Πίτσι-πίτσι με τον Μήτσι

FORD231

RetroNuts!
Joined
28 Φεβ 2010
Μηνύματα
3.087
Αντιδράσεις
3.600
Σατιρικη σειρα 15 λεπτων επεισοδιων

Πρεμιερα στο MEGA το Σαββατο 19 Σεπτεμβρίου 1992

Παρουσιαση Γιωργος Μητσικωστας

Μιμησεις προσωπικοτητων της πολιτικης αθλητικης οικονομικης και τηλεοπτικης επικαιροτητας μεσα απο την παρωδια ενος τηλεοπτικου δελτιου ειδησεων

[edit]"ΠΙΤΣΙ-ΠΙΤΣΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΗΤΣΙ ..."


The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.



Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρεπει να ηταν το τηλεοπτικο ντεμπουτο του Μητσι, αν και πιο μικρος νομιζω τον θυμαμαι στο ραδιοφωνο (δεν ειμαι σιγουρος)

Δεν ξερω αν ηταν καλυτερος απο τις πιο προσφατες εμφανισεις του, αλλα τοτε μου εκανε μεγαλη εντυπωση, ειδικα οταν χρησιμοποιουσε καποια εφφε, οπως που ηταν διπλος στο πλατω (Χατζηνικολάου-Λιάτσος) και μιλούσε με τον εαυτό του.
 
Πιστεύω οτι είχε γέλιο, αλλά οχι όσο μεταγενέστερες δουλειές του Μητσικώστα. Πάντως, ήταν πρωτότυπη εκπομπή και θυμάμαι είχε κάνει αίσθηση...
 
Είχε πλάκα και επιτυχία , τα είχα δει σε vhs ενός φίλου.
 
Τι απέγινε ο Μητσικώστας; Έχουμε πολύ καιρό να τον δούμε στη μικρή οθόνη.

Την τελευταία φορά που είδα τον Γιώργο ήταν στο Alter σε μια κωμικοσατυρική εκπομπή την οποία δεν θυμάμαι τον τίτλο της και μιμόταν τον Χατζηνικολάου και τον Παυλόπουλο. Λέγεται μάλιστα ότι παρουσίαζε επίσης ένα τηλεπαιχνίδι στον Alpha.
 
Περσι παρουσιαζε το τηλεπαιχνιδι, αυτο που φετος παρουσιαζε ο Καλιβατσης
 
Εκτός από τις μιμήσεις που έκανε μεγάλη πλάκα είχαν και τα τραγούδια-διασκευές που έκανε (με φυσικά πολιτικό περιεχόμενο αρκετές φορές).

Γενικά ήταν ωραία εκπομπή που ακόμα την βλέπω και γελάω.

Απόσπασμα μόλις επιστρέψω θα βάλω
 
Η τελευταία σατιρική εκπομπή που τον είδα (και είχε και αρκετή πλάκα), ονομαζόταν "O Γιώργος σφύριξε" - αν και ορισμένα αστεία απευθύνονταν αποκλειστικά σε ποδοσφαιρόφιλους.

Ισως πλέον ο "Μητσι" να κουράστηκε - ή να συνεχίζει μόνο στο ραδιόφωνο (?)

Πάντως και το παλιό τηλεοπτικό "πίτι-πίτσι", είχε φοβερό γέλιο !! :D
 
Νομίζω θα κάνει εκπομπή σε ένα νέο κανάλι που ετοιμάζεται αυτον τον καιρό... Πολλές λεπτομέρειες δεν ξέρω, αλλά αυτός συγκαταλέγεται στο δυναμικό του.
 
Πίτσι πίτσι με τον Μήτσι (1992)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Πίτσι_πίτσι_με_τον_Μήτσι

Αποσπασματα απο τη σατιρικη σειρα ((Πιτσι-πιτσι με τον Μητσι))

με τον Γιωργο Μητσικωστα

μεταδοθηκε απο το mega το 1992

[edit]"Πιτσι-πιτσι με τον Μητ..."


The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.



Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικά και είναι η πρώτη τηλεοπτική εμφάνιση του Μητσικώστα και μακράν η καλύτερη απ' όσες ακολούθησαν. Η έμπνευση που είχαν εκείνη την εποχή οι κειμενογράφοι του, ο Λάκης Μπέλλος και ο αείμνηστος Γιάννης Μακρής, δεν έφτασε ποτέ ξανά σε τόσο υψηλό επίπεδο.

