Ο άντρας γόης του ασπρόμαυρου ελ. κινηματογράφου (μη γνωστοί ηθοποιοί)

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
287
Αν και το θρεντ θα μπορουσε να επεκταθει και σ'αυτους του εγχρωμου κινηματογραφου, αφορμη για το θρεντ, σταθηκε ο Δημητρης Γκρενας της ταινιας "τα τεσσερα σκαλοπατια"

Ειναι ο περιζητος πλουσιος και ομορφος γαμπρος που θελουν ολες, και αυτος ερωτευεται την Ρενα. Κοιταζοντας τον, βλεπω αραγε τα προτυπα ομορφιας αντρων της εποχης εκεινης; Και αν και δεν μου αρεσει ιδιαιτερα, οφειλω να πω, πως μοιαζει αρκετα με ξενα προτυπα αντρων και για την εποχη του θα ηταν γοητευτικος (εξαλλου γι'αυτο και του δωσαν τον συγκεκριμενο ρολο)

Εντυπωση επισης μου κανει, που δεν τον ειδα σε αλλη ταινια (ή δεν θυμαμαι τουλαχιστον). Ενω σχεδον ολοι οι ηθοποιοι της συγκεκριμενης ταινιας, αναδειχτηκαν σε μεγαλα ονοματα του κινηματογραφου αργοτερα. Αυτον και την Ρενα, δεν τους ξαναδα

Προβολή συνημμένου 82391

Επομενος, και χρονια αργοτερα, ειναι ο Βασος, στον "θησαυρο του μακαριτη". Ουτε και αυτον τον ξαναδα σε ταινια. Στην συγκεκριμενη παντως οτι και ο Γκρενας αλλα στο κωμικο.

Προβολή συνημμένου 82390

Θα μπορουσα να προσθεσω στην λιστα και τον Λαμπρο Κωνστανταρα απο την "διαγωγη μηδεν", μιας και ηταν πολυ ομορφος στα νιατα του.

Αν και οι δυο προηγουμενοι (και ειδικα ο Γκρενας) ειχαν κατι το αριστοκρατικο και ξενο πανω τους (βοηθαγε και η ταινια ομως) ενω ο κωνσταντας επαιξε εναν ψαρα.

Ειναι οι μονοι που μου ερχονται στο μυαλο για την ωρα, ωστοσο πιστευω θα υπαρχουν και αλλοι :)

Υ.Γ. συγνωμη για τις φωτο, αλλα ηταν οτι καλυτερο βρηκα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διάφορα άλλα ονόματα γοήτων που "ακούστηκαν" ήταν ο Σπύρος Φωκάς και ο Μιχάλης Νικολινάκος. Αλλά αν ρωτάς απάντηση σε γκάλοπ, νομίζω αναμφισβήτητα Νίκος Κούρκουλος. Όσο κι αν τον είδαμε κι έγχρωμο, από μικρός κι ασπρόμαυρος φαινότανε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορενα το θρεντ που ανοιξες ειναι περιπου ιδιο μ αυτο της Αριαδνης ή ψαχνουμε για γοη του ελληνικου κινηματογραφου που δεν καταφερε να κανει την αναμενομενη καριερα;Με μπερδεψε λιγο ο Κωνστανταρας ο οποιος σε συγκριση με τους αλλους 2 που αναφερεις,εκανε μεγαλη καριερα σαν πρωταγωνιστης του κινηματογραφου
 
Λορένα, ο Νίκος Χατζίσκος που παίζει τον όμορφο, πλούσιο, καλό κλπ. στα "Τέσσερα Σκαλοπάτια" ήταν συμπρωταγωνιστής της Λαμπέτη στα "Ματωμένα Χριστούγεννα". Σε άλλη ταινία δεν τον θυμάμαι.

Όντως φέρνει κάτι από τον "ξένο" αέρα των γόητων του κινηματογράφου εκείνης της εποχής αλλά το δείγμα σε ελληνικές ταινίες της δεκαετίας του 40΄ είναι τόσο μικρό που δεν ξέρω αν μπορούμε να πούμε με σιγουριά πως το είχε μόνο αυτός. "Δυτικοφέρνει" πολύ και ο Κωνσταντάρας της "Άννας Ροδίτη" και, αν πάμε λίγα χρόνια πιο πέρα μέχρι τις αρχές του 50', οι Γιώργος Παππάς, Δημήτρης Χορν, Μιχάλης Νικολινάκος.

Όλους αυτούς μπορείς άνετα να τους συγκρίνεις με ξένους συναδέλφους τους της εποχής.

