Ο λοχαγός Μαρκ και οι Λύκοι του Οντάριο - Korkusuz Kaptan Swing (1971)

Thor

RetroMasteR
Joined
23 Μάρ 2012
Μηνύματα
1.640
Αντιδράσεις
515
http://www.imdb.com/title/tt0148385/

Μα το Δία!

Μα τα χίλια γένια!

Ο τρισπάπους μου ο μάγος….

Σε όσους οι παραπάνω εμβληματικές φράσεις δεν λένε τίποτα θα πρότεινα να σταματήσουν την ανάγνωση του κειμένου είμαι σίγουρος ότι στο φόρουμ θα βρουν κάτι άλλο περισσότερο ενδιαφέρον να διαβάσουν


δεν θα είναι τόσο καλογραμμένο όσο αυτό αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα σʼ αυτή την ζωή :p



για την άλλη δεν ξέρω ακόμα αλλά δοθείσης της ευκαιρίας θα σας ενημερώσω :p






Κατά τις δεκαετίες του 60 και του 70 αναπτύχθηκε στην Τουρκία μια τάση παραγωγής ταινιών βασισμένων σε γνωστά διεθνή κόμιξ (που προφανώς είχαν κοινό στην Τουρκία) σε αυτό το πλαίσιο εντάσσεται και η παρούσα ταινία βασισμένη στις ιστορίες με ήρωα το Λοχαγό Μαρκ που γνωρίσαμε μέσα από τις σελίδες της Περιπέτειας. Με δεδομένη την απουσία αναφοράς στο κόμιξ ή τους δημιουργούς του πιθανολογώ ότι η ταινία γυρίστηκε χωρίς άδεια από τους δημιουργούς.

Η ταινία είναι του 1971 με σκηνοθέτη τον Tunc Başaran (193:cool:, ο οποίος την ίδια χρονιά είχε γυρίσει και μια μεταφορά του Μάγου του Οζ. Ο Salih Guney (1943-, o Τούρκος James Dean σύμφωνα με τη Wikipedia:xm:) ερμηνεύει τον λοχαγό Μαρκ. Μπέτυ είναι η Gulgun Erdem (1951-) sex symbol της εποχής (της εποχής είπαμε :p ) η οποία τη δεκαετία 1964-1974 έπαιξε σε 100 περίπου ταινίες μεταξύ των οποίων και 2 τούρκικων Ταρζάν. Ο Suleyman Turan (1936-), ο πιο αξιοπρόσεκτος από τους ηθοποιούς που συμμετέχουν, ερμηνεύει τον Θλιμμένο Μπούφο με μια καθαρά κωμική προσέγγιση και είναι ο ρόλος που θα μείνει στη μνήμη του θεατή. Τέλος ο Ali Sen (1918-1989) ερμηνεύει τον Μίστερ Μπλουφ κουρασμένα.

Η υπόθεση της ταινίας είναι μια τυπική υπόθεση ενός τεύχους περιπέτειας με το λοχαγό Μαρκ. Υπάρχουν μερικές σκηνές μάχης με τους Άγγλους, ένα φλερτ για τον Μαρκ, ο Φλοξ που δαγκάνει το Θλιμμένο Μπούφο (δε λέω που ;) ) ο Θλιμμένος Μπούφος που θρηνεί το θάνατο του τρισπάπου του (που έγινε δεκαετίες πριν) και που ανασύρει από τη μνήμη του μερικά ρητά. Στα μείον η απουσία του Γάντζου Η μόνη αξιοσημείωτη διαφορά-έκπληξη σε σχέση με το κόμιξ είναι μια ερωτική σκηνή μεταξύ του Μαρκ και της Μπέτυ αλλά κάπως έπρεπε να δικαιολογήσει και η Erdem το μισθό της.

