[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Τροφοδοτικό (PSU)

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
156
Τώρα που σας γράφω,ακούω τον ανεμιστήρα του PSU να κάνει αυτά τα γνωστά,χαρακτηριστικά "ανεβοκατεβάσματα" στροφών....

Αυτό τώρα σημαίνει ώρα για καθάρισμα από πιθανώς συσσωρευμένη σκόνη (αν και πριν 2 μήνες καθαρίστηκε με μηχάνημα που φυσσάει αέρα) ή απλά ώρα για αλλαγή του ;

Το PSU είναι Heroichi και δεν είναι πάνω στο PC περισσότερο από χρόνο πάντως

(με non-stop λειτουργία βέβαια,εδώ που τα λέμε,εξ' ου και η

picture.php


pic αυτή με τις ώρες λειτουργίας του C:\ δίσκου... :D )

Ποια η γνώμη σας retro-folks ; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Replace.

Τα Heroiichi είναι πατάτες, δεν τα έχω σε καμία εκτίμηση.

Βάλε ένα Coolermaster και ξεμπέρδεψες..... μια και καλή.
 
Πλάκα,πλάκα,τελικά το PSU με ένα απλό καθάρισμα στον ανεμιστήρα που του έκανα,έχει βαστήξει

picture.php


18958-17639=1319 ώρες ακόμη από τότε που μιλάμε,έως και τώρα !

(μάλιστα,αν βάλετε τις μέρες (55) από την ημερομηνία του post έως σήμερα x τις ώρες (24),τελικά το HDD life pro δείχνει σωστά... ;) )

Το πώς ανέβηκε βέβαια το health status του δίσκου,είναι ένα μυστήριο !!! :D

Ο οποίος δίσκος βαδίζει για τις 20.000 ώρες λειτουργίας ολοταχώς.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο προγραματακι Μανο ,θα το δοκιμασω. :thumbup:
 
Τα SMART attributes και, κατ'επέκταση, το health status παίζουν όλη την ώρα. Ώς εκ τούτου θα βλέπεις να ανεβοκατεβαίνει η κατάσταση... Το σημαντικό είναι αν δεις απότομη πτώση (ή απότομες μεταβολές γενικά) στο σύνολο ή σε επιμέρους μετρήσεις.
 
[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Τροφοδοτικό

Γεια σας εχω το εξης συνολο: win xp sp2 με επεξεργαστη pentium d 930 μητρικη asus p5ld2 se μνημη 3gb με 2 δισκους και 2 αντιγραφικα (dvrw και cdrw)καρτα τηλεορασης avermedia super 007 ups mustek και καρτα γραφικων saphire ati 4850 με τροφοδοτικο heroichi 500w.Τροφοδοτικο και καρτα τα εγκατεστησα πριν 2 βδομαδες περιπου και απο τοτε μολις κανω shut down καμια φορα μου επανεκινει αντι να κλεισει ο υπολογιστης!τι μπορει να φταιει?ευχαριστω
 
Δε νομίζω πως φταίει το τροφοδοτικό.
 
Μπες στο event viewer και δες τι προβλημα σου καταγραφει
 
Έχω την αίσθηση ότι το εν λόγω τροφοδοτικό πλέον άρχισε να μου αφήνει χρόνους,μια και άρχισε το PC να μου χαρίζει....κάτι restarts μούρλια !!! :p

Η αυξομοίωση των στροφών που είχα αναφέρει στο αρχικό post,έχει σταματήσει εντελώς πάντως !!!
icon10.gif


Δε πρέπει να έχω παράπονο όμως,βάστηξε αρκετά από τότε που άρχισε τις τσαλιμιές !

Τι αρκετά,κοντά 5.000 ώρες δηλαδή,με βάση αυτές που φαίνονται στα stats του 80άρη δίσκου....

picture.php
picture.php


(Από την άλλη,ποιος να μου το 'λεγε ότι οι δύο πιο "σκυλίσιοι" δίσκοι που έχω,θα ήταν WD !!! :D :D :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάνο, μια και το μηχάνημα δεν είναι τρελών απαιτήσεων, προτίμησε ένα καλό 80+ τροφοδοτικό με λίγα watts, για να μην έχεις σημαντικές απώλειες και, άρα, σπατάλη ενέργειας.

Οι δίσκοι, είναι πιθανότερο να μας αφήσουν χρόνους, όχι τόσο από τις ώρες λειτουργίας, αλλά από χτυπήματα (έχω χάσει πολλούς μια και κάνω συνεχώς αλλαγές και βάλε - βγάλε στα μηχανήματά μου) ή από αυξομείωση τάσης.

Η αυξομείωση τάσης μπορεί να συμβεί σε τρεις περιπτώσεις:

Πρώτον: Αυξομείωση από το δίκτυο της ΔΕΗ, spikes και "βυθίσεις", ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες όπου το ρεύμα δεν επαρκεί και ειδικά σε περίπτωση "ηλεκτρικής καταιγίδας" .

