Παιδική σειρά "Μαθαίνω... " [Εκδόσεις ΑΣΤΗΡ]

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
338
Τη θυμάστε αυτή τη σειρά; :)

Κυκλοφορούσε -και μάλλον εξακολουθεί ακόμη- από τις "Εκδόσεις ΑΣΤΗΡ".

picture.php


Μεγάλα αλλά ολιγοσέλιδα βιβλιαράκια που αναφέρονταν σε διάφορα θέματα τα οποία περιέγραφαν με ποιηματάκια..

Τα έβρισκα τόσο στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς όσο και στο ψιλικατζίδικο.

Ήταν πρώτης τάξεως επιλογή για όσες μαμάδες / γιαγιάδες είχαν ανάγκη από 10 το πολύ λεπτά ησυχίας... #)
picture.php


Είχα - σίγουρα πράματα - τα εξής:

Μαθαίνω τη θάλασσα

" το τσίρκο

" τους αριθμούς

και μάλλον και άλλα που αυτή τη στιγμή δεεεεε θυμάμαι... :(

Σε μιά εκδήλωση στο Σύνταγμα με θέμα την αποταμίευση, μιά τράπεζα - σπόνσορας τα μοίραζε στα μικρά παιδιά...

:cry: την έχασα...
picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έψαχνα, έψαχνα και τελικά τα βρήκα !!! Θα εμπλουτίσω τη μνήμη της φίλης μου Juanita (έχοντας ως απώτερο σκοπό την εξιλέωση - ξέρει εκείνη :) ) βάζοντας τα ακόλουθα βιβλία από την σειρά "Μαθαίνω".

No 13.jpg


pencil.png


no 5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν τα ξερω αλλά φοβερες εικοναγραφησεις! Ειναι πολύ να ζητήσω να δω και λιγο απο το μέσα; Μπορείς μήπως να σκανάρεις Caprice μερικές σελίδες; (ειδικά το λουνα παρκ-λατρευω οτι έχει να κανει με ρετρο λουνα παρκ). Ευχαριστω!
 
Πολύ ωραία σειρά...Είχα αρκετά τεύχη..."Μαθαίνω τα ζώα της ζούγκλας", "Μαθαίνω τα σπορ" κα...Αν υπάρχει ακόμη κάτι στην αποθήκη μου θα ανεβάσω εικόνες...
 
Σειρά "ΜΑΘΑΙΝΩ" , εκδόσεις "Αστήρ"

Παλιά παραμύθια της εποχής, τα οποία μοίραζαν στο Σύνταγμα πέρυσι, με αφορμή τη γιορτή του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου.

Ξύπνησαν πολλές αναμνήσεις..! :D

Φωτογράφισα και στέλνω

DSC06086.jpg

DSC06080.jpg

DSC06086.jpg

DSC06082.jpg
 
zouzou είπε:
Παλιά παραμύθια της εποχής, τα οποία μοίραζαν στο Σύνταγμα πέρυσι, με αφορμή τη γιορτή του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου. Ξύπνησαν πολλές αναμνήσεις..! :D

Φωτογράφισα και στέλνω

Προβολή συνημμένου 37049Προβολή συνημμένου 37051Προβολή συνημμένου 37052
ειχα σιγουρα κι εγω 1 ή 2 απ αυτα τα παραμυθια.. Δηλαδη zouzou τα απεκτησες προσφατα (πριν ενα χρονο)τα παραμυθια αυτα και εντελως δωρεαν!!
 
Ναι ναι! Στο ΄Σύνταγμα γινόταν χαμός, παίρνανε 3 και 4 παραμύθια μαζί. Προφανώς άτομα σαν κι εμάς που τα είχαν μικροί. Δίνανε κι άλλα βιβλία. Βέβαια πάντα οι επανεκτυπώσεις δεν είναι το ίδιο, αλλά τι να κάνουμε...
 
Δεν το πιστεύω!!!!

zouzou, σ'ευχαριστούμε πολύ για το θέμα και τις φωτογραφίες!! :flower:

Είχα 4 από τα βιβλία της σειράς: το αλφάβητο, τους αριθμούς, τα ζώα του δάσους και τα πουλιά. Το πρώτο έγινε χαρτοκοπτική, για να φτιάξω το τετράδιο της Α' δημοτικού (ιδέα της μαμάς μου φυσικά, γιατί εγώ από τότε πρόσεχα τα βιβλιαράκια μου), τα επόμενα όμως υπάρχουν ακόμη! Τα ξέθαψα, για να τα βγάλω φωτογραφίες πριν από κάνα μήνα, αλλά δυστυχώς δεν έχω ευκαιρίσει ακόμη-θα το κάνω με πρώτη ευκαιρία όμως!

Και πάλι σ'ευχαριστούμε zouzou!! #)
 
Προ ημερών άνοιξα κατά λάθος καινούρια σελίδα με το ίδιο θέμα:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?20101-%D3%E5%E9%F1%DC-quot-%CC%C1%C8%C1%C9%CD%D9-quot-%E5%EA%E4%FC%F3%E5%E9%F2-quot-%C1%F3%F4%DE%F1-quot

Δυστυχώς τώρα είδα ότι έχει ξαναγραφτεί..

Όντως τα δίνανε στο Σύνταγμα και πήρα μερικά από αυτά, από τα οποία και τράβηξα φωτογραφίες.

Γινόταν χαμός!
 
Αγαπημένα βιβλιαράκια...
 
Πολλά από αυτά τα είχα μου τα είχαν φέρει σε γενέθλια , γιορτή και οι γονείς μου που μου αγόραζαν σε καμία βόλτα που πηγαίναμε τα πρωινά κέντρο Αθήνας... δυστυχώς όλα αυτά και πολλά άλλα (κόμικς, επιτραπέζια κτλ) έμειναν στην αποθήκη της πολυκατοικίας όταν φύγαμε για Λαμία.
 
Πίσω
Μπλουζα