Πέρα από το 2000-Beyond 2000

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.896
η εκπομπη "περα απο το 2000" νομιζω οτι ειχε ενα στουντιο πολυ προχωρημενο για την εποχη,μου θυμιζε κατι σαν διαστημοπλοιο..οσο για τα θεματα της εκπομπης (απ οτι θυμαμαι)ηταν περα απο καθε φαντασια,ειδικα για τοτε.. βεβαια στο προγραμμα του περιοδικου "ταχυδρομος" απ οτι ειδα εδω: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?3871-1987-08-20-TV-%D0%F1%FC%E3%F1%E1%EC%EC%E1-1987-%2820-26-%C1%F5%E3%EF%FD%F3%F4%EF%F5%29 η εκπομπη αναφερεται ως ντοκυμανταιρ αν και σε μενα τοτε εμοιαζε πιο πολυ για επιστημονικης φαντασιας.

Προβολή συνημμένου 35519 Εσεις τι θυμαστε απ αυτη την εκπομπη;
 
Πέρα από το 2000-Beyond 2000

Το Beyond 2000 ή επι το Ελληνικοτερον Περα απο το 2000 ήταν μια Αυστραλιανη σειρα που παρουσιαζε ολα τα νεοτερα απο τον κοσμο της επιστημης και της τεχνολογιας.Απο οσο μπορω να θυμηθω αρχικα προβαλλοταν στην ΕΡΤ2 τα απογευματα της Κυριακης αλλα μετα μετακινηθηκε τα απογευματα της Τριτης και κατοπιν τα απογευματα της Παρασκευης (μετα τον "Φιλο μας τον ΚΟΚ" αφου περιμενα να τελειωσει για να δω την σειρα :) ).

Το πρωτο επεισοδιο το ειχα πετυχει τυχαια και απο τοτε..κολλησα:dribble:...

Παρακατω βλεπετε το promo video με την αρχικη ομαδα παρουσιαστων (γιατι αλλαξε στην συνεχεια).Αρκετα απο τα αποσπασματα του παρακατω βιντεο ηταν στο πρωτο επεισοδιο (προσεξτε στο 0:17 οπου παρουσιαζεται η πρωτη εγχρωμη TFT τηλεοραση-η απολυτη μου φαντασιωση στα 80's,που την απεκτησα λιγα χρονια πριν απο το Ebay..)


Η σειρα ήταν "μεταγλωττισμενη" στα Ελληνικα..τα εισαγωγικα ειναι γιατι ακουγοταν η Ελληνικη μεταγλωττιση ταυτοχρονα με την original Αγγλικη εκφωνηση (που ηταν ομως σε χαμηλοτερη ενταση).Το αποτελεσμα δεν ηταν οτι καλυτερο αλλα εμενα με βολευε..και να γιατι:οταν η ημερα μεταδοσης εγινε Τριτη εγω δεν μπορουσα να βλεπω την εκπομπη καθε εβδομαδα γιατι τις μισες εβδομαδες του μηνα ημουν σχολειο:mad:.Εκτος αυτου δεν ειχα και την προαναφερθεισα pocket tv για να την βλεπω στο σχολειο αλλα ουτε και video για να την δω αργοτερα..Ετσι η μονη λυση ηταν να βαζω τον πατερα μου να μου γραφει την εκπομπη σε κασσετα ηχου,την οποια και ακουγα αμεσως μολις γυριζα απο το σχολειο.. :D Τις κασσετες αυτες τις εχω ακομη...

Η εκπομπη ξεκινησε να μεταδιδεται απο την ΕΡΤ το 1987 και κρατησε εως το 1988-89 απο οσο θυμαμαι-με τις γνωστες τακτικες της ΕΡΤ να την βαζει μια περιοδο, να την διακοπτει,να την ξαναξεκιναει κλπ...

Πολυ καλο ηταν το μουσικο κομματι εναρξης της εκπομπης το οποιο διαρκει εως το 0:20 στο παρακατω βιντεο:

[video=youtube;vR5d2t9-R1w]http://www.youtube.com/watch?v=vR5d2t9-R1w

Στην συνεχεια του αποσπασματος βλεπετε την παρουσιαση του Fluorinert ενος υγρου που χρησιμοποιηθηκε για την ψυξη του υπερυπολογιστη CRAY στο οποιο η παρουσιαστρια βαζει μεσα διαφορες ρετρο συσκευες σε λειτουργια οπως μια panasonic tv,εναν apple macintosh,ενα ραδιοκασσετοφωνο sony.Το επεισοδιο αυτο το ειχα δει τοτε και μου εκανε εντυπωση η εν λογω παρουσιαση..

Οταν η ΕΡΤ σταματατησε την προβολη της εκπομπης την εβλεπα απο το δορυφορικο SKY για ενα διαστημα εως οτου σταματησε η μεταδοση και αυτου του καναλιου με την εναρξη της ιδιωτικης τηλεορασης...

Η εκπομπη αυτη ηταν απο τις λιγες πηγες πληροφορησης για την νεα τεχνολογια που ειχα τοτε (μαζι με τα περιοδικα) αφου ως γνωστον τοτε δεν υπηρχε Internet..