Το ελληνικό χρώμα στους αντρικούς πρωταγωνιστικούς ρόλους έφερε ο Νίκος Κούρκουλος λόγω μελαχροινών χρωμάτων και αγριάδας. Ομορφιά που τότε χαρακτηριζόταν "μεσογειακή" παγκοσμίως, δοξάστηκε με τον Βιτόριο Γκάσμαν, τον Μαρτσέλο Μαστρογιάννι, τον Αλαίν Ντελόν κλπ., σ' εμάς απογειώθηκε με Κούρκουλο, έγινε εξαγώγιμο προϊόν με Φωκά και δύσκολα θα μπορούσε κανείς να την φέρει στα καλούπια ανδρικής καλλονής του Χόλιγουντ. Από χολιγουντιανούς ηθοποιούς με τέτοιο φιζίκ μόνο ο Τάιρον Πάουερ μου έρχεται στον νου. Αλλά μόνο.
 
ΚατεριναΚ γι' αυτους περισσοτερο που δεν καναν καριερα το εκανα, γιατι τους γνωστους τους ξερουμε ηδη, και ταυτοχρονα να δουμε ποιο ηταν το προτυπο αντρικης ομορφιας εκεινη την εποχη και αν τους εβαλαν γι'αυτο τον σκοπο (οχι δηλ για υποκριτικα τους προσοντα)

Μου ειχε κανει εντυπωση απο χρονια το στυλ του.. Γκρενα, απο την αλλη μ'αρεσουν ιδιαιτερα οι ασπρομαυρες ταινιες, γι'αυτο και ανοιξα το θρεντ, αν μπορουμε να βρουμε και αλλους τετοιους :)

Τον Κωνστανταρα τον προσθεσα, γιατι αν και εγινε αργοτερα γνωστος, ωστοσο εγινε σε αλλο ειδος ταινιας.

Και δεν κανω γκαλοπ. Υλικο με φωτογραφιες θα ηθελα περισσοτερο με ολους αυτους :)

Υ.Γ. μαλλον θα επρεπε να διορθωθει ο τιτλος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεί ο Νίκος Χατζίσκος να μην έκανε κινηματογραφική καριέρα, αλλά ήταν σημαντικός θεατρικός ηθοποιός και σκηνοθέτης με πολυετή παρουσία και μάλιστα ως θιασάρχης, δεν εξαφανίστηκε από το καλλιτεχνικό προσκήνιο όπως η μυστηριώδης Ζινέτ Λακάζ. Τον θυμάμαι πολύ καλά τη δεκαετία του 70, εποχή που είχε θίασο μαζί με τη (σύζυγό του?) Τιτίκα Νικηφοράκη και παρουσίαζε στο θέατρο Κάβα πάντα ποιοτικές παραστάσεις αν και κάπως παλιομοδίτικες. Εϊχε και εξαιρετική φωνή (συμμετείχε σε αρκετές ραδιοφωνικές παραστάσεις του ραδιοφώνου), έπαιξε και τον "καλό" ιερέα στο θρυλικό "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται".
 
Λορένα είπε:
ΚατεριναΚ γι' αυτους περισσοτερο που δεν καναν καριερα το εκανα, γιατι τους γνωστους τους ξερουμε ηδη, και ταυτοχρονα να δουμε ποιο ηταν το προτυπο αντρικης ομορφιας εκεινη την εποχη και αν τους εβαλαν γι'αυτο τον σκοπο (οχι δηλ για υποκριτικα τους προσοντα)
Μου ειχε κανει εντυπωση απο χρονια το στυλ του.. Γκρενα, απο την αλλη μ'αρεσουν ιδιαιτερα οι ασπρομαυρες ταινιες, γι'αυτο και ανοιξα το θρεντ, αν μπορουμε να βρουμε και αλλους τετοιους :)

Τον Κωνστανταρα τον προσθεσα, γιατι αν και εγινε αργοτερα γνωστος, ωστοσο εγινε σε αλλο ειδος ταινιας.

