Ο Baggy Pants και το Σούπερ Ζευγάρι - Baggy Pants & the Nitwits (1977)

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
277
Τα θυμάστε αυτά τα καρτούνς φίλοι μου, τα οποία προβλήθηκαν στις αρχές των 80ς στο Κρατικό Κανάλι ???

Σε κάθε επεισόδιο βλέπαμε δύο αυτοτελείς ιστορίες καρτούν : 1/ Στην πρώτη, πρωταγωνιστούσε ο γατούλης Baggy Pants, ο οποίος ήταν ντυμένος με ρούχα που θύμιζαν Τσάρλι Τσάπλιν και ... έμπλεκε συνεχώς σε αστείες περιπέτειες !!! 2/ Στη δεύτερη, πρωταγωνιστούσε το Σούπερ Ζευγάρι [The Nitwits], το οποίο αποτελούσαν : α) Ο γέροντας Ταϊρόν, με τα μακριά άσπρα μουστάκια, το καπελάκι και το μπαστουνάκι του, ο οποίος, όμως ... είχε τη "μαγική ιδιότητα" να είναι ιπτάμενος !!! β) Η γυναίκα του Ταϊρόν, η Γκλάντις, η οποία ήταν, κάπως, "στριμμένη" !!! Σε κάθε ιστορία, ο γερο - Ταϊρόν έπαιρνε την κυρά του στον ώμο και ... πετούσαν μαζί για νέες περιπέτειες σε τόπους μακρινούς !!! Για να πάρετε μια γεύση με όλους τους παραπάνω καρτούν ήρωες, δείτε το παρακάτω βιντεάκι με την εισαγωγή της εκπομπής :



Το εν λόγω καρτούν προβλήθηκε σην ελληνική τηλεόραση μεταγλωττισμένο !!! Δυστυχώς, όταν ήμουνα παιδάκι, παρόλο που το καρτούν μού άρεσε πολύ, είδα ελάχιστα επεισόδιά του, καθόσον η προβολή του συνέπιπτε με ... τις ώρες που είχα μαθήματα Αγγλικών :( :(!!! Έτσι, κάποιες φορές που π.χ. δεν είχαμε μάθημα στο φροντιστήριο αγγλικών η χαρά μου ήταν μεγάλη : "επιτέλοουυυς, θα δω το σούπερ Ζευγάρι" !!! Διότι από τα 2 καρτούνς, που έδειχνε η εκπομπή, το 2ο καρτούν ήταν που μού άρεσε, το "Σούπερ Ζευγάρι" [το πρώτο καρτούν που έδειχνε με τον γατούλη δεν ήταν άσχημο, αλλά ... περίμενα πώς και πώς το δεύτερο καρτούν] !!! Έτσι, όταν η φωνή του αφηγητή έκανε την ανακοίνωση : "Και τώρα το Σούπερ Ζευγάρι" , η χαρά μου ήταν ανείπωτη !!! Τα λίγα πράγματα που θυμάμαι [και θα προσπαθήσω να περιγράψω] προέρχονται από αυτό [ενώ, αντιθέτως, δεν θυμάμαι τίποτα απ' τον καημένο τον γατούλη Baggy Pants] .....

Λοιπόν, η μεταγλώττιση του "Σούπερ Ζευγαριού" ήταν πολύ καλή !!! Απ' τη μια η ήπια φωνή του ιπτάμενου γεροντάκου, απ' την άλλη η στρινζτο-φωνή της Γκλάντις .... Μάλιστα η Γκλάντις, παρόλο που είχε τα χάλια της, είχε την εντύπωση ότι ... ήταν πολύ ωραία !!! Αφού συνεχώς ρωτούσε τον Ταϊρόν : "Ταϊρόοον, ποια είναι η πιο όμορφη ???", και ο Ταϊρόν απαντούσε με την ήπια φωνή του : "ω, μα εσύ αγάπη μου" !!! Σε κάποιο επεισόδιο, όμως, όπου το σούπερ Ζευγάρι είχε πετάξει μέχρι τα βάθη της Ανατολής, θυμάμαι την Γκλάντις να κοιτάζει με ζήλεια και παράπονο μία καλλίγραμμη χανούμισσα με φερετζέ !!!

Τέλος, η μοναδική ιστορία που θυμάμαι είχε να κάνει με κάτι ... κλέφτες αβγών [ :eek: o_O], οι οποίοι θέλανε να ληστέψουν αβγά από τη φάρμα του καπετάν Γούστερ Ρούστερ [Wooster Rooster ... τι θυμάται αυτή η άχρηστη μνήμη μου :eek: o_O#)] που είχε τα καλύτερα αβγά, αλλά το "Σούπερ Ζευγάρι" τους έδωσε ένα καλό μάθημα ....
 
Πίσω
Μπλουζα