Παλιές διαφημίσεις από την Leo Burnett

warrior21

Banned
Joined
17 Οκτ 2013
Μηνύματα
166
Αντιδράσεις
17
Αγαπητοί μου φορουμίτες και φορουμίτισσες, θα σας παρουσιάσουμε ένα αφιερώμα σε παλιές καλές διαφημίσεις από κάθε διαφημιστική εταιρεία, και ξεκινάμε με την Leo Burnett, μία από τις μεγαλύτερες διαφημιστικές εταιρείες στον κόσμο, με μεγάλη παρουσία στην Ελλάδα. Θυμάστε κάποιες από αυτές που έφτιαχνε αυτή η εταιρεία;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Leo Burnett είναι όντως μια εκ των μεγαλυτέρων εταιρειών στο χώρο της διαφήμισης (όπως και η Ogilvy, του οποίου το βιβλίο τυγχάνει να διαβάζω αυτή την περίοδο).

Επειδή, όμως, είναι δύσκολο να θυμηθούμε διαφημίσεις με βάση τη διαφημιστική εταιρεία, θα μπορούσες να παραθέσεις κάτι ενδεικτικό; Πχ: το λογότυπο που έπαιζε πριν τη διαφήμιση, αν μιλάμε για τηλεοπτικές διαφημίσεις.

Θα κάνω μια γρήγορη αναζήτηση στο Hellads, γιατί εκεί αναφέρει τις διαφημιστικές εταιρείες.

Ερώτηση: είσαι διαφημιστής;

(edit)

Αντιγράφω από το λεύκωμα Hellads, των Φιλήμονα Παπαπολύζου και Κώστα Μαρτζούκου

Leo Burnett: Ιδρύθηκε στην Αθήνα το 1982 και το 1985 συγχωνεύτηκε με τη Euro Advertising Athens. Σημερινή επωνυμία (1997, χρονολογία έκδοσης του λευκώματος) LEO BURNETT Advertising. Θυγατρική της LEO BURNETT International.

Στο λεύκωμα εντοπίζω 3 διαφημιστικές καμπάνιες:

1)Τσιγάρα Marlboro lights (λογικά στην πρώτη τους εμφάνιση, αν κρίνω από το κείμενο της διαφήμισης) - 1983

2)Η περίφημη διαφήμιση του γάλακτος ΔΕΛΤΑ με τη Μαντάμ Σουσού - 1987

3)Η διαφήμιση του ραδιοφωνικού σταθμού Antenna (κι αυτή πρέπει να είναι η πρώτη, αν κρίνω από τη χρονολογία) - 1988
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nwntas είπε:
H Leo Burnett είναι όντως μια εκ των μεγαλυτέρων εταιρειών στο χώρο της διαφήμισης (όπως και η Ogilvy, του οποίου το βιβλίο τυγχάνει να διαβάζω αυτή την περίοδο).
Επειδή, όμως, είναι δύσκολο να θυμηθούμε διαφημίσεις με βάση τη διαφημιστική εταιρεία, θα μπορούσες να παραθέσεις κάτι ενδεικτικό; Πχ: το λογότυπο που έπαιζε πριν τη διαφήμιση, αν μιλάμε για τηλεοπτικές διαφημίσεις.

Θα κάνω μια γρήγορη αναζήτηση στο Hellads, γιατί εκεί αναφέρει τις διαφημιστικές εταιρείες.

Ερώτηση: είσαι διαφημιστής;
Όχι βέβαια, είμαι μέλος αυτού του φόρουμ, και απλά ήθελα να κάνω αφιέρωμα, για να θυμηθούν ορισμένοι απ' αυτούς που ξέρουν, σχετικά με τις διαφημίσεις που έπαιζε αυτή η εταιρεία, και να τις θυμηθώ κι εγώ, έτσι δεν είναι nwntas;

Εδώ και το λογότυπο και η εταιρεία παραγωγής της εταιρείας:

STARS UNLIMITED.jpg

Leo-Burnett-logo.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τότε χρειαζόμαστε διαφημιστές με γνώσεις αρχείου. Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω 100%, γιατί ούτε εγώ είμαι διαφημιστής, αλλά τρελαίνομαι για διαφημίσεις.

