Παράξενα και Εκπληκτικά

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.299
Αντιδράσεις
4.676
Ανακάλυψα πρόσφατα μία σακκούλα με κόμικς και περιοδικά που είχα μικρός. Αποτελούν μικρό τμήμα διασωθέντων από τη οργή της Μαμάς-Terminator. Ανάμεσά τους και δύο σπάνια τεύχη, τα: Παράξενα Αρ Τεύχους 42 και Εκπληκτικά Αρ. Τεύχους 40.

Είναι εκδόσεις της Μ. Πεχλιβανίδης ΑΕ με άδεια της National Periodical Publications Inc. Τιμή τότε: 3 δρχ. Κυκλοφόρησαν τη 10ετία του '60.

Οι σελίδες είναι εναλασσόμενες έγχρωμες με ασπρόμαυρες, η δε θεματολογία έχει διάφορα κόμικς (π.χ. Ζανό, που είναι στυλ νεαρού Ταρζάν) ή εκπαιδευτικά-πληροφοριακά τμήματα. Στα τελευταία φαίνεται ότι συγκαταλέγεται και άρθρο με τίτλο: Ομιλεί η επιστήμη. Αστροναύτες από την Αφροδίτη έχουν έλθει στον πλανήτη μας...... Τώρα πως, γιατί κι με τι βεβαιότητα ήταν από την... Αφροδίτη, είναι άλλο θέμα.

Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες.

Α. Παράξενα (με τον παράξενο Αδάμ)









Β. Εκπληκτικά



 
Τιποτα καλυτερο,απο το να ξανα-ανακαλυπτεις τους παλιους σου θησαυρους που αγνοουσες!!! :D

Τα Παραξενα και Εκπληκτικα,τα εχουμε ξαναδει εδω και εδω βεβαιως-βεβαιως.... ;)

Και μαλιστα οπω πληροφορηθηκα προσφατα,τα τευχη τους πανε αρκετα ψηλα απο θεμα τιμης!!! :precry:

Καλο διαβασμα Αετε!!!! :thumbup:
 
stayros είπε:
Τιποτα καλυτερο,απο το να ξανα-ανακαλυπτεις τους παλιους σου θησαυρους που αγνοουσες!!! :
Τα Παραξενα και Εκπληκτικα,τα εχουμε ξαναδει..........
Πράγματι Σταύρο, είναι δυνατό το συναίσθημα της νοσταλγίας όταν τα ξαναπιάνεις μετά από τόσα χρόνια.

Για το mycomics.gr δεν γνώριζα, δεν είμαι μέλος.

Με την ευκαιρία και μία ερώτηση: υπάρχει μηχανή αναζήτησης στο retromaniax.gr (εκτός από τα "νέα θέματα")? Δεν έχω δει κάτι τέτοιο, ίσως μου διέφυγε. ... Θα βοηθούσε πολύ πάντως για να αποφεύγονται διπλές παρουσιάσεις.

Ευχαριστώ και πάλι.
 
Eagle 1 είπε:
Με την ευκαιρία και μία ερώτηση: υπάρχει μηχανή αναζήτησης στο retromaniax.gr (εκτός από τα "νέα θέματα")? Δεν έχω δει κάτι τέτοιο, ίσως μου διέφυγε. ... Θα βοηθούσε πολύ πάντως για να αποφεύγονται διπλές παρουσιάσεις.

Ευχαριστώ και πάλι.
Οταν βρισκεσαι στην κεντρικη σελιδα που γραφει Forums,

θα δεις στην δεξια μερια ενα πλαισιο που γραφει Google Search. ;)
 
stayros είπε:
Οταν βρισκεσαι στην κεντρικη σελιδα που γραφει Forums,

θα δεις στην δεξια μερια ενα πλαισιο που γραφει Google Search. ;)
Η αλήθεια είναι ότι το είχα δει, αλλά θεώρησα ότι βγάζει γενικά στο google. Μια δοκιμή θα με έπειθε (όπως έλεγε και παλιό σλόγκαν), αλλά να που δεν την έκανα.....

Ευχαριστώ και πάλι.
 

1@Eagle 1[/USER] πολύ ωραία τα comics σου... εκπληκτικά θα έλεγα! :D Δεν τα έχω ξαναδεί! Αν σου είναι εύκολο, θα μπορούσες να ανεβάσεις μια δυο σελίδες ακόμα από το μάθημα στην τάξη του Σούπερμαν?
 

NIOBH είπε:
1@Eagle 1[/USER] Αν σου είναι εύκολο, θα μπορούσες να ανεβάσεις μια δυο σελίδες ακόμα από το μάθημα στην τάξη του Σούπερμαν?
Πολύ ευχαρίστως ΝΙΟΒΗ, παραθέτω τις φωτογραφίες του επεισοδίου. Χθες που το διάβασα ξανά μετά από σχεδόν 50 χρόνια, διαπίστωσα ότι λείπει η τελευταία σελίδα αυτού. Θα το είχα δανείσει σε κανένα φίλο τότε και θα το "περιποιήθηκε" το περιοδικό.....













img1.jpg

img2.jpg

img6.jpg

img4.jpg

img3.jpg

img5.jpg

 
Πολύ ωραία! :thumbup:

Αυτά τα κόμικς έχουν "ειδικό βάρος"!!!

