Ο υπολογισμός ημερομηνίας του πάσχα..

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
77
Ένα πολύ έξυπνο προγραμματάκι ξεθάφτηκε μετά από 20 χρόνια μέσα από τις σελίδες του Pixel το οποίο είναι και κοντά στο πνεύμα τον ημερών που πέρασαν βέβαια....Του χρόνου και κάθε χρόνο λοιπόν δεν θα ξαναρωτήσετε κανένα ποια μέρα πέφτει το Πάσχα γιατί ο Spectrum σας θα σας το θυμίζει....

untitled1xx1.jpg


Το πρόγραμμα το έγραψε ο Μπόγδος Γιάννης,τον ευχαριστούμε,και είμαι σίγουρος πως αν κατα τύχη πέσει σε αυτή την σελίδα θα συγκινηθεί!
 
Πρόγραμμα Υπολογισμού Πάσχα

akmakas είπε:
Ένα πολύ έξυπνο προγραμματάκι ξεθάφτηκε μετά από 20 χρόνια μέσα από τις σελίδες του Pixel το οποίο είναι και κοντά στο πνεύμα τον ημερών που πέρασαν βέβαια....Του χρόνου και κάθε χρόνο λοιπόν δεν θα ξαναρωτήσετε κανένα ποια μέρα πέφτει το Πάσχα γιατί ο Spectrum σας θα σας το θυμίζει....
untitled1xx1.jpg


Το πρόγραμμα το έγραψε ο Μπόγδος Γιάννης,τον ευχαριστούμε,και είμαι σίγουρος πως αν κατα τύχη πέσει σε αυτή την σελίδα θα συγκινηθεί!
Ψάχνοντας κάτι στο Internet, κυριολεκτικά έπεσα από τα σύννεφα όταν είδα αυτό το προγραμματάκι που είχα γράψει περίπου 25 χρόνια πρίν, όντας ερωτευμένος φοιτητής Φυσικής στην Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ όποιον το είχε. Μου θύμισε κάποιες άλλες εποχές που είχα ξεχάσει ότι υπήρχαν.
 
Αυτό είναι !!!!! Η απόλυτη χημεία. Ο ακμάκας γράφει ότι εάν ο Γιάννης το δει κατα τύχη θα συγκινηθεί και κατά τύχη ο Γιάννης το βρήκε. Μπράβο ακμάκα και JohnB. Απιστευτο παιδιά, απίστευτο!!!!!!

Εχουμε φορουμάκλα ρε, και σε όποιον αρέσει!!!!!!!

Ενα Zewasoft στο Γιάννη :D

Γιάννη μη μείνεις στο 1 ποστ! Εχουμε απίστευτα πράγματα στο φορουμ για να θυμηθείς!
 
Χε χε απίστευτο!!!!Καλώς ήρθες Γιάννη στο φόρουμ..Είδες!!!!τίποτα τελικά δεν ξεχνιέται...Θέλω να μείνεις εδώ στο φόρουμ να σε έχουμε κοντά μας διότι όπως και να το κάνουμε..ΚΑΝΕΙΣ μας δεν πρόκειται να ξεχάσει τα χρόνια των retro micros και όσο η παρέα μεγαλώνει τόσο παίρνουμε δύναμη γιατί τελικά κανένας 30ρης δεν έχει ξεχάσει τα ωραία χρόνια του Pixel και 8bit micros !

Άσχετο κάνε μια βόλτα να δεις στο thread του Pixel..εκεί σε περιμένει δεύτερη ψυχρολουσία όταν θα δεις τεύχη του Pixel σε ψηφιακή μορφή ελεύθερα για dowload. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηρθα για να μείνω :cool:. Το ZX μου το έχω ακόμα αν και σκονισμένο. Αλλά εκείνα η παντόφλα το κασετόφωνο που χρησιμοπούσαμε τα έχει παίξει.
 
Προϋπόθεση για να συνεχίσεις είναι να το ξεσκονίσεις :D . Για το κασετόφωνο μη σε νοιάζει, υπάχουν κι άλλοι τρόποι να χρησιμοποιήσεις το ΖΧ.

Α, θα σε συμβούλευα, προς αποφυγή παρεξηγήσεων να διαβάσεις τους κανόνες του οίκου τούτου, εάν το έχεις κάνει ήδη.
 
Ποιό κουφή συνάντηση δε γίνεται.....:eek: :D

Καλώς ήρθες Γιάννη στη retroγωνιά μας και καλο posting !!! :wavey:

Μπράβο και στον akmaka που κατάφερε να ξυπνήσει το retroμικρόβιο του Γιάννη :clap: :thumbup:

JohnB είπε:
Ηρθα για να μείνω :cool:. Το ZX μου το έχω ακόμα αν και σκονισμένο. Αλλά εκείνα η παντόφλα το κασετόφωνο που χρησιμοπούσαμε τα έχει παίξει.
:acoustic: ....άσε την παντούφλα και πιάσε το mp3player.... :acoustic:
 
αυτά δεν γίνονται παρά μόνο στις Ελληνικές ταινίες
 
JohnB είπε:
Ηρθα για να μείνω :cool:. Το ZX μου το έχω ακόμα αν και σκονισμένο. Αλλά εκείνα η παντόφλα το κασετόφωνο που χρησιμοπούσαμε τα έχει παίξει.
Καλωσήρθες!
 
Ούτε που το περίμενα πως ο δημιουργός του προγράμματος θα ανακάλυπτε το forum ! Ούτε στις Ελληνικές ταινίες δεν γίνονται αυτά!!!!
 
Για την ιστορία, το προγραμματάκι γράφτηκε όταν μία μέρα παρακολουθώντας μία παρουσίαση στην Θεολογική :) για το Πάσχα, μπερδεύτηκα με τον πρακτικό τρόπο υπολογισμού που έκαναν χρησιμοποιώντας τις εαρινές ισημερίες και τις Κυριακές μετά απο αυτές. Οπότε και ανάτρεξα στην αστρονομία για πιό πεζούς αλλά γρήγορους τρόπους. Εξάλλου πάντα ήμουν της ιδέας ότι Φυσική και Θρησκεία συναντιούνται :eek:.
 
Πίσω
Μπλουζα