Ο Καθρέπτης του Andrei Tarkovsky - The Mirror (1975)

ntsmrtz

RetroMaNiaC
Joined
5 Ιαν 2010
Μηνύματα
759
Αντιδράσεις
472
Andrei Tarkovsky β Mirror (Ο καθρέφτης)

Παραγωγή: Mosfilm Unit 4 -E.Waisberg (Ε.Σ.Σ.Δ 1975)

Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky

Σενάριο: Aleksandr Misharin β Andrei Tarkovsky

Φωτογραφία: Gregory Rerberg

Μουσική: Eduard Artemyev, αποσπάσματα Bach, Purcell, Pergolesi

Ηθοποιοί: Μargarita Terekhova, Ignat Daniltsev, Anatoly Solonitsyn, Larisa Tarkovskaya

picture.php


Στις αρχές του ΄74 ο Andrei Tarkovsky αναγνωρισμένος σκηνοθέτης τόσο εντός της Σοβιετικής Ενωσης όσο και στην υπόλοιπη Ευρώπη, βρισκόταν στην αρκετά περίεργη κατάσταση να βιώνει την απομόνωση και την παραγνώριση από το καθεστώς και το Σοβιετικό ινστιτούτο κινηματογράφου. Εχοντας ήδη διαταράξει την υγεία του και βρισκόμενος σε δεινή οικονομική κατάσταση, ολοκληρώνει την 4η μεγάλου μήκους ταινία του, ονόματι: ¨Ο καθρέφτης¨.

Τα αρνητικά αρχικά σχόλια των υπευθύνων του ινστιτούτου κινηματογραφίας και η δυσφορία τους για το αόριστο θέμα της ταινίας η οποία κατηγορήθηκε ως υπέρμετρα υποκειμενική και ελιτίστικη τους ώθησε αρχικά να την θέσουν στο αρχείο ως ήδη αποτυχημένη χωρίς καν να προβληθεί σε καμία αίθουσα. Παρά τις προσπάθειες του Tarkovsky να πείσει την επιτροπή περί του αντιθέτου κάνοντας κάποιες μικρές υποχωρήσεις (ως προς το ντουμπλάρισμα της ταινίας) η κατάσταση δεν αλλάζει μέχρι το τέλος του 74.

Τον απρίλιο του ΄75 η ταινία (η οποία πλέον έχει καταταχθεί ως 2ης κατηγορίας) ξεκινά να προβάλλεται σε 2 περιφερειακούς κινηματογράφους χωρίς καμία διαφήμιση ή αφίσα, ενώ τον Ιούνιο της ίδιας χρονιάς προβάλλεται με μεγάλη επιτυχία σε έναν κινηματογράφο στο Λενινγκραντ

Τον Ιούλιο του ΄76 αρκετές κόπιες της πηγαίνουν για προβολή στην Ρώμη που όμως τελικά η πρεμιέρα της θα γίνει τον Μάρτιο του ΄79. Ανακηρύχθηκε ως η καλύτερη του ΄78 στη Γαλλία ενώ στα τέλη της ίδιας χρονιάς οι Αμερικανοί την αγοράζουν για τις Η.Π.Α

Στα χρόνια που ακολούθησαν η ταινία γνωρίζει την παγκόσμια αποδοχή και καταξίωση, λαμβάνοντας την θέση που της ανήκει στο πάνθεον των αριστουργηματικών δημιουργιών της 7ης τέχνης.

Πληροφορίες: - ¨Μαρτυρολόγιο¨, εκδόσεις ΙΝΔΙΚΤΟΣ 2006

- ¨Σμιλεύοντας το Χρόνο¨, εκδόσεις ΝΕΦΕΛΗ 1987
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια απο τις 4 πιο αγαπημενες μου ταινιες. Ενα λυρικο επος. Θα επανελθω.
 
συνέντευξη του A.Tarkovsky περί της κριτικής που ασκήθηκε στην ταινία

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
img013.jpg
img013.jpg

Wally είπε:
Μια απο τις 4 πιο αγαπημενες μου ταινιες. Ενα λυρικο επος. Θα επανελθω.
Έλα, να μαζευόμαστε οι Ταρκοφσκικοί !!!