Τελικά είναι μια όχι και τόσο καλή ταινία από τεχνικής άποψης (και είμαι και ευγενικός :p , αν και δεν έχω τεχνικές γνώσεις επί του αντικειμένου). Η ιστορία είναι απλή και η αγορά στόχος (ναι κάναμε και μάρκετινγκ στη σχολή :cool: ) είναι οι φανατικοί του κομιξ. Δηλαδή μιλάμε για μια ταινία που θα ικανοποιήσει τα παιδάκια της δεκαετίας του 80 που περίμεναν με αγωνία να βγει το καινούριο τεύχος του Μαρκ και αγχονόταν από το ενδεχόμενο να μην το προλάβουν στο μοναδικό πρακτορείο τύπου του χωριού τους (ποιον να εννοεί τώρα :wait2: ), ενώ παράλληλα δεν έχουν πρόβλημα να δουν μια κακοσυντηρημένη κόπια μιας μέτριας ταινίας. Οι υπόλοιποι δείτε κάτι άλλο ξέροντας ότι δεν θα υποβαθμιστεί η κινηματογραφική σας παιδεία από τη μη θέαση της εν λόγω ταινίας... :)

Το 2008 κυκλοφόρησε σε DVD από την Onar.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματι, θυμομοουν οτι ειχε αναφερθει και παλια. Αλλα πολυ καλη παρουσιαση, Thor :)
 
Τυχαίνει να την έχω αυτήν την ταινία κ μάλιστα με υπότιτλους. χα χα τι μου θύμησες.

Αν κ φαν της περιπέτειας κ μάλιστα είναι το αγαπημένο μου κόμιξ, δεν μπόρεσα να την δω όλη

για να μη χάσω άσκοπα τον χρόνο μου. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε..

Το μόνο που αξίζει είναι όντως η Μπέτυ(Μπέτυ με τα όλα της όμως....)
 
Είναι σαφές ότι δεν μιλάμε για μια καλή με αντικειμενικά κριτήρια ταινία αλλά νομίζω ότι μπορείς να την δεις ευχάριστα με τους κανιβάλους φίλους σου όση ώρα ψήνεται ο ιεραπόστολος στην κουζίνα (80 λεπτά κρατάει)...

Η ταινία όχι ο ιεραπόστολος :p
...για να περάσει χαρούμενα η ώρα. Και η Μπέτυ πως να το πω κομψά :wait2: με εκπλήσσει η παρουσία της σε μια τουρκική ταινία των 70ς αλλά ούτε φατσικά ούτε σωματικά είναι κάτι το αξιοπρόσεκτο (ερμηνευτικά δεν το συζητάμε καν)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οσο αφορα την Μπετυ (Gulgun Erdem), οι φανς του τρας σινεμα παγκοσμιως διαφωνουν μαζι σου χαχαχαχαχα

SALIH-GUNEY-GULGUN-ERDEM-KORKUSUZ-KAPTAN-SWING__45482103_0.jpg
 
χαχαχα να'σαι καλά ρε φίλε, πάντα αναρωτιόμουν πως και ο μαρκ δεν έχει γίνει ταινία η παιχνίδι, μετα έμαθα οτι ειναι κόμικ της δεκαετίας του 60 και τωρα βλέπω αυτό και τελικά το κόμικ τιμήθηκε με ταινία απο τον -φτηνή απομίμηση του hollywood- τούρκικο κινηματογράφο, μπορω να πω πάντως οτι απ'οσο είδα ειναι απο τις ποιο πιστές μεταφορές κόμικ σε ταινία :D

[edit] Copyrights :) [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η ταινία υπάρχει [edit], χωρίς υπότιτλους φυσικά, αλλά έχει πλάκα να την παρακολουθήσεις κι έτσι, εφόσον ξέρεις την βασική υπόθεση (ο Φλοκ δαγκώνει τον Θλιμένο Μπούφο, ξύλο στους Άγγλους και τους κολλητούς τους). Πλάκα έχει το υπερμεγεθές καστόρινο καπέλο του Μαρκ πάντως, μάλλον στην Τουρκία οι κάστορες είναι καλοθρεμμένοι :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Θλιμμένος Μπούφος φέρνει λίγο στον ηθοποιό Τάσο Γιαννόπουλο...

MV5BOTZkZWE3OGYtODg3Yi00NWRhLWE2OGMtOTdhNTYyOGEzMDdjXkEyXkFqcGdeQXVyMzU0NzkwMDg@._V1_FMjpg_UX1...jpg
 
Πίσω
Μπλουζα