδίζοντας έτσι για πρώτη φορά το ψωμί του με ιδρώτα. Όταν επιτέλους μπαίνει για τα καλά στον ίσιο δρόμο και παύει να θεωρεί τη ζωή σαν πλάκα, μαθαίνει ότι η φτώχεια του ήταν πλασματική και την είχε προνοήσει ο πατέρας του, προτού πεθάνει, για να τον συνετίσει.


Trivia: Η ταινία προβλήθηκε τη σαιζόν 1971-1972 και έκοψε 171.857 εισιτήρια. Ήρθε στην 29η θέση σε 90 ταινίες.


Οι τίτλοι αρχής της ταινίας:



http://www.youtube.com/watch?v=hm2Uu2rN3SY

 


 
Από τις πλέον άτυχες στιγμές της καριέρας του σπουδαίου Κωνσταντάρα. Όλα άχρωμα και άοσμα εδώ.
 
Ήταν στη δύση της καριέρας του αλλά αυτή είναι φτιαγμένη πολύ πρόχειρα (μαζί με το Λαμπρούκο Μπαλαντέρ και το απαράδεκτο Ο Άνθρωπος που γύρισε από τη ζέστη τις θεωρώ από τις χειρότερες του Κωσταντάρα)
 
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες!

Πολύ κακή ταινία του Κωνσταντάρα,τον οποίο και θαυμάζω απεριόριστα για το ταλέντο του.

Κακή παραγωγή,''χαζό'' σενάριο...μέσα σε μία εποχή όμως που ο κινηματογράφος γενικότερα παρήκμαζε.

Πάντως,πήρε πολύ καλή θέση. Φαντάζομαι λόγω του Κωνσταντάρα.
 
Ολες αυτες του Καραγιαννη και κυριως οι κωμωδιες (τι το' θελε κι ασχολιοταν, αφου δεν ειχε ταλεντο ;) ειναι για μενα ο,τι χειροτερο κυκλοφορησε τοτε.

Τη συγκεκριμενη δε θα τη χαρακτηριζα ως τη χειροτερη του Λαμπρου. Νομιζω πως Ο ανθρωπος που γυρισε απ' τη ζεστη και Ο τρελος τα' χει 400 κατεχουν τα πρωτεια.
 
To 2003 ο Μαστοράκης έκανε εκπομπή τύπου Αργά στο Στάρ ή στον Άλφα δεν θυμάμαι καλά και είχε καλεσμένο τον Καρατζαφέρη τον μικρό. Πρόβαλαν ένα making of ασπρόμαυρο συνέντευξη του O Άνθρωπος που γύρισε από τη ζέστη (λες και επρόκειτο για καμιά υπερπαραγωγή). Μόλις πήγε το πλάνο και τέλειωσε, ο Κωνσταντάρας έκανε δηλώσεις για την ταινία (θυμάμαι ότι ήταν πολύ πολύ συντηριτικές). Ο Τρελός τα χει 400 κάπως βλέπετε. Από τις έγχρωμες του Κωσταντάρα προτιμώ τον Φαντασμένο την τελευταίεα στη Φίνος και χειρότερή του το κύκνειο άσμα του Λαμπρούκος Μπαλαντέρ. 2 από αυτές που μου αρέσουν είναι το Ο Στρίγγλος που έγινε αρνάκι και το Θα σε κάνω βασίλισσα.
 
Τη συγκεκριμενη δε θα τη χαρακτηριζα ως τη χειροτερη του Λαμπρου. Νομιζω πως Ο ανθρωπος που γυρισε απ' τη ζεστη και Ο τρελος τα' χει 400 κατεχουν τα πρωτεια.
το μονο αστειο στον "ανθρωπο που γυρισε απ' τη ζεστη" ηταν η Μιτσι Κωνστανταρα που "αραπακλα" ανεβαζε τον μουτσιο και "σκυλαραπα" τον κατεβαζε... Αλλες εποχες τοτε... χωρις την σημερινη "πολιτικη κορεκτιλα" που εχουμε χασει το χιουμορ μας εξαιτιας της :p :p :p :p :p
 
Ούτε τότε ήταν αστείο να φωνάζεις κάποιον "σκυλάραπα" ή "αράπακλα". Τον πρόσβαλλε, όπως πρόσβαλλαν τους χοντρούς κλπ. Αν νομίζεις ότι χιούμορ σημαίνει να προσβάλλεις κάποιον, τότε πρέπει να ανοίξεις ένα λεξικό και να δεις τι σημαίνει χιούμορ.
 
Να σημειώσουμε εδώ ότι από τις καλύτερες σε όλα και κυρίως χιούμορ είναι << το κάτι κουρασμένα παλληκάρια >> Κωνσταντάρας –Παπαγιανόπουλος ….αχτύπητο δίδυμο
 
Στο top 10 των χειρότερων ελληνικών ταινιών
 
το μονο αστειο στον "ανθρωπο που γυρισε απ' τη ζεστη" ηταν η Μιτσι Κωνστανταρα που "αραπακλα" ανεβαζε τον μουτσιο και "σκυλαραπα" τον κατεβαζε... Αλλες εποχες τοτε... χωρις την σημερινη "πολιτικη κορεκτιλα" που εχουμε χασει το χιουμορ μας εξαιτιας της :p :p :p :p :p
Από πότε θεωρείται αστείο το "αράπακλας" ή το "σκυλάραπας"; Ό,τι να 'ναι, grivokostopoulos!
 
