Πέυτον Πλέις (Peyton Place)

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
412
Πέυτον Πλέις (Peyton Place, 1964-69), ΥΕΝΕΔ & STAR


Πρεμιέρα: Πέμπτη ?/3/1969 (ΥΕΝΕΔ) & Δευτέρα 6/12/1993 (STAR)


Αμερικάνικη σαπουνόπερα που παιζόταν στη δεκαετία του '70 στην ΥΕΝΕΔ. Ήταν βασισμένη στο ομόνυμο βιβλίο (δεν την παρακολουθούσα ιδιαίτερα γιατί ήμουν παιδάκι και προτιμούσα άλλα προγράμματα, Μπόζο, Μπαρμπα Μυτούση κλπ) που άρεσε σε πολλούς και την έβλεπαν ανελλειπώς. Προβαλλόταν στη 1 το μεσημέρι. Μία Φάρρου και Ράιαν Ονήλ πολύ νέοι :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιχτηκε και απο το STAR.

Αρχικα ειχε γινει ταινια το 1957 με τη Lana Turner
 
johnalepou είπε:
Παιχτηκε και απο το STAR.
Το STAR CHANNEL ήταν καταπληκτικό κανάλι όταν ξεκίνησε και για τα πρώτα 3 χρόνια της λειτουργίας του περίπου, δείχνοντας πάαααααρα πολλές παλιές αγαπημένες ξένες σειρές (ορισμένες από τις οποίες είχαμε δει και από το MEGA λίγα χρόνια πριν).

Το STAR είναι ίσως το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα Ελληνικού τηλεοπτικού σταθμού που "χάλασε" τόσο απότομα και τόσο πολύ... Και με το "χάλασε" αναφέρομαι στην αλλαγή της φιλοσοφίας του, του προγράμματός του και στην κατακόρυφη πτώση της ποιότητάς του... :(
 
bernard.c είπε:
Το STAR CHANNEL ήταν καταπληκτικό κανάλι όταν ξεκίνησε και για τα πρώτα 3 χρόνια της λειτουργίας του περίπου, δείχνοντας πάαααααρα πολλές παλιές αγαπημένες ξένες σειρές (ορισμένες από τις οποίες είχαμε δει και από το MEGA λίγα χρόνια πριν).Το STAR είναι ίσως το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα Ελληνικού τηλεοπτικού σταθμού που "χάλασε" τόσο απότομα και τόσο πολύ... Και με το "χάλασε" αναφέρομαι στην αλλαγή της φιλοσοφίας του, του προγράμματός του και στην κατακόρυφη πτώση της ποιότητάς του... :(
Σωστος. Καταντησε ενα αθλιο καναλι στο επιπεδο του Alter. Φρικη!
 
bernard.c είπε:
Το STAR CHANNEL ήταν καταπληκτικό κανάλι όταν ξεκίνησε και για τα πρώτα 3 χρόνια της λειτουργίας του περίπου, δείχνοντας πάαααααρα πολλές παλιές αγαπημένες ξένες σειρές (ορισμένες από τις οποίες είχαμε δει και από το MEGA λίγα χρόνια πριν).Το STAR είναι ίσως το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα Ελληνικού τηλεοπτικού σταθμού που "χάλασε" τόσο απότομα και τόσο πολύ... Και με το "χάλασε" αναφέρομαι στην αλλαγή της φιλοσοφίας του, του προγράμματός του και στην κατακόρυφη πτώση της ποιότητάς του... :(

ChristosM είπε:
Σωστος. Καταντησε ενα αθλιο καναλι στο επιπεδο του Alter. Φρικη!

Εδώ έχει σχεδόν γίνει άθλιο κανάλι και ο ant1 με την κατρακύλα των τελευταίων χρόνων. Το mega κρατάει, αλλά να δούμε ως πότε
 
johnalepou είπε:
Παιχτηκε και απο το STAR.
Αρχικα ειχε γινει ταινια το 1957 με τη Lana Turner
Μέσα στο 2010 - αν δεν κάνω λάθος - κυκλοφόρησε στην Ελλάδα η ταινία που αναφέρεσαι σε dvd. Υπόθεση: Θετή κόρη, αλκοολικός πατέρας, φόνος και αρχίζει ο χαμός.

