Ο Σωματοφύλακας - The Bodyguard (1992)

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
Δεν έχουμε ακόμα θέμα για αυτή τη ταινία? Είναι δυνατόν?
 
Και όμως, δεν έχουμε! :eek:

Αφού ούτε εγώ το πίστευα! Τόση ώρα έψαχνα! :D

Ταινιάρα για την εποχή της! Ήταν εκείνα τα χρόνια που ο Kevin Costner (που γενικά τον συμπαθώ σαν ηθοποιό) είχε εκμεταλλευτεί τη δυναμική που του είχε δώσει η ταινία Robin Hood & φροντίζαμε να τον βλέπουμε συχνά! Γενικά η δεκαετία των 90's ήταν από τις καλύτερές του! ;)

Λίγο στόρυ: Ο ατζέντης μιας ποπ-σταρ (Ρέητσελ Μάρον aka Whitney Houston) προσλαμβάνει έναν πρώην πράκτορα μυστικών υπηρεσιών (Φρανκ Φάρμερ aka Kevin Costner), όταν η σταρ αρχίζει να λαμβάνει απειλητικά μηνύματα. Ο Φάρμερ ενισχύει τα μέτρα ασφάλειας και όταν τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα, θ' αναπτυχθεί μια σχέση μεταξύ τους!

Περισσότερα εδώ: http://www.imdb.com/title/tt0103855/

MV5BMTYxMTc4NDc2N15BMl5BanBnXkFtZTYwNTYxMzA5._V1._SY317_CR9,0,214,317_.jpg
 
Δεν υπήρχε και η σκηνή ερωτικού παιχνιδιού με το σπαθί που κάποιος στην Ελλάδα προσπάθησε να περάσει τον θάνατο της ερωμένης του ως απόπειρα μίμησης;

Το ζευγάρι Χιούστον - Κόστνερ δεν μου έδεσε. Για μένα ο Κόστνερ ερωτικός υπήρξε μόνο στο "Αδιέξοδο" και στον "Ρομπέν των Δασών".

Το δε μοτίβο "ερωτεύομαι αυτόν που προσέλαβα να με βοηθήσει - φυλάξει" θεωρώ ότι βρήκε το απόγειό του στο "Κάποιος να με προσέχει" και στο "Απόδειξη ζωής".
 
Το σενάριο μάλλον αδύναμο, αλλά η χημεία του Κέβιν Κόστνερ και της Γουίτνεϊ Χιούστον πολύ ενδιαφέρουσα. Πολύ ωραία τραγούδια!
 
retrofan είπε:
Το δε μοτίβο "ερωτεύομαι αυτόν που προσέλαβα να με βοηθήσει - φυλάξει" θεωρώ ότι βρήκε το απόγειό του στο "Κάποιος να με προσέχει" και στο "Απόδειξη ζωής".
Και στο Καποιος να τη φυλαει, με Ντενιση - Γκλετσο.
 
retrofan είπε:
Δεν υπήρχε και η σκηνή ερωτικού παιχνιδιού με το σπαθί που κάποιος στην Ελλάδα προσπάθησε να περάσει τον θάνατο της ερωμένης του ως απόπειρα μίμησης;
Μου κίνησες την περιέργεια! Θυμάσαι μήπως τι είχε συμβεί; Δεν έχω δει την ταινία και δεν ξέρω τη σκηνή, αλλά αυτό το fact μου φάνηκε πολύ περίεργο και άξιο αναζήτησης!

Εν τω μεταξύ, απορώ πώς κάποιο κανάλι δεν έσπευσε να βάλει την ταινία, επ' αφορμή το θάνατό της την περασμένη εβδομάδα...

Αναφορά στην ταινία γίνεται και σε ένα επεισόδιο της σειράς "Οι Μεν και οι Δεν" που έχει τον ίδιο τίτλο με την ταινία. Στο επεισόδιο ο Διονύσης φοβάται ότι ένας πελάτης του που είχε καταδικαστεί και αποφυλακιστεί μετά από χρόνια θα τον έψαχνε να τον σκοτώσει. Οπότε η Βάνα τον πείθει να προσλάβουν σωματοφύλακα, σαν τον Κέβιν Κόστνερ, όπου στο επεισόδιο σωματοφύλακας καταλήγει να είναι ο Τίμος. Σε μια σκηνή η Βάνα τραγουδά το I will always love you βλέποντας στο βίντεο την αντίστοιχη σκηνή της ταινίας με το αεροπλάνο.
 
H ταινια προβαλλεται αποψε στις 11.00 απο το Star.
 
nwntas είπε:
Μου κίνησες την περιέργεια! Θυμάσαι μήπως τι είχε συμβεί; Δεν έχω δει την ταινία και δεν ξέρω τη σκηνή, αλλά αυτό το fact μου φάνηκε πολύ περίεργο και άξιο αναζήτησης!
http://www.hyper.gr/makthes/960327/60327f00.html

Κι αν γκουγκλάρεις τα ονόματα θα βρεις χίλια δυο δημοσιεύματα
 
Πίσω
Μπλουζα