Δεύτερον: Πάλι από τη ΔΕΗ, σε περίπτωση διακοπής της ηλεκτροδότησης. Όταν έρχεται το ρεύμα και τα μηχανήματα είναι στη πρίζα, πολλές φορές η τάση χτυπάει, στιγμιαία, κόκκινο. Εκεί γίνονται οι μεγαλύτερες ζημιές. Ακόμα και αν ένα τροφοδοτικό λειτουργήσει κανονικά, μπορεί να έχει υποστεί φθορά και μείωση των ανοχών του που θα φανεί εν καιρώ.

Τρίτον: Αυξομείωση της τάσης λόγω EOL του τροφοδοτικού. Όλα κάποτε φτάνουν στο τέλος της ζωής τους (EOL) , ένα τροφοδοτικό που έχει φτάσει στο τέρμα, εμφανίζει δείγματα. Αν το πάρουμε χαμπάρι καλώς, αν όχι, με μαθηματική ακρίβεια, θα παρασύρει πολλά από τα εξαρτήματα του μηχανήματός μας στον άλλο κόσμο.

Για τις δύο πρώτες περιπτώσεις, δεν φτάνει μόνο το πολύμπριζο ασφαλείας, θέλουμε μια καλή συσκευή σταθεροποίησης της τάσης, ώστε να έχουμε συνεχώς 230 volts χωρίς αυξομειώσεις. UPS, σταθεροποιητή, ότι προτιμάει ο καθένας.

Για τη τρίτη περίπτωση, αγοράζουμε πάντα καλά τροφοδοτικά, δεν τσιγκουνευόμαστε, και τα αλλάζουμε προληπτικά στα 3 με 4 χρόνια, ειδικά στα μηχανήματα που λειτουργούν 24/7 (εκεί φεύγουν στα δύο για μένα) .

Δεν ανοίγουμε ποτέ τροφοδοτικό αν δεν ξέρουμε πολύ καλά τι κάνουμε για να το καθαρίσουμε από σκόνες, δεν επιδιορθώνουμε ποτέ τροφοδοτικό που έχει παρουσιάσει βλάβη (εκτός από αλλαγή ανεμιστήρα, αλλά εκεί πρέπει να είμαστε χρόνια στο κουρμπέτι μη τυχόν και ακουμπήσουμε κανένα πυκνωτή που παραμένει φορτισμένος και μας κάνει στη καλύτερη έξοχη περμανάντ) .
 
E ναι,θέλοντας και μη άλλωστε,μπήκε στο πρόγραμμα η αγορά τροφοδοτικού...
 
Έξοχο και πάμφθηνο!

Με χαλάει λίγο η διάρκεια της εγγύησης, αλλά για την τιμή είναι άριστο!!!

Μάνο, καλό θα ήταν να μη συνεχίσεις να λειτουργείς το μηχάνημα με αυτό το PSU, ποτέ δεν ξέρεις τι θα σκάσει.........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΜΑΝ !!!! :eek::eek::eek:

Tagan με 35 ευρώ ;!;;!

Aυτό το "internet only" όμως πολύ με χάλασε ! :( :(

Thanks pook !! :thumbup: :thumbup:
 
Δεν είναι μόνο Internet only αλλά και μη άμεσα διαθέσιμο.

Βέβαια το Πλαίσιο τα κάνει αυτά, το πολύ πολύ όταν έρθει να είναι και μικρότερη κανά δυο ευρώ η τιμή του.

Το τροφοδοτικό πάντως είναι 80+ certified, επωνυμότατο, και σε τιμή χώμα. Σημάδια των καιρών που έρχονται; ΜΑΚΑΡΙ!!!!!!!!!!!!!
 
Φίλε,θα περιμένω να το φέρουν και να δω αν θα το δίνουν και στο μαγαζί.Αξίζει,εγώ την Tagan την εμπιστεύομαι πάρα πολύ...!
 
Tagan με κλειστα ματια :)
 
Παιδιά,το HDDlife Pro είναι μεγάλη μούφα τελικά,έδειχνε τα νούμερα αυτά που βλέπετε στο ποστ #6 μέχρι και σήμερα που τα τίναξε ο 250άρης δίσκος !!!
 
manos426f είπε:
Παιδιά,το HDDlife Pro είναι μεγάλη μούφα τελικά

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Τουλαχιστον τα δεδομενα τα ειχες backup, ή πανε και αυτα. :( Ήταν σημαντικα? :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απάντησα στο αντίστοιχο thread.... ;)
 
Μεγάλη διαπίστωση έκανες ρε φίλε.

Κατά τα άλλα κάτσε να κοιτάς νούμερα "υγείας" δίσκων...

Αν οι τιμές από το S.M.A.R.T. που ουσιαστικά "μεταφράζουν" αυτά τα προγραμματάκια μπορούσαν να προλάβουν όλες τις πιθανές βλάβες, κανένας ποτέ δεν θα έχανε δεδομένα. Μόνο ένδειξη για κάποιες περιπτώσεις βλάβης μπορούν να είναι, άρα πρακτική χρησιμότητα ελάχιστα άνω του μηδενός.

Στα είχαμε πει και παλιότερα, αλλά τελικά αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις. :)
 
Πίσω
Μπλουζα