Ο Μανοέλ Στο Νησί Των Ονείρων (Manoel dans l'île des merveilles)" (1984)

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.346
Αντιδράσεις
3.594
Εκεί γύρω στο φθινόπωρο του 1986 η Ετ2 πρόβαλλε απόγευμα Παρασκευής,μια -ας την πούμε-παιδική μίνι σειρά του 1984 με ελληνικό τίτλο "Ο Μανοέλ Στο Νησί Των Ονείρων".Ανοίγω αυτό το νέο θέμα γιατί δεν την έχω δεί κάπου στο φόρουμ.Ως πρός την σειρά τώρα: Αρκετά δύσκολη και τρομακτική απ' όσο θυμάμαι ήταν για παιδική σειρά, πορτογαλικής και γαλλικής συμπαραγωγής και την σκηνοθέτησε ο σπουδαίος χιλιανός πειραματιστής σκηνοθέτης Raul Ruiz.'Οσο μπορώ να θυμηθώ σχετικά με αυτή την παράξενη σειρά,ήταν πως είχε να κάνει με το ταξίδι στο χρόνο ενός μικρού παιδιού σε διάφορα φανταστικά σημεία,πισωγυρίσματα στον χρόνο,με αποκορύφωμα το τελευταίο επεισόδιο που ήταν το πιο πολύπλοκο σε αφήγηση,με πολύ μπερδεμένες σκηνές και μια χαρακτηριστική που ο μικρός βλέπει έναν καπετάνιο (ή κάτι τέτοιο) ο οποίος κάτι του λέει και αρχίζει σιγά σιγά να ξεφλουδίζει το πρόσωπο του (με ένα τελικό αποτέλεσμα απ' το ξεφλούδισμα κάτι σαν λέπρα,είχα φρικάρει με αυτή την σκηνή θυμάμαι ήμουν και 7 χρονών).Νομίζω είχε 4 επεισόδια,και κάπου διάβαζα ότι ήταν ταινία και την χώρισαν σε επεισόδια για να γίνει μίνι σειρά.
Κλείνοντας,παραθέτω και μερικά καρέ απ' την σειρά,μήπως θυμηθείτε κάτι απ' αυτήν την μίνι σειρά:LÎle-aux-merveilles-de-Manoël-19841.pngmanoel01.jpgmanoel09.jpgmanuel-on-the-island-of-wonders-1984-1.jpgmanuel-on-the-island-of-wonders-1984-12.jpgRgLipLwe_o.jpgκατάλογος.jpg
 
Τώρα που είδα εικόνες τη θυμήθηκα! Αυτή με το χαρτομαντηλο από τη μύτη.
Θυμάμαι και μια άλλη σκηνή, δεν είμαι σίγουρος αν είναι από κει. Ένα αγόρι ή κορίτσι κοίτα από την κλειδαροτρυπα και βγαίνει ένα χέρι και το αρπάζει!

Πάντως και μένα μου είχε κάνει εντύπωση τότε
 
Τώρα που είδα εικόνες τη θυμήθηκα! Αυτή με το χαρτομαντηλο από τη μύτη.
Θυμάμαι και μια άλλη σκηνή, δεν είμαι σίγουρος αν είναι από κει. Ένα αγόρι ή κορίτσι κοίτα από την κλειδαροτρυπα και βγαίνει ένα χέρι και το αρπάζει!

Πάντως και μένα μου είχε κάνει εντύπωση τότε
κι εγώ μην νομίζεις εντελώς υποσυνείδητα το θυμήθηκα,πάνε και τόσα χρόνια από τότε...αλλά πολύ παράξενο για παιδικό ακόμη και τώρα που είδα λίγα αποσπάσματα.Πολύ David Lynch φάση.
 
Πίσω
Μπλουζα