Ο Παράδεισος του Παιδιού [Στέλιος Ανεμοδουράς]

manos311

RetroActive
Joined
9 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.456
Αντιδράσεις
3.133
Θυμάται κανείς ένα παιδικό περιοδικό που λεγόταν 'Ο Παράδεισος του Παιδιού'? Θυμάμαι ελάχιστα για αυτό, ήταν μάλλον σε μεγάλο μέγεθος, και είχε ιστορίες και παιχνίδια. Πρέπει να κυκλοφορούσε στα μέσα της δεκαετίας του 70.
 
Long shot, αλλά υπάρχει περίπτωση μήπως να εννοείς αυτό?
 
Κυκλοφορησε το 1974 και εκδοτης του ηταν ο Στελιος Ανεμοδουρας.

Περιειχε ιστοριες, κομικς, εγκυκλοπαιδικα θεματα κτλ

Υπαρχουν αρκετες "πληροφοριες" στο διαδικτυο ;)
 
Ευχαριστώ Wally, τις βρήκα τις "πληροφορίες"!
 
manos311 είπε:
Θυμάται κανείς ένα παιδικό περιοδικό που λεγόταν 'Ο Παράδεισος του Παιδιού'? Θυμάμαι ελάχιστα για αυτό, ήταν μάλλον σε μεγάλο μέγεθος, και είχε ιστορίες και παιχνίδια. Πρέπει να κυκλοφορούσε στα μέσα της δεκαετίας του 70.
Εδώ πιθανόν?

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=25813&pid=216457&st=0entry216457
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου - δηλαδή βρήκα εγώ χρόνο - και με μεγάλη αγάπη σας βάζω τις φωτογραφίες από τα τεύχη που ανακάλυψα φέτος το καλοκαίρι. Θα ήθελα πάρα πολύ να μοιραστώ μαζί σας και το περιεχόμενό τους αλλά τα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών - όπως πολλές φορές έχει τονιστεί εδώ μέσα - δεν μου δίνουν αυτό το δικαίωμα. Όσοι μαζευτήκαμε στη συνάντηση του Θησείου χθες είχαν τη χαρά να τα ξεφυλλίσουν και να θαυμάσουν τόσο την εικονογράφηση όσο και τη θεματολογία τους.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


to be continued ....
 
Το περιοδικό αυτό έπεσε στην αντίληψή μου πολύ πρόσφατα, και με χαρά είδα οτι η Caprice, έφερε τεύχη και στη συνάντηση!

Φαίνεται εξαιρετικό και όπως πρέπει να είναι ένα παιδικό περιοδικό!!!
 
Δηλαδή πραγματικά έχω φάει το καπέλο μου σαν το Ρόμπαξ με αυτή τη συνάντηση! :D

Δε μπόρεσα να έρθω και να δω αυτούς που ήξερα, δε μπόρεσα να έρθω και να γνωρίζω αυτούς που ήθελα.... Ε, έχασα και το display του περιβόητου περιοδικού που έχω λυσσάξει να το δω... Where is justice?!....

Πανέμορφα εξώφυλλα, που η εικονογράφησή τους με παραπέμπει συνειρμικά στα "Κλασσικά Εικονογραφημένα", ενώ άκρως ενδιαφέρουσα είναι και η θεματολογία τους απ΄ότι βλέπω! ;)

Kudos στην Caprice & συμφωνώ απόλυτα με την πολύ εύστοχη τοποθέτηση του φίλτατου Dino πιο πάνω:

Φαίνεται εξαιρετικό και όπως πρέπει να είναι ένα παιδικό περιοδικό!!!
 
Τον παράδεισο του παιδιού δεν το γνωρίζω ή δεν το θυμάμαι καθόλου. Πάντως φαίνεται οτι έχει πολύ ωραία εικονογράφηση.

Ευχαριστούμε Caprice :)
 
Πίσω
Μπλουζα