Φυσικά το peak του Μητσικώστα ήταν η διετία 1990-92 στο ραδιόφωνο του Σκάι. Καθημερινά είχε 1) την "Ωρα του πρωθυπουργού", ένα πεντάλεπτο "μονόπρακτο" στο οποίο ο Μητσικώστας ως Μητσοτάκης μιλούσε, και καλά, στον λαό, 2) το "Καζίνο της Σύνταξης", ένα δεκάλεπτο σε στιλ μαγκαζίνο, το οποίο σατίριζε το κανονικό μαγκαζίνο του σταθμού το οποίο ακολουθούσε αμέσως μετά (μάλιστα ο Μητσικώστας μιμείτο τον εκάστοτε παρουσιαστή του κανονικού Μαγκαζίνο, πρώτα τον Πάνο Παναγιωτόπουλο και μετά τον Παύλο Τσίμα). Το Σάββατο ακολουθούσε το "Μίξερ του Σαββάτου", ημίωρο αυτό κάθε πρωί και την Κυριακή το μεσημέρι το "Φύρδην-Μύγδην", ημίωρο κι αυτό με τα καλύτερα αποσπάσματα των εκπομπών της εβδομάδας (και τον Μητσικώστα να υποδύεται ως παρουσιαστή τον Μάνο Χατζιδάκι!).

Ο Μητσικώστας ήταν σε τρελή φόρμα τότε από πλευράς μιμήσεων και εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο τις ιδιαίτερα ευνοϊκές συνθήκες. Σκεφτείτε τώρα: πρωθυπουργός ο Μητσοτάκης, πρόεδρος Δημοκρατίας ο Καραμανλής ο πρεσβύτερος, αντιπολίτευση ο Ανδρέας με πρώτο βιολί τον Γιαννόπουλο. Εσωτερική αντιπολίτευση ο Εβερτ, κυβερνητικός εκπρόσωπος ο Πολύδωρας, δήμαρχος Αθήνας ο Τρίτσης! Ενας κι ένας όλοι, μορφές ταμάμ για σάτιρα. Τώρα ποιον να σατιρίσει; Τον Γιωργάκη, τον Παπακωνσταντίνου ή τον Ραγκούση; Τελείως αντιεμπορικές φυσιογνωμίες.

Μια διόρθωση μόνο. Το "Πίτσι-Πίτσι με τον Μήτσι" έκανε πρεμιέρα στο Mega γύρω στον Μάρτιο του '92 και όχι τον Σεπτέμβριο. Το θυμάμαι πολύ καλά. Το ξεκίνημα ήταν λίγο "μουδιασμένο", ο Μητσικώστας έβγαινε όπως ήταν, χωρίς να μεταμφιέζεται και με έμφαση στα βίντεο, αλλά το έξυπνο κείμενο έκανε τη διαφορά. Με τον καιρό ήλθαν και οι μεταμφιέσεις (ύστερα από το όχι ιδιαίτερα επιτυχημένο αποτέλεσμα με τις κούκλες στο "ΦΤΥΣΤΟΥΣ"), αλλά έφθινε η ποιότητα του κειμένου.

Ούτως ή άλλως, βέβαια, η τηλεόραση φθείρει κάθε πρόσωπο που εκτίθεται σ' αυτήν πολύ περισσότερο απ' ό,τι το ραδιόφωνο. Μοιραία επήλθε η φθορά και για τον Μήτσι, αλλά και για το είδος που υπηρετεί. Συν το ότι προφανώς και ο ίδιος κουράστηκε ύστερα από τόσα χρόνια (φάνηκε από τις μετριότατες τελευταίες εκπομπές του, αλλά και την πτώση στην ποιότητα των μιμήσεων) και ταυτόχρονα κούρασε (ακόμα κι εμένα, που ήμουν φανατικός οπαδός του).

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, ήταν πρωτοπόρος κι έγραψε ιστορία. Κι άλλοι έκαναν μιμήσεις παλιότερα (π.χ. Χάρρυ Κλυνν), αλλά απλώς ήταν ένα μέρος του σόου, όχι ΟΛΟ το σόου. Και φυσικά κανείς δεν ήταν τόσο καλός μίμος όσο ο Μητσικώστας.

