Πέραν Πάσης Λογικής Αμφιβολίας (1988)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.359
Αντιδράσεις
522
~~~ΠΕΡΑΝ ΠΑΣΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ~~~

Beyond Reasonable Doubt

του Τζέφρεϊ Άρτσερ

ΘΕΑΤΡΟ ΑΛΙΚΗ, Χειμερινή Περίοδος 1988-89

10 (1).jpg

Αστυνομικο δικαστικο δραμα

Στην πρώτη πράξη παρακολουθούμε την δίκη του Σερ Ντέιβιντ Μέιτκαφ που κατηγορείται για την δολοφονία της άρρωστης γυναίκας του.Μετα απο μια εντονη δικαστικη διαμαχη με τον αιωνιο αντιπαλο του Άντονυ Μπλερ,η πρωτη πραξη τελειωνει την στιγμη που οι ενορκοι ετοιμαζονται να ανακοινωσουν την ετυμηγορια τους.Η δευτερη πραξη μας μεταφερει στο παρελθον οπου παρακολουθουμε την μοιραια νυχτα του θανατου της Λαιδης Μέιτκαφ και τελειωνει με μια αναπαντεχη ανατροπη!

ΔΙΑΝΟΜΗ

Αλέκος Αλεξανδράκης...............Σερ Ντέιβιντ Μέιτκαφ

Νόρα Βαλσάμη..........................Λαίδη Μέιτκαφ

Βύρων Πάλλης..........................Άντονυ Μπλερ

Βαγγέλης Πρωτόπαππας..........Δόκτωρ Γουίντεν

Παναγιώτης Ζαγανιάρης............Γραμματέας

και οι

Νίκος Κούρος,Δήμητρα Ζέζα,Νίκος Δαφνής

Σκηνοθεσία: LEON RUBIN

Μετάφραση: ΜΙΝΩΣ ΒΟΛΑΝΑΚΗΣ

Σκηνικά: Ιωάννα Παπαντωνίου

8 (1).jpg

9 (2).jpg

6 (3).jpg

5 (3).jpg

7 (1).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κριμα που το εχασα! Θα μπορουσα να το ειχα δει, αφου ζω στην Αθηνα ολη μου τη ζωη. Πολυ ωραιο, johnalepou. Περιμενουμε κι αλλα αυτου του ειδους, εαν ειναι δυνατον, φυσικα.
 
Θα κάνω ό,τι μπορώ... Έργο του ιδίου συγγραφέα με παρομοια πλοκη ανεβηκε φετος στο θεατρο Δανδουλακη,ειναι πολυ καλο το ειδα,νομιζω θα συνεχιστει και φετος

Παντως η παρασταση με τον Αλεκο και τη Νορα ηταν πολυ μεγαλη εισπρακτικη επιτυχια για το θεατρο Αλικη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο παραγωγός της παράστασης Γιώργος Λεμπέσης ήθελε οπωσδήποτε τη Νόρα για το ρόλο αυτό αλλα ο σκηνοθέτης Διαγόρας Χρονόπουλος με τίποτα! "Ή η Βαλσάμη ή εγώ!" του δήλωσε. "Η Βαλσάμη τότε" του είπε ο παραγωγός και έτσι αποχώρησε από την σκηνοθεσία...Μετά από το τέλος της πρεμιέρας ο Χρονόπουλος ζήτησε συγνώμη και από τους δύο,πεπεισμένος για το πόσο της πήγαινε ο ρόλος
 
μπραβο Τζον , μαγικες οι εικονες απο το θεατρο που μας δειχνεις, ολες οι παραστασεις, μια και μια! :)

αυτη ειδικα, αμεσως τραβαει το ενδιαφερον!
 
Χεχε σε ευχαριστω πολυ Αριάδνη,παντα χαιρομαι οταν "εκτιμαται" το...εργο μου !
 
Η δε Νορα σαν πορσελάνινη κουκλα μοιαζει, εδω, σαν κυρια εποχης α, μακαρι να εβλεπα μια τετοια παρασταση, καποτε μια θεατρικη παρασταση ηταν γεγονος! John ειδες καμια με τοσους καλους, παλιους, ηθοποιους ;
 
Λοιπον απο τις πιο παλιες που ειχα δει μικρός ηταν οι 5-6 τελευταιες της Αλικης με αρκετους καλους και παλιους ηθοποιος για συμπρωταγωνιστες της (πχ. Ληναιος,Φυσσουν,Βουρτση,Μοσχιδης,Λαμπροπουλου). Η ΜΕΛΩΔΙΑ ειδικα μου αρεσε παρα πολυ και την ειχα δει 2 φορες,σε αντιθεση με την ΑΝΤΙΓΟΝΗ (1990)...

Η πιο παλιά ομως που θυμαμαι να εχω δει,ειναι μια περιοδεια των Ντενιση-Καφετζοπουλου το 1987!

Ωραίο καστ ειχε ο ΓΛΑΡΟΣ με Δανδουλακη/Φερτη/Φυσσουν/Λαζαριδου (1993)

Τη Νόρα δυστυχως δεν την εχω δει στο θεατρο,παρα μονο στην πρεμιερα της ΜΙΣ ΠΕΠΣΙ στη Θεσσαλονικη που καθόταν παραδίπλα μου

Πάντως από τους ηθοποιούς της παλιάς φρουράς νομίζω οι παλαιοτεροι που εμφανιζονται ακομα στο θεατρο πρεπει να ειναι η Βαλακου και ο Βουτσας!
 
Πίσω
Μπλουζα