Αν με ρωτήσουν "ποια είναι η ωραιότερη ταινία που έχεις δει στη ζωή σου", θα μού έρθει αβίαστα η απάντηση "Σολάρις" του Αντρέι Ταρκόφσκι !!! Αλλά στις 6-7 ωραιότερες ταινίες που έχω δει στη ζωή μου, περιλαμβάνονται σίγουρα και ο "Αντρέι Ρουμπλιόφ" και ο "Στάλκερ" !!!

Όσο για τον "Καθρέφτη" ... πριν κάμποσα χρόνια τον είδα στο σινέ Ζέφυρος [το πολύ αγαπημένο θερινό σινεμαδάκι στα Πετράλωνα] !!! Και μπορώ να πω ότι .... μού φάνηκε πολύ κατώτερη από τις παραπάνω ταινίες που ανέφερα !!! Για το λόγο αυτό η ταινία .... θα έλεγες ότι έσβησε απ' το μυαλό μου, δεν μού άφησε σχεδόν τίποτα !!!

Αυτά, όμως, δεν είναι παρά απολύτως υποκειμενικά γούστα !!! Οπότε, από όσους έχουν αγαπήσει αυτήν την ταινία, θα είναι χαρά μου να διαβάσω τα σχόλιά σας γι' αυτήν ....

Όσο για τον ίδιο τον Ταρκόφσκι, σαν σκηνοθέτη και κυρίως σαν Άνθρωπο ..... Ένα μονάχα θα πω : Αν με κάνανε για μια μέρα ... υπουργό Θρησκευμάτων ή κάτι παρόμοιο [ :eek: o_Oo_O], το πρώτο που θα έκανα θα ήταν το εξής : θα έχτιζα ένα εκκλησάκι [κατά προτίμηση δίπλα σε ποταμάκι ή ρυάκι, δεδομένου ότι ο Ταρκόφσκι λάτρευε τα νερά ποταμών, ρυακιών κλπ που έτρεχαν] και αντί για εικόνες θα έβαζα .... φωτογραφίες με σκηνές από τις ταινίες του, για να πηγαίνει ο κόσμος να τις προσκυνάει, όπως προσκυνάει τις εικόνες των Αγίων :eek: o_O!!! Κι αυτό επειδή κάθε σκηνή, κάθε εικόνα κλπ από τις ταινίες του αναβλύζει τόση ανθρωπιά και τόση αγάπη που ... σχεδόν αγγίζει τα όρια της αγιοσύνης !!!!

Γι' αυτό διάλεξα στο ποστ μου να δημοσιεύσω τη φωτογραφία του που βλέπετε !!! Έχει τραβηχτεί στο Νοσοκομείο του Παρισιού το 1986, όπου νοσηλευόταν ο Ταρκόφσκι πριν πεθάνει !!! Στο δωμάτιο του νοσοκομείου, όμως, "τρούπωνε" συχνά - πυκνά ένα κοτσίφι και ο Ταρκόφσκι το έπαιρνε στην αγκαλιά του [με τον ίδιο τρόπο που οι ταινίες του ήταν μια ζεστή αγκαλιά για όλον τον κόσμο, για όλα τα πλάσματα της γης] !!! Και το κοτσίφι .... θα έλεγες ότι .... ήξερε πού πήγαινε : Στην αγκαλιά ενός καλού ανθρώπου, που θα το αγκαλιάσει με στοργή .......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι ωραίο ποστ, Ρίνους! :)

Ο Ταρκόφσκι πράγματι, είναι σπουδαίος σκηνοθέτης/άνθρωπος και τώρα μου γεννήθηκε η επιθυμία να δω τον "Καθρέπτη" άμεσα.

Αφότου τον παρακολουθήσω, θα επανέλθω!
 
ένα εξαιρετικό


, που αν και κοντοφτάνει τις 2 ώρες αξίζει (και με το παραπάνω!) να το δουν όσοι ενδιαφέρονται για τον Andrei Tarkovsky και τις δημιουργίες του.
 
Πίσω
Μπλουζα