Είναι αρκετά δύσκολο αυτό, δηλαδή η αναζήτηση διαφημίσεων με βάσει την εταιρεία παραγωγής, εάν δεν υπάρχει κάποιος που να ξέρει το πελατολόγιο της εταιρείας για εκείνο το διάστημα. Ορισμένες εταιρείες (Bold Ogilvy, Λεούσης) έχουν κάνει κατά καιρούς αφιερώματα στις παλιές τους διαφημιστικές καμπάνιες, επετειακά (ψάξε στο φόρουμ, θα βρείς ;) ) αλλά δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή μου αφιέρωμα της Leo Burnett. H ίδια η εταιρεία στην Ελλάδα πτώχευσε το 2011, οπότε δεν ξέρω τι έχει γίνει με το αρχείο της και αν έχει σωθεί από άλλη εταιρεία ή από τους διαφημιζόμενους.

Ο μόνος τρόπος για να τις αναγνωρίσουμε είναι να βρίσκουμε στις έντυπες διαφημίσεις το σηματάκι της Leo Burnett στο πλάι, ή στις τηλεοπτικές διαφημίσεις το σήμα της πριν τη διαφήμιση, το οποίο εικάζω ότι είναι το ακόλουθο, αν ισχύει ότι

(όπως ανέφερα στο παραπάνω ποστ) είναι της LB
Leo Burnett.jpg
 
nwntas είπε:
Τότε χρειαζόμαστε διαφημιστές με γνώσεις αρχείου. Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω 100%, γιατί ούτε εγώ είμαι διαφημιστής, αλλά τρελαίνομαι για διαφημίσεις.
Είναι αρκετά δύσκολο αυτό, δηλαδή η αναζήτηση διαφημίσεων με βάσει την εταιρεία παραγωγής, εάν δεν υπάρχει κάποιος που να ξέρει το πελατολόγιο της εταιρείας για εκείνο το διάστημα. Ορισμένες εταιρείες (Bold Ogilvy, Λεούσης) έχουν κάνει κατά καιρούς αφιερώματα στις παλιές τους διαφημιστικές καμπάνιες, επετειακά (ψάξε στο φόρουμ, θα βρείς ;) ) αλλά δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή μου αφιέρωμα της Leo Burnett. H ίδια η εταιρεία στην Ελλάδα πτώχευσε το 2011, οπότε δεν ξέρω τι έχει γίνει με το αρχείο της και αν έχει σωθεί από άλλη εταιρεία ή από τους διαφημιζόμενους.

Ο μόνος τρόπος για να τις αναγνωρίσουμε είναι να βρίσκουμε στις έντυπες διαφημίσεις το σηματάκι της Leo Burnett στο πλάι, ή στις τηλεοπτικές διαφημίσεις το σήμα της πριν τη διαφήμιση, το οποίο εικάζω ότι είναι το ακόλουθο, αν ισχύει ότι

Το σήμα αυτό που βλέπω, είναι μιας εταιρείας παραγωγής, είναι η Παπαδάκης - Χρονόπουλος, έκανε διαφημιστικές ταινίες όχι μόνο για την Leo Burnett, αλλά και για άλλες όπως Bold, Adel κ.α.
 
warrior21 είπε:
Το σήμα αυτό που βλέπω, είναι μιας εταιρείας παραγωγής, είναι η Παπαδάκης - Χρονόπουλος, έκανε διαφημιστικές ταινίες όχι μόνο για την Leo Burnett, αλλά και για άλλες όπως Bold, Adel κ.α.
Οπότε το έργο γίνεται ακόμα πιο δύσκολο, αν αναλογιστούμε ότι τα λογότυπα είναι των εταιρειών παραγωγής (πχ η "σπείρα" σε σχήμα S είναι της Stefi) και όχι των διαφημιστικών εταιρειών.

Μόνο κάποια παλιά καραβάνα-εργαζόμενος της εποχής θα μπορούσε να βοηθήσει για τα καλά.
 
Μήπως πρέπει να ρωτήσεις εκείνους τους χρήστες της κατηγορίας expert, τους moderators και τους Administrators;
 
warrior21 είπε:
Μήπως πρέπει να ρωτήσεις εκείνους τους χρήστες της κατηγορίας expert, τους moderators και τους Administrators;
Δε χρειάζεται να τους ρωτήσω. Ο κάθε ενδιαφερόμενος βλέπει τι ανεβαίνει και φροντίζει να βοηθήσει στο αντίστοιχο thread με τις γνώσεις του ;)

Οπότε υπομονή!
 
Πίσω
Μπλουζα