Ο 128 που δεν δούλεψε ποτέ ...

cyberknight

RetroActive
Joined
1 Mαϊ 2009
Μηνύματα
220
Αντιδράσεις
8
Το γιατί συμβαίνουν αυτά τα κουφά σε εμένα συνεχώς δεν το ξέρω αλλά ... τέλος πάντων. Ο ZX Spectrum 128+ μου ανάβει κανονικότατα , μπαίνει στην εισαγωγική οθόνη του μενού του και το πληκτρολόγιο ... δεν ανταποκρίνεται με τίποτα. Φυσικά το πρώτο που έκανα ήταν να αλλάξω μεμβράνη ( 2 διαφορετικές) και bubble ( το λαστιχένιο ανάμεσα σε μεμβράνη και πληκτρολόγιο - 4 διαφορετικές ). Το αποτέλεσμα ... απολύτως τίποτα :shake: . Ο 128+ σαν να με κοροϊδεύει απλά με κοιτάει και χάσκει χωρίς να δουλεύει το πληκτρολόγιο. Σημειωτέον ότι το reset γίνεται κανονικά και το σύστημα φαίνεται να μην έχει κανένα άλλο πρόβλημα. Τα φώτα σας παρακαλώ :bow:
 
Α) οι μεμβράνες που χρησιμοποίησες ήταν καινούριες;

β) Αν ναί , έχει χαλάσει ο κονέκτορας της καλωδιοταινίας των πλήκτρων.
 
Δοκίμασα και άλλη καλωδιοταινία και οι μεμβράνες είναι του κουτιού ( new old stock ) που τις δοκίμασα σε Spectrum + και δούλεψαν λουκούμι.
 
Τσεκαρε τους κονέκτορες τότε , οξυδώνονται εσωτερικά.

Αν και πάλι ντζού μετράς τις αντιστάσεις - διόδους των γραμμών απο τον κονέκτορα προς την ULA για αγωγιμότητα καθώς και την ίδια την κυρία...... αν είναι σε βάση δοκίμασε να την αντικαταστήσεις!
 
Θα τα δοκιμάσω φίλε krhtikos και μόλις μπορέσω θα σας ενημερώσω τι έγινε. Ευχαριστώ πάντως.
 
Πίσω
Μπλουζα