Πάπιβολ - Papivole (1979)

ladyl

RetroN00b
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
12
Αντιδράσεις
3
Παιδια,γεια σας! ειμαι καινουρια εδω στο φορουμ και οφειλω να πω οτι λιγο που κοιταξα θυμηθηκα πολλα,παρα πολλα!Συγχαρητηρια.

Θυμοσαστε τα Παπιβολ? Ηταν σαν κινουμενα σχεδια σαν κουκλες μονοδιαστατες,ενα αγορακι και ενα κοριτσακι πρωταγονιστουσαν. Που αμα πχ θυμωναν εφευγε το στομα τους και γυρναγε απο χαρουμενο σε θυμωμενο. Γενικα αν θυμαμαι καλα,εχαναν ποδια χερια και ψιλοανακατευοντουσαν. Πεταγαν κιολας νομιζω..δε θυμαμαι...

Το τραγουδακι επαναλαμβανε Παπιβόλε,παπιβόλε παπιβόλ.....

Τα θυμαται κανεις?

και συγνωμη αν εχει ξαναδημιουργηθει το θεμα,απλα ψαχνοντας δε βρηκα κατι σχετικο.

ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ladyl καλως ηρθες στο φορουμ των ΄80s και καλα post.Θυμαμαι κατι οτι πρεπει ο τιτλος να ηταν στα κινεζικα,αλλά.......ισως καποιος αλλος απο εδω να θυμαται καλυτερα
 
Στο youtube βρηκα αυτα

[edit]This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated. [edit]




Και στο google δινοντας papivole γινεται χαμος

πχ http://www.coucoucircus.org/da/generique.php?id=571

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαταληκτικόοο το θυμήθηκα :) παιζότανε μέσα 1980 από την ελληνική τηλεόραση (δεν θυμάμαι σε ποιό κανάλι αλλά νομίζω στην ερτ). Εντύπωση μου είχε κάνει το στυλ του σχεδίου τότε που έμοιαζε με χαρτοκοπτική που κάναμε στο σχολείο. Τελικά πολυ αργότερα όταν ασχολήθηκα με την σκιτσογραφία έμαθα ότι η τεχνική λέγεται cut-out animation. Ένα μεγάλο μπράβο στον ladyl για την ανάμνηση και τον τελαμόνα για την ανεύρεση των βίντεακιων.
 
Καλωσόρισες ladyl!!!Τώρα που είδα το βιντεάκι στο youtube το θυμήθηκα.Πολύ μακρινή ανάμνηση...Μπράβο! ;)
 
παιδια σας ευχαριστω για τα καλωσορισματα. Και βεβαια να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον telamonas για τα Link

με βοηθησατε να ξεσκονισω τη μνημη μου! :)

Dominion ουτως ή αλλως τοτε μον ερτ1 και ερτ2 υπηρχαν.! κι αν θυμαμαι καλα οι ερτ1 εβαζε παιδικα!

Το papivole Γαλλικο πρεπει να ειναι. ειχε πλακα και κυριως οταν τα ανθωπακια θυμωναν!
 
Καλώς ήρθες και από εμένα ladyl...ετοίμασε τις αποσκευές σου και καλό ταξίδι στις αναμνήσεις!!!!
 
σα το south park μοιαζει η κινηση,ευτυχως οχι και στα αλλα,χε χε, για παιδια ειναι αλλωστε
 
starsky είπε:
σα το south park μοιαζει η κινηση,ευτυχως οχι και στα αλλα,χε χε, για παιδια ειναι αλλωστε
:biglaugh::biglaugh::biglaugh: Ακριβώς! Πως ήταν το "south park" στα 80's και πως "εξελιχτηκε" σήμερα! Αγριέυουν τα πράγματα οσο περνάν τα χρονια... :rolleyes:
 
Τα θυμάμαι κι εγώ τα παπιβολ! Τι γλυκούλια!! :D Kαι τι ωραία να τα θυμούντε κ άλλοι κ να μην είμαι η μόνη τρελή!
 
ladyl είπε:
Παιδια,γεια σας! ειμαι καινουρια εδω στο φορουμ και οφειλω να πω οτι λιγο που κοιταξα θυμηθηκα πολλα,παρα πολλα!Συγχαρητηρια.
Θυμοσαστε τα Παπιβολ? Ηταν σαν κινουμενα σχεδια σαν κουκλες μονοδιαστατες,ενα αγορακι και ενα κοριτσακι πρωταγονιστουσαν. Που αμα πχ θυμωναν εφευγε το στομα τους και γυρναγε απο χαρουμενο σε θυμωμενο. Γενικα αν θυμαμαι καλα,εχαναν ποδια χερια και ψιλοανακατευοντουσαν. Πεταγαν κιολας νομιζω..δε θυμαμαι...

Το τραγουδακι επαναλαμβανε Παπιβόλε,παπιβόλε παπιβόλ.....

Τα θυμαται κανεις?

Επισης ηταν δυο κινουμενα οικολογικου περιεχομενου το ενα θυμαμαι ειχε πρωταγωνιστρια τη Χλωροφυλλη...σας λεει κατι?(σα λαχανο ηταν αν θυμαμαι καλα) και το αλλο ηταν που ενας επιστημονας εβαζε κατι στα αυτοκινητα και απο καυσαεριο εβγαζαν λουλουδια απο την εξατμιση..(μηπως ηταν και το ιδιο δε θυμαμαι)

και συγνωμη αν εχει ξαναδημιουργηθει το θεμα,απλα ψαχνοντας δε βρηκα κατι σχετικο.

ευχαριστω
Φοβερό! Με το που είδα τα βιντεο στο youtube τα θυμηθηκα αμέσως τα παπιβόλ!

Επίσης θυμάμαι αμυδρά και αυτό με τη χλωροφύλλη που λες. Αλλά τίποτα πιο συγκεκριμένο για να βοηθήσω. Μήπως κάποιος άλλος έχει καμια ιδέα?
 
ΤΕΛΕΙΟ!!! Μπράβο Ladyl! Και νόμιζα ότι είχα ξεθάψει όλες τις καταχωνιασμένες αναμνήσεις από τα πίσω ράφια του μυαλού μου... Αυτό που μου μου άρεζε περισσότερο απ' όλα στο "Παπιβόλ" ήταν η μουσική των τίτλων!

[προς νοτίους: το "μου άρεζε" είναι βορειοελλαδίτικος παρατατικός του "μου αρέσει"]

QueenofHearts είπε:
Τα θυμάμαι κι εγώ τα παπιβολ! Τι γλυκούλια!! :D Kαι τι ωραία να τα θυμούνται κ άλλοι κ να μην είμαι η μόνη τρελή!
Όπως θα έχεις καταλάβει, όλοι εδώ πέρα την έχουμε την τρέλα μας! Τί ωραία τρέλα που είναι όμως, ε; :)
 
θυμαται καποιος τις φωνες στη μεταγλωττιση του papivole;
 
Ήμουνα νιος και γέρασα. Πόσα χρόνια έχω να δω το Παπιβόλ...Τα θυμήθηκα όλα μόλις είδα την εισαγωγή.
 
Πίσω
Μπλουζα