Και δεν κανω γκαλοπ. Υλικο με φωτογραφιες θα ηθελα περισσοτερο με ολους αυτους :)

Υ.Γ. μαλλον θα επρεπε να διορθωθει ο τιτλος

σ ευχαριστω για τη διευκρινιση Λορενα,φανταζομαι οτι θα πρεπει να αναζητησουμε ηθοποιους που δε συμμετειχαν σε τοσο γνωστες ταινιες.Αυτη τη στιγμη δε μπορω να θυμηθω καποιον,αν βρω κατι σχετικο στο μελλον,θα το προσθεσω :flower:
 
Γόητες του ασπρόμαυρου ελληνικού κινηματογράφου που χάθηκαν (ή σχεδόν) στη μαύρη τρύπα;

Δύο μου έρχονται στον νου και μοιάζουν κιόλας:

1. Αλέκος Δεληγιάννης: ένας ξανθός που είχε τον πρωταγωνιστικό ρόλο στη Δούκισσα της Πλακεντίας και που τα πολύ λεπτά χαρακτηριστικά του έβγαζαν νοκ άουτ μέχρι και το φολκλόρ της τεράστιας φουστανέλας που φορούσε.

2.Βασίλης Μαυρομμάτης: επίσης ξανθός, λίγο κρύος στο παίξιμο, δεν κατάφερε να προχωρήσει πέρα από δευτεραγωνιστικούς ρόλους (π.χ. "Η Λίζα και η άλλη", "Ο Αριστείδης και τα κορίτσια του"). Η εμφάνισή του τον κατατάσσει, για μένα, στους "γόητες". Γούστα είναι αυτά :p

110px-Alekosdeligiannis.JPG
Αλέκος Δεληγιάννης

96px-Vasmavromatis3.JPG
Βασίλης Μαυρομάτης
 
retrofan είπε:
1. Αλέκος Δεληγιάννης
Μου φαινεται ή Christofer Plummer -ιζει ???? ,κρινοντας απο την μεμονωμενη στιγμιαια φωτο,υπο την συγκεκριμμενη γωνια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα προσθεσω το Γιωργο Σηφη ,συμμετειχε σε λιγες ταινιες αν και σιγουρα αξιζε κατι καλυτερο,τα παρακατω screenshots ειναι απ την ταινια "Ο ταφος των εραστων"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
screenshots με το "παρανομο" ζευγαρι
attachment.php


attachment.php
attachment.php
ο "συζυγος" (Γρηγορης Τσουμακης),επαιξε κι αυτος σε λιγες ταινιες αλλά κατα τη γνωμη μου ειναι πιο γοητευτικος ο Γιωργος Σηφης,δικιο ειχε η Μαρια(Νικη Τριανταφυλλιδη)που τον επελεξε,ταιριαζει περισσοτερο μ αυτον παρα με το "συζυγο".Ο ΓΣ θα μπορουσε να κανει καριερα και στο εξωτερικο

giorgossifis,taferast.JPG

ta.JPG

t1.JPG

t4.JPG

ta0.JPG

gri.JPG
 
Και ο Θανασακης (Βυρων Παλλης) ο πολιτευομενος, θα ηταν προτυπο γοη, μιας και αυτον παντρευτηκε η αδερφη του Μελετη (η οποια δεν θα διαλεγε τιποτα λογοτερο, εκτος απο αντρα με ευρωπαικο αερα, μορφωμενο, μεγαλυτερο της (ετσι θελαν τον αντρα τοτε) και προφανως γοητευτικο).

Να σημειωσω οτι μοιαζει αρκετα με το στυλ του .. Γκρενα (απο τα 4 σκαλοπατια).

και ειναι αυτο το στιλ που ειχα προσεξει εξαρχης

Η κατερινακ, εχει μερικες του φωτο :)

Οι 2 ταινιες ειναι της ιδιας περιοδου; Για να δικαιολογησω και το ιδιο προτυπο αντρα... Γιατι οι επομενοι ηθοποιοι που αναφερθηκαν ειναι νεοτεροι, λιγοτερο αυστηροι και πιο.. ερωτευσιμοι θα ελεγα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στις παλιές και σπάνιες "αντιεμπορικές" ταινίες που -καλώς η κακώς- άρχισε να μεταδίδει η ΔΤ, εμφανίζονται τέτοιοι ηθοποιοί, π.χ. έβλεπα χτες το απόγευμα κάποια ταινία με Σμαρούλα Γιούλη, Γιώργο Κμπανέλλη(νομίζω), Ηλιόπουλο,Ρίζο, Αυλωνίτη και Ξενίδη (με πάααρα πολλά μαλιά όλοι τους). Μάλιστα ήταν γυρισμένη σε κάποιο μέρος με ποτάμι, που προσπαθούσα να βρω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://90lepta.com/sa1336.html και ο Θοδωρος Δημητριου ( η θεία από το Σικάγο)εντάσσεται σε αυτη την κατηγορία, όπως και ο Πέτρος Φυσσούν-από όλους νομίζω πιο γοητευτικός ήταν ο Καμπανέλλης και ο Χατζήσκος.thCA07DPTS.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα