Ο θησαυρός του μακαρίτη (1959)

μια λεπτομερεια εχουν βαλει οτι ο μακαριτης σταματαει στη λεξη πριν τη γραψει ολοκληρη και το μονο που μενει απο τη λεξη ειναι το γραμμα κ ομως πριν τη λεξη λογικα θα υπαρχει ενα στον ή στην.Αρα δεν ειναι ολλες οι λεξεις που αρχιζουν απο καπα αλλα μονο αυτες που αρχιζουν απο καπα και ειναι γενους θυληκου η αρσενικου αναλογως.Αρα δεν γινεται να ψαχνουν και ΣΤΗΝ κουζινα και ΣΤΟ κοτετσι!
 
herc είπε:
μια λεπτομερεια εχουν βαλει οτι ο μακαριτης σταματαει στη λεξη πριν τη γραψει ολοκληρη και το μονο που μενει απο τη λεξη ειναι το γραμμα κ ομως πριν τη λεξη λογικα θα υπαρχει ενα στον ή στην.Αρα δεν ειναι ολλες οι λεξεις που αρχιζουν απο καπα αλλα μονο αυτες που αρχιζουν απο καπα και ειναι γενους θυληκου η αρσενικου αναλογως.Αρα δεν γινεται να ψαχνουν και ΣΤΗΝ κουζινα και ΣΤΟ κοτετσι!
Ακριβως το ιδιο σκεφτομουν κι εγω καθε φορα που εβλεπα την ταινια (η οποια ποτε δε μου αρεσε ιδιαιτερα).

Συμβιβαστηκα ομως με την ιδεα γιατι αλλο Αλεκος Σακελλαριος και αλλο Νικος Τσιφορος.

Ο πρωτος ηταν τελειομανης, ο δευτερος οχι.
 
Τη σκηνή που περιγράφετε με τα ζευγάρια να βγαίνουν από το μαγαζί δεν θυμάμαι να την έχω δει. Πάντα είχα την εντύπωση ότι τελείωνε με το κάδρο. Εφόσων λοιπόν το επιβεβαιώνετε ότι υπάρχει, λύνετε και μία απορία που είχα σχετικά με το DVD της ταινίας που έχω, αλλά δημιουργείται μία μεγαλύτερη.

Έχουμε και λέμε. Πριν από κάνα δύο χρόνια (ίσως και παραπάνω, το μόνο που είναι σίγουρο είναι ότι ήταν αμέσως μόλις κυκλοφόρησε) αγόρασα το DVD της ταινίας από τη σειρά της Victory με τις ταινίες της ΦΦ. Στο εξώφυλλο λοιπόν είχε φωτογραφία της τελευταίας αυτής σκηνής (την οποία εγώ δεν τη θυμάμαι), και μου είχε δημιουργηθεί η απορία από που είναι αυτή η φωτογραφία, δεδομένου ότι φαίνονταν όλοι οι πρωταγωνιστές της ταινίας. Η απορία μου λύθηκε.

Μία άλλη δημιουργήθηκε όμως. Μόλις το επιβεβαίωσα ότι στο DVD που έχω στα χέρια μου η σκηνή αυτή δεν υπάρχει. Δηλαδή δείχνουν τη σκηνή με το κάδρο, και μετά μία μαύρη εικόνα με τη λέξη ΤΕΛΟΣ (που μοιάζει πρόσφατη προσθήκη). Καταλαβαίνω ότι για τα κανάλια ακόμα και 1 με 2 λεπτά τηλεοπτικού χρόνου είναι πολύτιμα. Αλλά σε ένα DVD που βγαίνει με την άδεια της ΦΦ πως έγινε κάτι τέτοιο?

Μήπως ξέρετε αν στην προηγούμενη σειρά της ΦΦ που είχε βγει παλιότερα υπήρχε η ταινία αυτή με ολόκληρο το τέλος? Όχι τίποτα άλλο, αλλά επειδή είναι από τις αγαπημένες μου μαζί με το Σωφεράκι, θέλω να τις έχω σωστές και πλήρης.
 
Για το γραμμα προβληματιστηκα αρκετες φορες και εγω, πως αν το εγραφε την ωρα που πεθαινε, πως προλαβε και το εβαλε μεσα στο βιβλιο; Λογικα θα το ειχαν βρει, οσοι βρηκαν τον πεθαμενο.