ΥΓ: Τυπικά η πρώτη τηλεοπτική εμφάνιση του Μητσικώστα έγινε γύρω στο '90 στην ΕΤ1, σε μια μετάδοση τελικού πρωταθλήματος Τύπου μαζί με τη Ζέτα Θεοδωρακοπούλου (δεν μεταδόθηκε όλο το ματς φυσικά, απλώς γίνονταν τακτικές συνδέσεις στο πλαίσιο μιας εκπομπής). Χωρίς να τον φανερώσουν, μιμείτο τον Διακογιάννη και τον Μαυρομμάτη τόσο καλά, που ακόμα κι εγώ που ήδη τον άκουγα στον Σκάι δεν υποπτεύθηκα ότι μπορεί να είναι αυτός (λες και υπήρχε περίπτωση κοτζάμ Διακογιάννης να πάει να μεταδώσει πρωτάθλημσα Τύπου!). Μόνο προς το τέλος τον έδειξε η κάμερα δίπλα στη Ζέτα και τότε αποκαλύφθηκε η αλήθεια. Φαντάζομαι ότι πολύς κόσμος θα έπαθε ζημιά εκείνο το απόγευμα.

ΥΓ2: Κι ένα φοβερό απόσπασμα από μία από τις πρώτες εκπομπές:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μικρος τον ακουγα κι εγω στο ραδιοφωνο, καθοτι ο πατερας μου το ειχε ανοιχτο τα πρωινα, κυριως το ΣΚ. Μπορει να μη καταλαβαινα, αλλα πάντα γούσταρα μιμησεις, γελοιογραφίες και γενικα σατιρα. Θυμάμαι το 'Μίξερ' σαν τίτλο αλλά οχι οτι ηταν ο Μητσικώστας.

Επίσης έχεις δίκιο οτι το Πίτσι δεν ξεκίνησε Σεπτέμβριο του 92. Στάνταρ είχε ξεκινήσει απο την προηγούμενη σεζόν.

Οι τελευταίες του εμφανίσεις όντως ήταν κάπως πεσμένες θεωρώ κυρίως επειδή είχε αλλάξει η φιλοσοφία. Είχαν αρχίσει να επικεντρώνονται στα σκετς, στο μακιγιάζ και τις μεταμφιέσεις, ενώ το ταλέντο του Μίτσι στη φωνή ήρθε σε δεύτερη μοίρα. Αυτο ειχε ως αποτέλεσμα να κάνουν 'μιμήσεις' και οι συμπρωταγωνιστές του, αλλά και να προσπαθεί να μιμηθεί γυναίκες, τραγουδιστές, και άτομα τα οποια γενικώς δε σηκώνουν μίμηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Οι τελευταίες του εμφανίσεις όντως ήταν κάπως πεσμένες θεωρώ κυρίως επειδή είχε αλλάξει η φιλοσοφία. Είχαν αρχίσει να επικεντρώνονται στα σκετς, στο μακιγιάζ και τις μεταμφιέσεις, ενώ το ταλέντο του Μίτσι στη φωνή ήρθε σε δεύτερη μοίρα. Αυτο ειχε ως αποτέλεσμα να κάνουν 'μιμήσεις' και οι συμπρωταγωνιστές του, αλλά και να προσπαθεί να μιμηθεί γυναίκες, τραγουδιστές, και άτομα τα οποια γενικώς δε σηκώνουν μίμηση.
Aυτό ακριβώς, η σάτιρα επικεντρώθηκε καθαρά σε τηλεοπτικά πρόσωπα, όποια κι αν ήταν αυτά. Από την Πετρούλα μέχρι τον κι εγώ δεν ξέρω ποιον. Ε, αυτό δεν γίνεται και κάπου εκεί χάθηκε η μπάλα. Πάντως καλά ήταν και όσο κράτησε.
 
Την θυμάμαι την εκπομπή να την βλέπουμε στο σχολέιο, μερες κατάληψης.
 
Από 24/7 τα μεσάνυχτα στις 2:00 ο Μήτσι επιστρέφει στο MEGA
 
Γενικά τον Μήτσικώστα τον θεωρώ πολύ χαρισματικό μίμο. Σχεδόν όλες του τις παραγωγές τις θεωρώ επιτυχίες.
 
Πίσω
Μπλουζα