Ο πρώτος μου Spectrum!

stratos84

RetroMaNiaC
Joined
27 Μάρ 2010
Μηνύματα
769
Αντιδράσεις
213
Καλημέρα σας και Καλή Χρονιά με υγεία να έχουμε!

Κέρδισα έναν Spectrum 48k σε μια δημοπρασία του ebay και τον περιμένω εναγωνίως (Aν μου έρθει και είναι σώος in one piece, έχω πάντα μια φοβία με το ebay).

Μαθαίνοντας για αυτό το κλασικό μηχάνημα μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες:

Για να συνδέσεις joystick χρειάζεσαι interface... Από τις συζητήσεις σας κατάλαβα ότι τα interface που συνεργάζονται με τα περισσότερα 9pin joysticks είναι τα Kempston... Αν δε βρω kempston, ποιό είναι το αμέσως επόμενο συμβατό; (έχω ένα τόμαχωκ που θέλω να χρησιμοποιήσω). O συγκεκριμένος Spectrum έχει πάνω τη μόντα για το composite. Υποθέτω ότι θα έχει κάποιο jack για audio out, ώστε να το ρίξω πάνω στο scart, σωστά ; Για να φορτώσω παιχνίδια τώρα, διάβασα στο φόρουμ περίπου πως γίνεται από mp3. Ο πατέρας μου έχει χωμένο κάπου ένα μονοφωνικό δημοσιογραφικό κασετοφωνάκι. Μπορώ να το αξιοποιήσω στον spectrum;
 
1)Δεν ειναι θεμα συμβατοτητας με software. Ειναι θεμα συμβατοτητας με το control schema των παιχνιδιων. To Kempston υποστηριζεται απο τα περισσοτερα παιχνιδια και ειναι και φθηνο. Αν θελεις να παρεις κατι πιο "καλο", τσιμπα ενα Ram Turbo interface που εχει 2 θυρες (Kempston, Cursor, Sinclair) προγραμματιζομενες, ROM cart αλλα χωρις το reset button ωστε να μπορεσεις να κοτσαρεις DivIDE στο extension slot.

2)O 48 δεν βγαζει ηχο στην τηλεοραση με RCA. Μπορεις να συνδεσεις το EAR με εναν ενισχυτη ή να αναζητησεις το ROM Sound :)

3)Αν εχει δυνατο σημα μπορεις αλλα θα παιδευτεις με τις μικροκασετες που φορανε τα δημοσιογραφικα.
 
Wally είπε:
1)Δεν ειναι θεμα συμβατοτητας με software. Ειναι θεμα συμβατοτητας με το control schema των παιχνιδιων. To Kempston υποστηριζεται απο τα περισσοτερα παιχνιδια και ειναι και φθηνο. Αν θελεις να παρεις κατι πιο "καλο", τσιμπα ενα Ram Turbo interface που εχει 2 θυρες (Kempston, Cursor, Sinclair) προγραμματιζομενες, ROM cart αλλα χωρις το reset button ωστε να μπορεσεις να κοτσαρεις DivIDE στο extension slot.2)O 48 δεν βγαζει ηχο στην τηλεοραση με RCA. Μπορεις να συνδεσεις το EAR με εναν ενισχυτη ή να αναζητησεις το ROM Sound :)

3)Αν εχει δυνατο σημα μπορεις αλλα θα παιδευτεις με τις μικροκασετες που φορανε τα δημοσιογραφικα.
Είναι δημοσιογραφικό αλλά με την κλασική κασέτα ήχου, ξέχασα να το αναφέρω.
 
stratos84 είπε:
Είναι δημοσιογραφικό αλλά με την κλασική κασέτα ήχου, ξέχασα να το αναφέρω.
Αν δεν ειναι πολυ χρησιμοποιημενο ετσι ωστε να εχει απορρυθμιστει το αζιμουθιο ειναι μια χαρα (και εγω δημοσιογραφικό χρησιμοποιουσα :) )
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αναμένω!
 
Εγω αν αγοραζα τωρα θα επαιρνα ενα Divide 2k11 και ενα KempAY απο τον Lotharek. Ο χρονος μου ειναι υπερβολικα πολυτιμος και τα νευρα μου υπερβολικα ευαισθητα για να μπλεκω με κασσετοφωνα κλπ.
 
Ο spectrumakos ήρθε και είναι σε σούπερ κατάσταση! Με τα 1000 ζόρια κατάφερα και φόρτωσα 1-2 παιχνιδάκια από το out της κάρτας ήχου. Δεν μπόρεσα με τίποτα να τρέξω κάποιο παιχνίδι με γρήγορο loading από το k7zx (έχω την έκδοση 4.3). Διάβασα προσεκτικά το αντίστοιχο θέμα αλλά δεν βρήκα άκρη. Υπάρχει κάποιο "στάνταρ" σετ ρυθμίσεων? Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του; Ευχαριστώ!
 
stratos84 είπε:
Ο spectrumakos ήρθε και είναι σε σούπερ κατάσταση! Με τα 1000 ζόρια κατάφερα και φόρτωσα 1-2 παιχνιδάκια από το out της κάρτας ήχου. Δεν μπόρεσα με τίποτα να τρέξω κάποιο παιχνίδι με γρήγορο loading από το k7zx (έχω την έκδοση 4.3). Διάβασα προσεκτικά το αντίστοιχο θέμα αλλά δεν βρήκα άκρη. Υπάρχει κάποιο "στάνταρ" σετ ρυθμίσεων? Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του; Ευχαριστώ!
τα φορτώνεις με το κασετόφωνο;έχε υποψι σου ότι δεντρέχουν όλα τα παιχνίδια με το k7zx μερικά που έχω δει σταντάρ ότι τρέχουν μετά από ώρες δοκιμών είναι:green beret,earthlite,space raiders,exploding fist,pyjamarama,manic miner εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ την έκδοση 3.00 την θεωρώ καλύτερη κ ως ρυθμίσεις έχω
19541405.jpg
By noobsaibot76 at 2012-01-09 αυτες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
noobsaibot είπε:
τα φορτώνεις με το κασετόφωνο;έχε υποψι σου ότι δεντρέχουν όλα τα παιχνίδια με το k7zx μερικά που έχω δει σταντάρ ότι τρέχουν μετά από ώρες δοκιμών είναι:green beret,earthlite,space raiders,exploding fist,pyjamarama,manic miner εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ την έκδοση 3.00 την θεωρώ καλύτερη κ ως ρυθμίσεις έχω
19541405.th.jpg
"][/url] αυτες

Καλησπέρα φίλε,

Φορτώνω από την έξοδο των ακουστικών της κάρτας ήχου του λάπτοπ μου.

Που μπορώ να βρω την έκδοση 3;

Ευχαριστώ
 
απ οτι είδα δεν υπαρχει πια! εχει σβηστεί το site! θα προσπαθήσω να την ανεβάσω το συντομότερο!προς το παρόν αυτο το link http://www.worldofspectrum.org/forums/showpost.php?p=181770&postcount=6 θα σε βοηθήσει αρκέτα πιστεύω για την έκδοση 4.3 θέλει αρκετή υπομονή και δοκιμές δοκίμασε πρώτα με τα σίγουρα που σου στείλα ξεκινώντας στην πιο χαμηλή ταχύτητα εναλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις την επιλογή shavings που είναι σιγουρη αντί της spectrum original που υπάρχει στην έκδοση 3
 
Πίσω
Μπλουζα