Επισης αν θυμαμαι καλα το γραμμα πρεπει λογικα να ελεγε "στο κ..." αν και θυμαμαι ναι λεει "που ξεκιναει απο κ..." αρα και καναν λαθος που κανει μπαμ. Λεπτομερειες ομως..
 
δειτε το παρακατω αποσπασμα και προσεξτε τι λεει και η Γεωργια Βασιλειαδου αλλά και η Ξενια Καλογεροπουλου.Η ΓΒ αναμεσα στις λεξεις που αρχιζουν απο "Κ" αναφερει και την κουζινα και το κοτετσι.Η ΞΚ λεει για μερος του σπιτιου που αρχιζει απο "Κ" ,πιθανον ο μακαριτης υποτιθεται οτι δεν προλαβε να γραψει στον ή στην ή στα αλλά μονο το γραμμα "Κ"

 
35.jpg
35.jpg

34.jpg
34.jpg
 
[edit] ok Thanks :) Τακτοποιήθηκε [edit]

Στο δια ταυτα....

Απο τις αγαπημενες μου ελληνικες ταινιες!

Θα κατσω να την δω καθε φορα που θα την προβαλει η TV.

Και καθε φορα θα γελασω με τις μοναδικες ατακες των Αυλωνιτη και Ριζου

αλλα με τις ατακες της Βασιλειαδου....ξεκαρδιζομαι!!!!! :rofl:

Ειδικα δε η σκηνη με το μεντιουμ....κορυφαια!!!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την είδα ξανά πρόσφατα στο youtube.Δεν είναι στις αγαπημένες μου ταινίες,αλλά γελάω με την απληστία των ανθρώπων(βλέπε Αυλωνίτης,Ρίζος κτλ)πράγμα που ισχύει μέχρι και σήμερα.Η Βασιλειάδου έδινε πάλι ρέστα.Γελάω με το μέντιουμ που λέει"τώρα δε βλέπω τίποτα"μπροστά τις λίρες....Ο Ρώμας αργότερα έκανε ένα επεισόδιο με παρόμοιο θέμα"από Π,από Π"
 
Αγαπημένη ταινία, που παίζουν πολλοί ηθοποιοί. Νομίζω ότι αυτός είναι και ο μοναδικός κωμικός ρόλος της Άντζελα Ζήλια ή κάνω λάθος?
 
Η ταινία προβάλλεται χωρίς την τελευταία σκηνή, αλλά στην ιστοσελίδα [edit] Το Link διαγράφεται καθώς παραβαίνει τα πνευματικά δικαιώματα [edit] μπορεί να δει κανείς και τη σκηνή αυτή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην τελευταια σκηνη της ταινιας ο ανθρωπος στο καδρο (ο μακαριτης) ριχνει ρυζι στη Γεωργια Βσιλειαδου και στο Βασιλη Αυλωνιτη (εγκρινοντας ετσι την επιθυμια του Βασιλη Αυλωνιτη να ενωσει τη μοναξια του με τη μοναξια της Γεωργιας Βασιλειαδου).

Παντα σε καθε προβολη της ταινιας στην τηλεοραση, υπαρχει η σκηνη αυτη. Υπαρχει αλλη ''κομμενη'' σκηνη στο τελος της ταινιας;
 
δεν ειναι απο τις αγαπημενες μου αλλα θεωρω οτι ειναι απο τις πολυ καλες ταινιες ,με εξυπνο σεναριο και πολυ καλες ερμηνειες

οσο για το θεμα του κ ,θεωρω ειναι λογικο να συνθεσει ετσι το μυθο της ταινιας σε ενα γραμμα που αρχιζουν πολλα πραγματα σε ενα σπιτι

που να φανταζοταν ο κακομοιρης ο τσιφορος οτι θα το ξεψυριζατε ετσι

γιυατο δεν γραφει αναλυτικα τι λεει η διαθηκη για να μην πεσει στον στην κτλ
 
Παιδιά, αγόρασα πρόσφατα ένα βιβλιαράκι με το σενάριο του "Κατήφορου" το οποίο το είχε εκδώσει πριν μερικά χρόνια η Ένωση Σεναριογράφων Ελλάδος. Στο σενάριο είναι γραμμένες και σκηνές που δεν υπάρχουν στην ταινία. Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κι εδώ το ίδιο, όπως και στο "Θησαυρό του μακαρίτη"; Ξέρεις κανείς αν έχουν κόψει σκηνές από τον "Κατήφορο";


