Ο Ιππότης Της Λακούβας (1986)

βρε παιδιά ξέρει κανένας αν κυκλοφορεί σε ψηφιακή μορφή η ταινία; εννοώ σε dvd με βελτιωμένη ψηφιακή ποιότητα και υψηλής ευκρίνιας,αυτό που υπάρχει στο youtube είναι χαμηλής ποιότητας και δεν είναι ωραίο...όποιος ξέρει κάτι ας με ειδοποιήσει
 
Mac Gyver είπε:
βρε παιδιά ξέρει κανένας αν κυκλοφορεί σε ψηφιακή μορφή η ταινία; εννοώ σε dvd με βελτιωμένη ψηφιακή ποιότητα και υψηλής ευκρίνιας,αυτό που υπάρχει στο youtube είναι χαμηλής ποιότητας και δεν είναι ωραίο...όποιος ξέρει κάτι ας με ειδοποιήσει
Δυστυχως ποτε δεν κυκλοφορησε επισημα σε dvd

Οπως και αλλες ταινιες του ειδους που θα επρεπε να ειχαν κυκλοφορησει..
 
Πριν από λίγες μέρες προβλήθηκε η ταινία στην cosmote tv σε καλή ποιότητα. Όχι τέλεια, αλλά πρώτη φορά τόσο καλή. Θα την βρείτε στο YouTube
 
στους τιτλους εναρξης γραφει τα παρακατω

Προβολή συνημμένου 96459
Οντως, τοτε που ειχα δει την ταινια, μικρος, αμεσως γνωρισα τη φωνη του ΨΙΤΤ. Ηταν ο γνωστος Γιαννης Ζωγραφος που σαν ονομα, αλλα και φωνη, τον ηξερα απο τα στρουμφακια αλλα και αλλα παιδικα.

Δεν ηξερα οτι επαιζε και στην Δυναστεια. Οταν ξαναδω την ταινια θα το εχω υποψη

(Βλεπω στο retrodb οτι παιζει σε συγχρονες παραγωγες οπως το Κοκκινο Ποταμι, αλλα κατα 99% μαλλον προκειται για συνωνυμια)
 
Χαίρομαι που είδα αυτό το θέμα , διότι θυμάμαι πως για χρόνια ολόκληρα ήθελα να δω αυτήν την ταινία και όλο το ξέχναγα . Την είδα λοιπόν απόψε και την ευχαριστήθηκα !
Απορώ όμως : να είχαν πληρώσει για πνευματικά δικαιώματα ; Διότι είχαν αντιγράψει όχι μόνο το σκεπτικό από τον Ιππότη της ασφάλτου , αλλά και τη μουσική ! Βασικά , είχαν βάλει μέχρι και τη μουσική από το μπάτσο του Μπέβερλι Χίλς ! ...
 
Το Fair Use δικαιολογεί την σάτιρα. Τωρα δεν ξερω τι ισχυει στην ελληνικη νομοθεσια ή ακριβέστερα τι ισχυε στην ελληνική νομοθεσία οταν γυριστηκε η ταινια.

Εντελώς άσχετο, ειναι μια απο τις τρεις ελληνικές ταινιες που εχω δει στο σινεμά! Οι αλλες δυο είναι Λούφα και Παραλλαγή και Σαπουνόπετρα.
 
@iliekater απο την αλλη δε νομιζω η ταινια, οσο φτηνη και καμμενη κι αν ειναι, να ανηκει στο public domain ή να εχει καποιο free license XD
 
Πριν από λίγες μέρες προβλήθηκε η ταινία στην cosmote tv σε καλή ποιότητα. Όχι τέλεια, αλλά πρώτη φορά τόσο καλή. Θα την βρείτε στο YouTube

Είναι μια ταινία που τελευταία παίζει αρκετά στο cosmote cinema3 και όποιος έχει cosmote tv μπορεί να την δει και σε replay όποτε θέλει, το χαρακτηριστικό της είναι ότι λέγεται ότι το ο ΨΙΤ είναι το ίδιο μοντέλο με αυτό που της σειράς Supernatural..!
 
"Τι σκουπιδότοπος κατέλειξε η Αθήνα ; Μέχρι και ανθρώπους πετάνε στο δρόμο ." ! ! ! :icon_lol:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια απο τις ατάκες που θυμάμαι όταν ο ψιττ μέθυσε κι έκανε καμάκι...
- Βουτσάς: Ψιττ πάλι παίζεις το λεβιέ σου; :icon_lol::lol:
Για την ακρίβεια έλεγε :
Μ....κα, πάλι παίζεις το λεβιέ σου;
 
Η ταινία, όπως και οι περισσότερες του Όμηρου Ευστρατιάδη, ανέβηκε σε ποιότητα high definition στο κανάλι του σκηνοθέτη στο Youtube
 
Εχω την εντυπωση οτι ο "Ψιτ" επαιζε και το αμαξι του Βλογιοκομμενου Ανεστη Βλαχου στο "Εξοδος Κινδυνου"
 
Η Ταινία Ο Ιππότης της Λακκούβας του Ομήρου Ευστρατιάδη προβλήθηκε στους κινηματογράφους στις 10 Οκτωβρίου του 1985 σε διανομή από την Cinema International Coproration και σε βιντεοκασέτα κυκλοφόρησε στα βιντεοκλάμπ από την Hi-Tech Video.
 
Προβλήθηκε για τελευταία φορά στην Cosmote Cinema 3 αυτή η ταινία. Την έχω δει και μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η ταινία. Έχει πολλά χρόνια να παιχτεί αυτή η ταινία στην Ελληνική Τηλεόραση. Και πότε θα ξαναπροβληθεί αυτή η ταινία η στα ελεύθερα κανάλια η στην Cosmote Cinema 3;
 
Χθες προβλήθηκε αυτή η ταινία στο TV 100 και είχε πολύ καλή ανάλυση σε ποιότητα High Definition και ήτανε πολύ ωραίο και μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η ταινία.
 
Πίσω
Μπλουζα