Επισης θεωρω οτι μια απο τις χειροτερες ταινιες του τιτανοτεραστιου Λαμπρου Κωνστανταρα,ηταν και το "τι 30 τι 40 τι 50"..Η καλυτερη του μακραν το "Κατι κουρασμενα παλληκαρια".....
 
Ακόμη και 7-8 χρόνων που είχα δει την συγκεκριμένη ταινία μου είχε φανεί πολύ ανώριμο και κρύο το -ας το πούμε - χιούμορ της συγκεκριμένης ταινίας. Δεν είχα γελάσει ούτε σε ένα σημείο.
 
Ακόμα και επιεικής να είναι κάποιος στην κριτική του όσο και καλόπιστα να λειτουργεί δεν μπορεί παρά να μην κατατάξει την συγκεκριμένη ταινία σε μια από τις χειρότερες που προβλήθηκαν ποτέ. Κρίμα για τον μέγιστο Λάμπρο μας που αγαπήσαμε, που θαυμάσαμε και που λατρέψαμε να συμμετέχει σε τέτοιου είδους φιλμ επιεικώς πολύ κάτω του μετρίου. Όπως πολύ σωστά διάβασα παραπάνω, ο Καραγιάννης δεν το είχε με την σκηνοθεσία και με τις ταινίες που σκηνοθέτησε εκείνη την χρονική περίοδο αποδόμησε έστω και για 90 λεπτά υποκριτικά ηθοποιούς τιτάνες όπως τον Λάμπρο μας, Ρίζο, Γκιωνάκη, Βλαχοπούλου και άλλους.
Ευτυχώς όμως οι συγκεκριμένοι ηθοποιοί όπως και άλλοι έχουν παίξει σε λατρεμένες από το κοινό ταινίες που έγραψαν και σκηνοθέτησαν ιερά τέρατα της έβδομης τέχνης και τα μνημονεύουμε και τα θαυμάζουμε όταν προβάλλονται στην τηλεόραση ακόμα 50 και 60 χρόνια μετά από την χρονιά που γυρίστηκαν.
Τραγική ειρωνία ο τίτλος της ταινίας. Απορώ αν υπήρξε έστω και ένας άνθρωπος που έβλεπε την ταινία και να χαμογέλασε έστω μια φορά. Πιο εύκολα θα γέλαγε κάποιος, αν σκηνοθετούσα ή έγραφα το σενάριο εγώ,
 
Ακόμα και επιεικής να είναι κάποιος στην κριτική του όσο και καλόπιστα να λειτουργεί δεν μπορεί παρά να μην κατατάξει την συγκεκριμένη ταινία σε μια από τις χειρότερες που προβλήθηκαν ποτέ. Κρίμα για τον μέγιστο Λάμπρο μας που αγαπήσαμε, που θαυμάσαμε και που λατρέψαμε να συμμετέχει σε τέτοιου είδους φιλμ επιεικώς πολύ κάτω του μετρίου. Όπως πολύ σωστά διάβασα παραπάνω, ο Καραγιάννης δεν το είχε με την σκηνοθεσία και με τις ταινίες που σκηνοθέτησε εκείνη την χρονική περίοδο αποδόμησε έστω και για 90 λεπτά υποκριτικά ηθοποιούς τιτάνες όπως τον Λάμπρο μας, Ρίζο, Γκιωνάκη, Βλαχοπούλου και άλλους.
Ευτυχώς όμως οι συγκεκριμένοι ηθοποιοί όπως και άλλοι έχουν παίξει σε λατρεμένες από το κοινό ταινίες που έγραψαν και σκηνοθέτησαν ιερά τέρατα της έβδομης τέχνης και τα μνημονεύουμε και τα θαυμάζουμε όταν προβάλλονται στην τηλεόραση ακόμα 50 και 60 χρόνια μετά από την χρονιά που γυρίστηκαν.
Τραγική ειρωνία ο τίτλος της ταινίας. Απορώ αν υπήρξε έστω και ένας άνθρωπος που έβλεπε την ταινία και να χαμογέλασε έστω μια φορά. Πιο εύκολα θα γέλαγε κάποιος, αν σκηνοθετούσα ή έγραφα το σενάριο εγώ,
αγαπητε μου φιλε λυπαμαι αλλα θα σας μαλωσω παλι
ειμαι σιγουρος οτι το εχετε με το γραψιμο αρα μπορειτε να γραψετε ενα πολυ καλο σεναριο
επιφυλλασσομαι για τη σκηνοθεσια
 
Τελευταία επεξεργασία:
αγαπητε μου φιλε λυπαμαι αλλα θα σας μαλωσω παλι
ειμαι σιγουρος οτι το εχετε με το γραψιμο αρα μπορειτε να γραψετε ενα πολυ καλο σεναριο
επιφυλλασσομαι για τη σκηνοθεσια
Xαίρομαι πολύ που ένας άνθρωπος του καλλιτεχνικού χώρου όπως εσείς μου αποδίδει ίσως κάποιο σεναριακό ταλέντο που και εγώ ο ίδιος δεν είχα ανακαλύψει βαθιά μέσα μου. Ευχαριστώ πολύ.
 
βγηκαμε οφ τοπικ και ζητω συγνωμη
ναστε καλα ,αλλα οντως εχω διακρινει συγγραφικο ταλαντο
 
Πίσω
Μπλουζα