Ο φαλακρός μαθητής (1979)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.316
Αντιδράσεις
6.272
Ο φαλακρός μαθητής (1979)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_φαλακρός_μαθητής

κωμωδία του 1979 με τους Θανάση Βέγγο, Βάσια Τριφύλλη, Νίτσα Τσαγανέα, Μάρω Κοντού,Τίτο Βανδή ,Τάκη Μηλιάδη, Σπεράντζα Βρανά, Ευαγγελία Σαμιωτάκη, Αντώνη Παπαδόπουλο...

Πριν από μερικά χρόνια ο Θανάσης ήταν ένας νέος δημόσιος υπάλληλος τρελά ερωτευμένος με τη Βάσια (Βάσια Τριφύλλη) μια τελειόφοιτη μαθήτρια την οποία βοήθησε να πάρει απολυτήριο. Μετά το γάμο τους απέκτησαν δίδυμα και τότε άρχισαν τα βάσανα...Σήμερα η προαγωγή (και η άυξηση) που χρόνια περίμενε δεν θα έρθει επειδή λείπει το απολυτήριο Γυμνασίου. Έτσι ο Θανάσης γυρίζει στα θρανία μετά από προτροπή και άγριο στρίμωγμα της οικογένειάς του...

Χαρακτιριστική ατάκα ατην τάξη:

Ο καθηγητής εκνευρισμένος φωνάζει '' το πρώτο θρανίο έξω! ''

και ο Βέγγος με το γιο και συμμαθητή του σηκώνονται και φεύγουν μαζί με το θρανίο...!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγγνώμη επειδή δεν έχω δει την ταινία υπάρχει σκηνή που ο Βέγγος είναι με την Τριφύλλη πάνω σε ένα μηχανάκι, βέσπα ή κάτι παρόμοιο?
 
johnny19818 είπε:
Συγγνώμη επειδή δεν έχω δει την ταινία υπάρχει σκηνή που ο Βέγγος είναι με την Τριφύλλη πάνω σε ένα μηχανάκι, βέσπα ή κάτι παρόμοιο?

Νομίζω η ταινία που αναφέρεσαι ειναι ''Βέγγος ο τρελός καμικάζι'', με Τσάκωνα και Πιατά!!
 
Θεϊκή ταινία με τον Τίτο Βανδή στον ρόλο του μαθηματικού. Παρεπιμτώντος η σκηνή που τραγουδάνε είχε φυσικότητα και λόγω της εξορίας στα Γιούρα και των δυο.
 
foutix είπε:
Θεϊκή ταινία με τον Τίτο Βανδή στον ρόλο του μαθηματικού. Παρεπιμτώντος η σκηνή που τραγουδάνε είχε φυσικότητα και λόγω της εξορίας στα Γιούρα και των δυο.
Ναι σωστά ο 'Βεζούβιος'.....διαχρονική!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα