Παιδικό Πάρτυ

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Θυμάμαι ανάμεσα στους Τσελεμεντέδες που είχε η μάνα μου είχε και ένα βιβλίο που λεγόταν Παιδικό Πάρτυ. Το κόνσεπτ πάει ως εξής. Υπάρχουν (φαντασικές προφανώς) ιστορίες παιδιών τα οποία είτε έχουν γενέθλια είτε για κάποιο άλλο λόγο (αποφοίτηση από Δημοτικό κτλ.) και διοργανώνουν πάρτυ. Πρέπει να το αγόρασαν οι δικοί μου κατά το 1990 περίπου. Υπάρχει το μενού με τις συνταγές και τις εκτελέσεις τους με φωτογραφίες από φαγητά μέχρι και τούρτες κτλ. Εκεί μέσα να δείτε ρετρό αντικείμενα. Από παιχνίδια, κουτιά αναψυκτικών και μπύρας, μινιατούρες χαρακτήρων όπως Μίκυ, Στρούμφ κτλ όλες να στολίζουν το τραπέζι γύρω από τα φαγητά. Η χαρά μου ήταν να χαζεύω τα φαγητά και τα διάφορα που έδειχνε μέσα και να ονειρεύομαι και εγώ ένα τέτοιο πάρτυ. Θυμάται κανείς να το είχε στο σπίτι του?
 
Μήπως πρόκειται για το βιβλίο της Βέφας Αλεξιάδου ''Παιδικό πάρτυ''; Ένα τέτοιο βιβλίο είχε φωτογραφίες από τούρτες, γλυκίσματα και φαγητά κατάλληλα για παιδικά πάρτυ, μου άρεσε να τις χαζεύω...
 
Κι εμένα αυτό μου ήρθε στο μυαλό. Το έχω κι εγώ αλλά δε νομίζω να είναι τόσο ρετρό.
 
Δε νομίζω. Τότε η Βέφα ήταν μάλλον άγνωστη. Εγώ το θυμάμαι τέλη δεκαετίας 80. Πάντως είχε ένα γυαλιστερό εξώφυλλο το οποίο ήταν ξεχωριστό από το βιβλίο. Έφευγε δηλαδή. Και οι σελίδες ήταν γυαλιστερές.Με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω φωτογραφία να σας το δείξω (θα αργήσει όμως γιατί είναι στο πατρικό 1000 χιλ. μακριά :) ).

Βρήκα μία φώτο στο ιντερνετ. Αν δεν κάνω λάθος κάπως έτσι είναι το βιβλίο. Βέβαια όπως είπα έχει και εξώφυλλο ξεχωριστά.

images.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα μία φώτο στο ιντερνετ. Αν δεν κάνω λάθος κάπως έτσι είναι το βιβλίο. Βέβαια όπως είπα έχει και εξώφυλλο ξεχωριστά.

Προβολή συνημμένου 63814
 
Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Βρήκα το εξώφυλλο που έλεγα στο ιντερνετ καθώς στο πατρικό τζίφος. Είναι αυτό εδώ:

παιδικό πάρτυ.jpg

και το οπισθόφυλλο

paidiko party back.jpg

παιδικό πάρτυ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
υπάρχει κάποιο μέλος μας που να ειχε κανει παρτυ παίρνοντας ιδέες από τετοιο βιβλιο;

αν ναι, να μας διηγηθελι την εμπειρία του...
 
BETTY BOOP είπε:
υπάρχει κάποιο μέλος μας που να ειχε κανει παρτυ παίρνοντας ιδέες από τετοιο βιβλιο;
αν ναι, να μας διηγηθει την εμπειρία του...
Παντως στο σπιτι δεν ειχαμε χρησιμοποιησει τετοιο βιβλιο για την ετοιμασια φαγητων και γλυκων για παιδικο παρτυ. Φτιαχναμε σαντουιτς και τοστ, στην πιο απλη τους μορφη, αγοραζαμε γαριδακια/πατατακια, αναψυκτικα, τυροπιτακια και αλλα σφολιατοειδη απο το σουπερμαρκετ και η τουρτα ηταν απο ζαχαροπλαστειο αλλιως ηταν σπιτικη σε απλη μορφη...
 
BETTY BOOP είπε:
υπάρχει κάποιο μέλος μας που να ειχε κανει παρτυ παίρνοντας ιδέες από τετοιο βιβλιο;
αν ναι, να μας διηγηθελι την εμπειρία του...
Σε κάποιο πάρτυ μια φορά η μάνα μου πήγε να φτιάξει ένα σάντουιτς βόμβα που ήταν απανωτά σάντουιτς και στην κορυφή μισό ψωμί από χάμπουργκερ. Περιττό να πω ότι άλλο στη φώτο και άλλο το αποτέλεσμα που προέκυψε :( .
 
johnny19818 είπε:
Σε κάποιο πάρτυ μια φορά η μάνα μου πήγε να φτιάξει ένα σάντουιτς βόμβα που ήταν απανωτά σάντουιτς και στην κορυφή μισό ψωμί από χάμπουργκερ. Περιττό να πω ότι άλλο στη φώτο και άλλο το αποτέλεσμα που προέκυψε :( .
Πάντως τις μπόμπες τις ειχα πρωτοδεί σε παιδικό παρτυ...μου φαινόταν πολύ παραξενη ολη η κατασκευη με τα ψωμάκια το ενα πάνω στο αλλο...αν ήταν με σολωμό ή τόνο δεν τα αγγιζα, αν ήταν με τυρί και ζαμπον τοτε ετρωγα...
 
Πίσω
Μπλουζα