Άκρως συλλεκτικός τίτλος!
 
Eagle 1 σʼευχαριστώ πολύ! :thanx2: Κρίμα που λείπει η τελευταία σελίδα...

Για να μη μείνουμε με την απορία, βρήκα στο internet περιληπτικά το τέλος της ιστορίας στα αγγλικά:



πηγή

superboy-end.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Πολύ ωραία!
Αυτά τα κόμικς έχουν "ειδικό βάρος"!!!

Άκρως συλλεκτικός τίτλος!

Ευχαριστώ πολύ DINO! Ευτυχώς διασώθηκαν, από προχθές που τα βλέπω πάλι γύρισα πίσω σε ευχάριστες αναμνήσεις.....

NIOBH είπε:
Κρίμα που λείπει η τελευταία σελίδα...
Για να μη μείνουμε με την απορία, βρήκα στο internet περιληπτικά το τέλος της ιστορίας στα αγγλικά:



πηγή
Ευχαριστώ πολύ ΝΙΟΒΗ, εγώ δεν σκέφτηκα το internet για να καλύψω το κενό... Μόνο που δεν μπορώ να ανοίξω τη φωτογραφία σου στον υπολογιστή μου. Μήπως φταίει το format? Έχω παρατηρήσει ότι σε ορισμένα post (20% περίπου) δεν ανοίγουν οι φωτογραφίες σε εμένα. Θα δω με ρυθμίσεις μήπως υπάρξει βελτίωση. Ευχαριστώ και πάλι!
 
Eagle 1 είπε:
Ευχαριστώ πολύ ΝΙΟΒΗ, εγώ δεν σκέφτηκα το internet για να καλύψω το κενό... Μόνο που δεν μπορώ να ανοίξω τη φωτογραφία σου στον υπολογιστή μου. Μήπως φταίει το format? Έχω παρατηρήσει ότι σε ορισμένα post (20% περίπου) δεν ανοίγουν οι φωτογραφίες σε εμένα. Θα δω με ρυθμίσεις μήπως υπάρξει βελτίωση. Ευχαριστώ και πάλι!
Ξανανέβασα τη φωτογραφία που -εικάζω- ότι λείπει. Αν κάνεις κλικ στο "πηγή" της Νιόβης, θα δεις την ιστορία! :)
 
DINO είπε:
Αυτά τα κόμικς έχουν "ειδικό βάρος"!!!
Οπως ελεγε και ο Ζηκος για τα κεφτεδακια......"Ζεματανε τα ρημαδια" !!! :fafoutis:

Αετε,πραγματικα μας εχεις στειλει "αδιαβαστους"... :eek: :sealed: :zip:

Ωραιος!!!! :thumbup:
 
Eagle 1 είπε:
Μόνο που δεν μπορώ να ανοίξω τη φωτογραφία σου στον υπολογιστή μου. Μήπως φταίει το format? Έχω παρατηρήσει ότι σε ορισμένα post (20% περίπου) δεν ανοίγουν οι φωτογραφίες σε εμένα. Θα δω με ρυθμίσεις μήπως υπάρξει βελτίωση. Ευχαριστώ και πάλι!
Δε φταίνε οι ρυθμίσεις σου. Είναι ο τρόπος που έκανε attach η Νιόβη την εικόνα της.
 
D@redevil είπε:
Ξανανέβασα τη φωτογραφία που -εικάζω- ότι λείπει. Αν κάνεις κλικ στο "πηγή" της Νιόβης, θα δεις την ιστορία! :)
Δεν ξέρω τι έκανες αγαπητή D@redevil, αλλά πέτυχε!!! Είδα την υπόλοιπη ιστορία, ευτυχώς δεν μας λείπει πολύ. Η αμερικάνικη έκδοση ήταν βέβαια όλη έγχρωμη.

stayros είπε:
Οπως ελεγε και ο Ζηκος για τα κεφτεδακια......"Ζεματανε τα ρημαδια"
Ευχαριστώ Σταύρο! Πάντως τη γναθοχειρουργική δεν θα τη γλυτώσω. Μου έχει φύγει το σαγόνι με τα ευφυέστατα σχόλιά σου... Που τα βρίσκεις..... Ανεξάντλητος!!!!!

ΥΓ: Της κακομοίρας..... Από τις πιό αγαπημένες μου ελληνικές ταινίες (μαζί με την Υπάρχει και φιλότιμο).... Την έχω δει τόσες φορές....
 
Ελπίζω να φαίνεται τώρα η [node=1031704]εικόνα[/node]! D@redevil σ'ευχαριστώ, αλλά την ξανανέβασα γιατί η εικόνα μου είχε και το κείμενο με το τέλος της ιστορίας από κάτω.

Eagle 1, και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλα τα ωραία που μας δείχνεις!
 
Ελπίζω να φαίνεται τώρα η εικόνα!

D@redevil σ'ευχαριστώ, αλλά την ξανανέβασα γιατί η εικόνα μου είχε και το κείμενο με το τέλος της ιστορίας από κάτω.

Eagle 1, και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλα τα ωραία που μας δείχνεις!
 
Πίσω
Μπλουζα