Ο Τελευταίος Χορός (Mary Higgins Clark)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.098
Ο αγγλικός τίτλος είναι "Loves music, loves to dance". Πρόκειται για ένα μπεστ σελερ της Mary Higgins Clark, την οποία πολλοί έχουν αποκαλέσει ως την Αμερικανίδα Κρίστι. Εγώ δεν συμφωνώ με αυτό, νομίζω ότι το στυλ της είναι εντελώς διαφορετικό, άλλωστε Κρίστι είναι μόνο μία! Παρ'όλα αυτά, και η συγκεκριμένη συγγραφέας είναι πολύ καλή στο είδος αυτό, και έχει βγάλει υπέροχα βιβλία μυστηρίου, γεμάτα σασπενς και ανατριχιαστικές ανατροπές.

Η υπόθεση αφορά δύο νεαρές φίλες, οι οποίες για χάρη μιάς γνωστής τους που είναι παραγωγός και κάνει μία έρευνα για τους χαρακτήρες των ανθρώπων που βάζουν προσωπικές αγγελίες σε εφημερίδες ζητώντας γνωριμία, αναλαμβάνουν να απαντήσουν σε κάποιες τέτοιες αγγελίες αντρών και να βγουν ραντεβού μαζί τους. Μιλάμε φυσικά για εποχή που δεν υπήρχε το ίντερνετ, και οι εφημερίδες έκαναν τη δουλειά των γνωριμιών. Οι δύο αφελείς κοπέλες όμως δεν καταλαβαίνουν σε τι κίνδυνο μπλέκουν, αφού ένας από τους άντρες που βάζουν αγγελίες είναι κατά συρροή δολοφόνος, o oποίος, ανάμεσα στα στοιχεία που δίνει για τον εαυτό του στην εφημερίδα, αναφέρει κι ότι λατρεύει τη μουσική και το χορό. Οι συνέπειες είναι τραγικές για τις ίδιες, ενώ ο αναγνώστης μένει με μία αγωνία μέχρι το τέλος και το ενδιαφέρον δεν χάνεται ούτε μία στιγμή σ'αυτήν την συγκλονιστική ιστορία. Η πλοκή είναι αρκετά κινηματογραφική θα έλεγα, και καταλαβαίνεις ότι θα έκανε μία πολύ ενδιαφέρουσα ταινία. Έγινε κι αυτή η απόπειρα, αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Αυτό είναι το δικό μου βιβλίο, είναι αρκετά παλιό, σε αγγλική έκδοση:

Προβολή συνημμένου 108990
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακούγεται πολύ, πολύ καλο. Εχει γυριστει και ταινια; θα μπορουσε
 
Ναι, γυρίστηκε σε τηλεταινία το 2001. Δεν την έχω δει, αλλά έχει κακές κριτικές.
 
Πίσω
Μπλουζα