Αν και εχω ψαξει αρκετα δεν εχω βρει DVD της εκπομπης ενω τα αποσπασματα στο youtube ειναι πολυ λιγα..

Περισσοτερα για την εκπομπη στο αρθρο της wikipedia εδω:http://en.wikipedia.org/wiki/Beyond_Tomorrow_(TV_series)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες σου!! ειχα ανοιξει πριν πολυ καιρο το θρεντ εδω αλλά δεν ειχα λαβει καμμια απαντηση
 
Nαι Κατερινα!Εκανα μια ψαχτικη αλλα δεν βρηκα το post σου..και ουτε τοτε το ειχα δει..ΟΚ βλεπω τωρα συγχωνευτηκε..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Nαι Κατερινα!Εκανα μια ψαχτικη αλλα δεν βρηκα το post σου..και ουτε τοτε το ειχα δει..
το προγραμμα (προσφορα του johnalepou) ειναι απ τις 20 - 26/8/1987 του περιοδικου "Ταχυδρομος"
 
Η αληθεια ειναι οτι ειχα ψαξει στα προγραμματα της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ του φορουμ χωρις να βρω κατι αλλα βλεπω οτι ο φιλτατος johnalepou εχει βαλει και τον Ταχυδρομο :)
 
αναλυτικοτατη η παρουσιαση σου και σ ευχαριστω πολυ και παλι!!ελαχιστα ηταν αυτα που θυμομουν αλλά για μενα ηταν πλεονεκτημα η "μεταγλωττιση" αφου δεν ηξερα ακομα να διαβαζω καλα.Αυτο που μου εκανε εντυπωση και θυμαμαι ακομα κυριως γιατι μου φανηκε παραξενο, ηταν οτι σε μια εκπομπη εδειχνε εγκυους που ετρωγαν πιτσα και μετα γεννουσαν ; :eek: μαλλον κατι μου διεφυγε τοτε γιατι μου φαινεται απιστευτο να συνεβαινε κατι τετοιο
 
Την εκπομπή την έβλεπα αλλά τη θυμάμαι απο το δορυφορικό SKY και οχι από την κρατική!

Παρουσίαζε τρομερά πράγματα πολλά από τα οποία τα έβλεπα και έλεγα "Σιγά μην φτάσει κάτι τέτοιο ποτέ στα χέρια μας".
 
katerinak είπε:
αναλυτικοτατη η παρουσιαση σου και σ ευχαριστω πολυ και παλι!!ελαχιστα ηταν αυτα που θυμομουν αλλά για μενα ηταν πλεονεκτημα η "μεταγλωττιση" αφου δεν ηξερα ακομα να διαβαζω καλα.Αυτο που μου εκανε εντυπωση και θυμαμαι ακομα κυριως γιατι μου φανηκε παραξενο, ηταν οτι σε μια εκπομπη εδειχνε εγκυους που ετρωγαν πιτσα και μετα γεννουσαν ; :eek: μαλλον κατι μου διεφυγε τοτε γιατι μου φαινεται απιστευτο να συνεβαινε κατι τετοιο
Να εισαι καλα Κατερινα!Αυτο που λες δεν το θυμαμαι (αλλωστε πολλα επεισοδια τα ειχα ακουσει χωρις να τα δω)...Πολλες παντως απο τις νεες τεχνολογιες που χρησιμοποιουμε σημερα ειχαν παρουσιαστει (πχ τα κινητα:κυψελλωτα (cellular) τηλεφωνα συμφωνα με την μεταφραση της εποχης :eek: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Πολλες παντως απο τις νεες τεχνολογιες που χρησιμοποιουμε σημερα ειχαν παρουσιαστει (πχ τα κινητα-κυψελλωτα (cellular) τηλεφωνα με την μεταφραση της εποχης :eek: )
αυτο ηταν που μου εκανε κυριως εντυπωση : "μα πώς ειναι δυνατον να γινουν ολα αυτα αληθινα" ; "πώς γνωριζαν τι θα συμβει στο μελλον" ;

βεβαια και τοτε το ετος 2000 εμοιαζε κατι πολυ μακρινο στα δικα μου παιδικα ματια και καποιες απ τις τοτε παρουσιασεις της εκπομπης με φοβιζαν..
 
Θυμαμαι επισης την παρουσιαση του πρωτου chip της ΙΒΜ που χωρουσε το εξωφρενικο 1ΜΒ για την εποχη!Γενικα το στησιμο της εκπομπης ηταν πολυ καλο με αρκετο χιουμορ απο την πλευρα των παρουσιαστων εν αντιθεσει με τα "ξυλινα" ντοκυμανταιρ της εποχης..
 
θυμασαι αν υπηρχε και κοινο στο στουντιο ή ηταν μονο οι παρουσιαστες;
 
Oχι δεν υπηρχε κοινο στο στουντιο..αλλα οι περισσοτερες παρουσιασεις γινονταν εκτος στουντιο.
 
angel_grig είπε:
Oχι δεν υπηρχε κοινο στο στουντιο..αλλα οι περισσοτερες παρουσιασεις γινονταν εκτος στουντιο.

ευχαριστω πολυ και γι αυτη την πληροφορια!! μαλλον μπερδευτηκα με την εκπομπη "απιστευτα κι ομως αληθινα"
 
Πίσω
Μπλουζα