Ο αργοναύτης

kostas

RetroWannaBe
Joined
22 Mαϊ 2007
Μηνύματα
69
Αντιδράσεις
8
Ο αργοναύτης (1989)

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_Αργοναύτης

Νομίζω είχα ρωτήσει πριν κανά δυο χρόνια αν θυμόταν κανείς αυτή τη σειρά, αν και δε νομίζω πως θυμόμουν τον τίτλο τότε. Για να μη τα πολυλογώ, τον περασμένο Σεπτέμβρη βρέθηκα στην Ελλάδα να ψάχνω παλιές εφημερίδες για μια έρευνά μου, και τυχαία έπεσα σε ένα φύλλο του 1989 όπου στο πρόγραμμα της τηλεόρασης είχε μια μεγάλη γνώριμη φωτογραφία (βλ. συνημμένη). Πρόκειται για τον Αργοναύτη, σειρά 10 επεισοδίων που προβλήθηκε στην ΕΤ1 (Σάββατο στις 5), σε σκηνοθεσία Μάνθου Σαντοριναίου. Δυστυχώς δε θυμάμαι πολλά πράγματα απ' τη σειρά, αλλά θυμάμαι πως μου άρεσε. Αν κάποιος θυμάται κάτι, ή αν έχει υλικό ας ποστάρει εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Κώστα ανακάλυψες σειρά που δεν είναι καταχωρημένη πουθενά.

Πάντως ο Τηνιακός καθηγητής της σχολής Καλών Τεχνών Μάνθος Σαντοριναίος που έγραψε αυτή την ιστορία όπως και άλλες παιδικές/νεανικές ιστορίες έχει ανεβάσει θεατρικές παραστάσεις πολυμέσων με τον τίτλο "Αργοναύτες".

Ακόμα λοιπόν το ψάχνω, και ....κάθε διαθέσιμη βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 
Όντως εκτός από τις πολυ γνωστές σειρές της δεκαετίας του 1980 που πολυσυζητούνται, υπάρχουν και άλλες πιο άγνωστες τις οποίες υποψιάζομαι πως ούτε η ΕΡΤ δεν έχει ξαναπροβάλει. Ο αργοναύτης, Ο καπετάν σβούρας, και άλλες που δε θυμάμαι καν τίτλους.

Από τη συγκεκριμένη θυμάμαι την εξής στιχομυθία, όπου ο πρωταγωνιστής νεαρός βαφτίζει Αργώ τη βάρκα ενός ψαρά και εκείνος παραπονιέται "γιατί λες πως το πλεουμενό μου είναι αργό..." ή κάπως έτσι και ο πιτσιρικάς του εξηγεί πως Αργώ δεν είναι αυτό που λέμε αργό!
 
Εχει περάσει καιρός το ξέρω,αλλά σήμερα έκανα μια αναζήτηση ,καθώς θυμήθηκα εντελώς τυχαία τη σειρά,κ ήθελα να βρω τους συντελεστές...Η συγκεκριμένη σειρά είναι βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Στρατή Μυριβήλη(μα πόσο ωραίο ήταν που οπτικοποιούνταν τα παιδικά ελληνικά μυθιστορήματα!!),όπου ο πρωταγωνιστής ο Αντρέας,που του αρέσει το διάβασμα κ έχει ένα κόλλημα με την αργοναυτική εκστρατεία(γι'αυτό κ η αργώ),θέλει να ταξιδέψει στη θάλασσα,αλλά οι γονείς του,του απαγορεύουν κάθε επαφή...Ετσι κάποια στιγμή με τη διακιολογία μια σχολικής εκδρομής φεύγει κρυφα με το φίλο του κ τον ψαρά πατέρα του δεύτερου,καθώς κ τον πιστό του σκυλο!μετά όμως από μια φουρτούνα πέφτει από το καράβι κ ναυαγεί μόνος σε μια βραχονησίδα,όπου κ πρέπει να καταφέρει να επιβιώσει..........

Είχα διαβάσει μικρή το βιβλίο κ πολύ χαρηκα όταν το είχα δει κ στην τηλεόραση!!Δυστυχώς έχω να το ξαναπετύχω από τότε.............
 
Από προχθές ξεκίνησε η προβολή της σειράς στην ΕΤ1 στις 8.00 το πρωί.
 
Πίσω
Μπλουζα