ειναι αλλο σκηνες που ειναι στο σεναριο και δεν γυριστηκαν και αλλο να κοπηκαν στο μονταζ η απο τη μια τηλεοπτικη προβολη στην αλλη
 
στην τελευταια σκηνη της ταινιας ο ανθρωπος στο καδρο (ο μακαριτης) ριχνει ρυζι στη Γεωργια Βσιλειαδου και στο Βασιλη Αυλωνιτη (εγκρινοντας ετσι την επιθυμια του Βασιλη Αυλωνιτη να ενωσει τη μοναξια του με τη μοναξια της Γεωργιας Βασιλειαδου).

Παντα σε καθε προβολη της ταινιας στην τηλεοραση, υπαρχει η σκηνη αυτη. Υπαρχει αλλη ''κομμενη'' σκηνη στο τελος της ταινιας;

Η ταινία δεν τελειώνει στη σκηνή με το ρύζι. Η τελευταία σκηνή ειναι κομμένη εδώ κι χρόνια απο την τηλεοπτική έκδοση.
Τα μελλοντικά ζευγάρια βγαίνουν απο καταστημα νυφικών όπου έχουν πάει συσσωμοι να ψωνισουν τα των γαμων τους, ο Αυλωνίτης γλυκοκοιτάζει μια μικρούλα κι η Βασιλειάδου του πετάει ένα τεραστιο στέφανο, το οποιο περνάει στο λαιμό του κι αρχιζει να τον τραβαει σαν σκυλάκι.
 
Καλα εκανες και την έβαλες. Αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κόπηκαν
 
Κάτι έγινε με την εν λόγω ταινία στο Athens con φέτος,πήγε κάνεις; κάτι σαν παιχνίδι.
GAVJ9VVWkAAHs_1.jpeg
 
Μια από τις απολαυστικότερες ταινίες του αθάνατου ελληνικού κινηματογράφου που βλέπεται ευχάριστα, αισίως 65 ολόκληρα χρόνια μετά το γύρισμα της. Και ειναι φυσικό όταν στο καστ των ηθοποιών συμμετέχει το πυρηνικό οπλοστάσιο κωμωδίας της εποχής! Τι ατάκες, τι διάλογοι, τι γκριμάτσες ακόμα και η στάση του σώματος και οι κινήσεις των πρωταγωνιστών προκαλούσαν άφθονο γέλιο. Είναι εκπληκτικό πως πρίν ολοκληρωθεί η φράση του πρωταγωνιστή είχες ξεκαρδιστεί ήδη στα γέλια! Βοήθησε και το πανέξυπνο σενάριο του μέγιστου Τσιφόρου.
Πόση ευγνωμοσύνη χρωστάμε σε αυτά τα ιερά τέρατα της έβδομης τέχνης που διασκέδασαν, ψυχαγώγησαν, πρόσφεραν το γέλιο σε τόσες γενιές και γενιές και μάλιστα σε μερικές δύσκολες χρονικά περιόδους που ο κάθε ανώνυμος άνθρωπος εκεί έξω είχε ανάγκη το γέλιο για να απαλύνει τις πληγές του και να ξεφύγει από τα πολλές φορές ισοπεδωτικά προβλήματα του.
Γιατί όντως υπήρξαν και αυτές οι εποχές. Απείρως αγριότερες από τις σημερινές αλλά αντιμετωπιζόντουσαν με αυταπάρνηση και τσαγανό από μπαρουτοκαπνισμένους έλληνες, Συγνώμη ξέφυγα.
Ιδιαίτερη μνεία ότι παρότι η ταινία βαδίζει στην έβδομη δεκαετία της χρονικά, υπάρχουν ακόμη εν ζωή (και να είναι πάντα καλά οι άνθρωποι) τρείς πολύ καλοί ηθοποιοί μας. Καλογεροπούλου, Ληναίος και Βογιατζής ενώ πριν πολύ λίγους μήνες αν δεν απατώμαι απεβίωσε η πολύ αγαπητή Άντζελα Ζήλεια. Σπάνιο για την εποχή της ταινία να έχει εν ζωή ηθοποιούς. Συγνώμη για το μακάβριο.
 
Πίσω
Μπλουζα