Σχετικά με τη σειρά, το μόνο που θυμάμαι είναι ένα όνομα: Άλισον Μακένζι!!!!

Σχετικά με το βιβλίο, το μόνο που ξέρω είναι ότι η συγγραφέας είναι η Γκρέης Μετάλλιους. Το έχουμε στη βιβλιοθήκη του πατρικού μου και την εποχή που υπήρχαν τα έπιπλα "κουτσομπόλες" που καθόμασταν και μιλούσαμε στο τηλέφωνο, σήκωνα τα μάτια μου στους τίτλους των βιβλίων και έτσι το θυμάμαι. Δεν το έχω διαβάσει ποτέ !!!
 
Το βιβλίο το διάβαζε και η Σερ στο μπάνιο της στην ταινία "Μικρές γοργόνες" ή "Γοργόνες" του 1990. Στην τηλεόραση εκτός το την prime time soap, Peyton Place, γυρίστηκε και το Return to Payton Place στο NBC (1972-1974) ως daytime πλέον, χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία.
 
Μέχρι πότε ακριβώς παιζόταν στην ΥΕΝΕΔ? Θυμάμαι αμυδρά τη μητέρα μου να το παρακολουθεί κάθε Σάββατο μεσημέρι σχετικά νωρίς γύρω στα τέλη 70s αρχές 80s- εκτός κι αν κάνω λάθος και θυμάμαι κάτι άλλο
 
Στην ταινια "ενας Βεγγος για ολες τις δουλειες" βλεπουμε τον Βεγγο να αγοραζει μια τηλεοραση για τη μητερα της Αιμιλιας Υψηλαντη και να της λεει οτι μπορει να βλεπει απο μπαρμπα-Μυτουση μεχρι "πέυτον πλέις".Η ταινια αυτη ειναι γυρισμενη το 1970 και μαλλον θα αναφερεται στη σειρα αυτη
 
katerinak είπε:
Στην ταινια "ενας Βεγγος για ολες τις δουλειες" βλεπουμε τον Βεγγο να αγοραζει μια τηλεοραση για τη μητερα της Αιμιλιας Υψηλαντη και να της λεει οτι μπορει να βλεπει απο μπαρμπα-Μυτουση μεχρι "πέυτον πλέις".Η ταινια αυτη ειναι γυρισμενη το 1970 και μαλλον θα αναφερεται στη σειρα αυτη
Όχι μάλλον - σίγουρα! Το 1970, το Πέυτον Πλέις είχε ήδη γίνει γνωστό στο Ελληνικό τηλεοπτικό κοινό.

thanos75 είπε:
Μέχρι πότε ακριβώς παιζόταν στην ΥΕΝΕΔ? Θυμάμαι αμυδρά τη μητέρα μου να το παρακολουθεί κάθε Σάββατο μεσημέρι σχετικά νωρίς γύρω στα τέλη 70s αρχές 80s- εκτός κι αν κάνω λάθος και θυμάμαι κάτι άλλο
Πολύ σωστά θυμάσαι - το 1979/1980, η σειρά προβαλλόταν σε επανάληψη τα μεσημέρια του Σαββάτου:

attachment.php


(Ραδιοτηλεόραση)

και το 1981, η σειρά μεταφέρθηκε τα μεσημέρια της Κυριακής:

attachment.php


(Ραδιοτηλεόραση)

Ξαναγύρισε στις μεταδόσεις του Σαββάτου το 1982, αλλά όχι για πολύ.

Το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 1982 είναι η ημερομηνία της τελευταίας προβολής της σειράς από την Υ.ΕΝ.Ε.Δ...
 
Θυμάται κανείς ποιοι ηθοποιοί ακούγονταν στην μεταγλωττισμένη εκδοχή;
 
Πίσω
Μπλουζα