Ο Χρυσός Νοικοκύρης

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.185
Θυμάται κανένας πως λεγόταν μια σειρά, που διαδραματιζόταν στο Κιλκίς, και είχε σαν θέμα την καθημερινότητα μιας οικογένειας;

Πρωταγωνιστής (το επώνυμό του στη σειρά, ήταν Παπύρος), ήταν ο ηθοποιός που έπαιζε στη διαφήμιση "θα την κρεμάσω!" (νομίζω λέγεται Κολοβός), και η ατίθαση κόρη του, ήταν η Δήμητρα Χατούπη...

Βάλτε ένα χεράκι, μήπως τη θυμηθούμε και αυτή τη σειρά...
 
Μόνο εγώ ο παλιόγερος το θυμάμαι;;;
 
Εμενα δεν μου λεει κατι η περιγραφη,αλλα ανεμενε,εδω μεσα εχουμε καποιους retro-γκουρου...!!
 
Ο ΧΡΥΣΟΣ ΝΟΙΚΟΚΥΡΗΣ

Διασκευη του μυθιστορηματος του Λ.Παυλιδη

Κοινωνικο σιριαλ (13 επ. Χ 45΄)

Πρωτο επεισοδιο: Κυριακη 4 Νοεμβριου 1984 (ΕΡΤ1)

Σεν/Σκην/Παραγ: Τασος Ψαρρας

Η ζωη και τα προβληματα που αντιμετωπιζει η οικογενεια Παπυρου που ηρθε απο τον Καυκασο και η προσπαθεια της να ριζωσει στην κοινωνια της ελληνικης υπαιθρου των δεκαετιων του 50 και του 60.
 
Ηρθε και η βοηθεια - ωραιος (as always) o Johnalepou :thumbup:
 
Γραφει σπανια,αλλα οποτε γραφει,μας εκπλησσει με τη μνημη και τις γνωσεις του ο johnalepou...!!!
 
...και με το βιβλιο μου.

Εϊ, οχι και σπανια, δειτε και Το κουίζ των Ελληνικων Σειρών!
 
Προσοχη

--------

Ο mod Manos6809E καλειτε εσπευσμενα για μετεκπαιδευση :biglaugh::biglaugh::biglaugh: :diablotin:
 
κι εγώ την ψιλο, ψιλοθυμάμαι.. δεν πρέπει να είχε ιδιαίτερη επιτυχία..
 
Εμένα γιατί η πρώτη περιγραφή μου θυμίζει το "μπουλούκι";;;

Βαλεντίνα δεν λεγόταν η ατίθαση κόρη;;;
 
Μία εξαίρετη σειρά, που παρουσίαζε τη ζωή στην ύπαιθρο σε όλες τις εκφάνσεις της: πανηγύρια, προεκλογικές ομιλίες, σε φωτογραφία του Αλέξη Γρίβα, ήχο του Αργύρη Λαζαρίδη, σκηνικά-κοστούμια του Αντώνη Χαλκιά και παραγωγή του Μπάμπη Αποστολόπουλου.


Μία φωτό από τα γυρίσματα της σειράς (πηγή εφ. Έθνος, 21-2-1984).
 
το μόνο που θυμάμαι απ' αυτήν την σειρά ήταν το ξύλο που είχε ρίξει ο Κολοβός σε μια κοπέλα..με είχε σοκάρει λίγο η συγκεκριμένη σκηνή.Ίσα ίσα την θυμάμαι
 
Ουσιαστικά ήταν κάτι σαν spin off (πως λένε οι Αμερικάνοι) της ταινίας "Το εργοστάσιο" παραγωγής 1981 πάλι σε σκηνοθεσία Τάσου Ψαρρά. Για να ακριβολογώ ήταν τηλεοπτική μεταφορά της συγκεκριμένης ταινίας. Δεν ξέρω βέβαια αν είχε διαφορές με την ταινία ή ήταν μεταφορά στυλ "η φανέλα με το 9" ή "Το ρεμπέτικο" κτλ.
 
Πίσω
Μπλουζα