Παράσταση «Ελίζα» στο Θέατρο «Μικρή Πόρτα» της Ξένιας Καλογεροπούλου

PhantomDuck

RetroN00b
Joined
31 Οκτ 2016
Μηνύματα
14
Αντιδράσεις
29
Ή πώς ένα κορίτσι με τρεις φίλους και ένα παπαγάλο ναυλώνει ένα καράβι για να βρει τον καλό της.

Κατ' αρχάς δεν είμαι σίγουρος για το αν ταιριάζει εδώ, επειδή η περιγραφή του τομέα αναφέρει πως αναφέρεται ΕΚΤΟΣ τηλεοπτικού θεάτρου, και το συγκεκριμένο είναι από την προβολή της ΕΤ1, όμως δεν βρήκα κάποιον άλλον τομέα. Ας μετακινηθεί αν κρίνεται πως ταιριάζει κάπου αλλού καλύτερα.

Και τώρα στο διά ταύτα :p Το συγκεκριμένο έργο έπαιζε στην ΕΤ1. Η ιστορία του Πάτρικ και της Ελίζας από το Πλίμουθ που με είχε σημαδέψει πιτσιρίκι. Το χιούμορ, η ιστορία, οι ηθοποιοί, η ευφυΐα, όλα ήταν κορυφαία. Για χρονολογία δεν γνωρίζω σίγουρα, όμως πρέπει να ήταν κάπου τέλη '80, αρχές '90. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως έπαιξε διαφορετικές ημέρες, ένα μέρος κάθε φορά. Δεν ξέρω αν έπαιξε επαναλήψεις. Κάθε ημέρα έγραφαν οι γονείς μου ένα μέρος κάθε φορά, σχεδόν από την αρχή (αυτό είναι αξιοσημείωτο από μόνο του), επομένως εάν έχουν χαθεί κομμάτια, θα είναι πάρα πολύ λίγα. Η ποιότητα δεν είναι και η καλύτερη, όμως τουλάχιστον έχει ακόμα χρώμα σε αντίθεση με άλλες εγγραφές ~25ετίας της ΕΡΤ που πλέον εμφανίζονται στις βιντεοκασέτες μου ασπρόμαυρες. Στα credits που παίζουν πριν και μετά τα επεισόδια, βλέπω πως αναγράφει:

Το τμήμα παιδικών εκπομπών της ΕΤ-1 παρουσίασε το έργο της Ξένιας Καλογεροπούλου ΕΛΙΖΑ. Ή πως ένα κορίτσι με τρεις φίλους και ένα παπαγάλο ναυλώνει ένα καράβι για να βρει τον καλό της.  Από την παράσταση του θεάτρου «ΜΙΚΡΗ ΠΟΡΤΑ».​

Παίζουν οι (ανακατεμένα): Ντίνος Λυρας, Μελέτης Γεωργιάδης, Βασίλης Κουκουρας, Δημήτρης Σεϋτανης, Αντρέας Μπισμπικης, Παναγιώτης Λακιωτης, Θέμις Πανου, Ευριπίδης Αποστολιδης, Μάνια Παπαδημητριου, Κωστής Σφυρικιδης, Λάζαρος Γεωργακοπουλος, Γιάννης Παπαζαχαριάκης,​

Σκηνικά: Γιώργος Πατσας​

Κοστούμια: Κλαιρ Μπρεϊσουελ​

Μουσική: Ελένα Καραϊνδρου​

Στίχοι τραγουδιών: Μαριανίνα Κριεζη​

Μουσική διδασκαλία τραγουδιών: Αντώνης Κοντογεωργίου​

Ξιφομαχίες: Χριστόφορος Μπουμπούκης​

Διεύθυνση παραγωγής: Κατερίνα Κατωτακη​

Θεατρική σκηνοθεσία: Σταμάτης Φασουλης​

Τηλεοπτική σκηνοθεσία: Στέλιος Ραλλης​

Διεύθυνση φωτισμού: Κώστας Μπλουγουρας​

Εικονολήπτες: Π. Καμενιδης, Γ. Σηφακης, .Κ Ιντζες, Κ. Χανιωτάκης​

 ​

Το κεντρικό τραγουδάκι που μου είχε μείνει ανεξίτηλο, είναι :

:acoustic: "Ένας λύκος καπετάνιος απ'το Πλίμουθ, το καράβι, το καράβι οδηγεί..  :acoustic:​

:acoustic:   Κι ένας ψύλλος , ένας ψύλλος απ'το Πλίμουθ, στο γιακά του καπετάνιου έχει μπει....  :acoustic:​

:acoustic:   Λύκε λύκε καπετάνιε απ'το Πλίμουθ, είπε ο ψύλλος με ψιλή ψιλή φωνή..  :acoustic:​

:acoustic:   Είμαι φίλος, είμαι ψύλλος απ' το Πλίμουθ, καπετάνιε χάρισε μου τη ζωή.."  :acoustic:​



Από εκεί και πέρα δεν έχω να πω πολλά περισσότερα πράγματα, δεν είμαι και σχετικός με το θέμα. Παραθέτω το βίντεο λοιπόν με την παράσταση, και ελπίζω να βρεθεί κόσμος να την εκτιμήσει, επειδή πραγματικά της αξίζει.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανέβασα και ένα βίντεο μόνο με τα τραγούδια της παράστασης επειδή μου είχαν μείνει χαραγμένα από τότε, και φαντάστηκα πως ίσως να ενδιαφέρουν κι άλλους :p

 
Η ωραιότερη παιδική παράσταση που έχουμε δει ποτέ! Τα παιδιά μας τη λάτρεψαν,την είχαμε γράψει κι εμείς,και την έβλεπαν συνεχώς... Άπειρες ξιφομαχίες στο σπίτι... τραγούδια όλη την ημέρα... Τι απίστευτο να την ξαναβρούμε!!! Ευχαριστούμε!
 
Πίσω
Μπλουζα