Παιχνίδι με φιγούρες του Ποπάυ (Popeye)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.955
Απ το γνωστο μερος θυμαμαι που ειχα αγορασει ενα παιχνιδι με φιγουρες του Ποπάυ.Ηταν μια καρτελα σε λιγο μεγαλυτερο μεγεθος απ τη θηκη ενος cd,φτιαγμενη απο γυαλιστερο χαρτι που ειχε μπρος/πισω ζωγραφισμενα σκηνικα εμπνευσμενα απ το κινουμενο σχεδιο.Οι φιγουρες ηταν κολλημενες πανω σε λευκο υλικο που μπορουσες να το πιεσεις γιατι θυμιζε σφουγγαρι.Αυτο το "σφουγγαρενιο" υλικο στη μπροστινη οψη ειχε τη φιγουρα καποιου ηρωα:Ποπάυ,Ολιβ,Ρεβυθουλης,Βρουτος,Πολντο,μεχρι και τη μανα του Βρουτου ειχε,μια κονσερβα με σπανακι,ενα καζανι απ αυτα που χρησιμοποιουσε η μανα του Βρουτου για να φτιαξει "μαγικα φιλτρα" Προβολή συνημμένου 83681Προβολή συνημμένου 83682Προβολή συνημμένου 83683και άλλα αντικειμενα που δε μπορω να θυμηθω.Στην πισω οψη ειχε ενα ειδος κολλας τετοιο ωστε να ειναι δυνατη η μεταφορα της φιγουρας σε ενα οποιοδηποτε σημειο.Ετσι,αφηνοντας τη φαντασια σου ελευθερη μπορουσες να πλασεις μια δικια σου ιστορια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπας και θυμάσαι πότε κυκλοφόρησε κι αν ήταν από καμιά γνωστή εταιρεία?.....

Δε μου 'ρχεται κάτι - ή μάλλον... πάει να μου έρθει και χάνεται!....

(λείπει και ο Σταυρής να μας δώσει τα φώτα του! :biglaugh:)
 
D@redevil είπε:
Μπας και θυμάσαι πότε κυκλοφόρησε κι αν ήταν από καμιά γνωστή εταιρεία?.....
Δε μου 'ρχεται κάτι - ή μάλλον... πάει να μου έρθει και χάνεται!....

(λείπει και ο Σταυρής να μας δώσει τα φώτα του! :biglaugh:)

συγγνωμη Μαριανα,ξεχασα να γραψω στο περιπου ποτε αγοραστηκε,ηταν γυρω στα τελη δεκαετιας '80

δυστυχως δε θυμαμαι εταιρια αλλά η συσκευασια ηταν πολυ απλη,σαν θηκη.Στη μπροστινη πλευρα ηταν διαφανη η θηκη για να φαινεται το περιεχομενο,η πισω πλευρα πρεπει να ηταν μαυρη και να ειχε ζωγραφισμενες τις φιγουρες.Ισως να εγραφε και κατι αλλά περασαν τοσα χρονια που δε θυμαμαι κατι αλλο #)
 
Πίσω
Μπλουζα