Παραμυθια "Πεντάμορφη - Το μαγικό βότανο" [Εκδόσεις Δαρεμα]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Μεγαλη χαρα οταν ξαναβρηκα ενα παιδικο βιβλιο απο την παιδικη μου ηλικια γεματη με αγαπημενα παραμυθια.

Το παρακατω ειναι μια συλλογη παραμυθιων ,θυμαμαι τα διαβαζα και τα ξαναδιαβαζα.

Μερικους τιτλους ως παραδειγμα,"Ο τεμπελης και η μοιρα του","Το μαγικο βοτανο"και τα "Μουχλιασμενα καρβελια του Πλουσιου".

Σε καποια ηλικια θυμαμαι πηγαινα στην βιβλιοθηκη (μικρουλη λεμε) και παρολο που ηθελα να δανειστω παραμυθια αλλα το σκεφτομουνα δις μιας και ειχα μεγαλωσει (αντε να ημουν 8 ) και επαιρνα βιβλια για μεγαλυτερους ,βλεπε Ιουλιο Βερν. :(

Τι θα πει η κοινωνια. :(

picture.php


Καποιο p.m μου ειπε οτι του αρεσαν τα παραμυθια ,παρτε και αλλο ενα αγαπημενο. :)

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aν δεν υπηρχαν τα παραμυθια τοτε ,δεν θα ειχα την φαντασια του σημερα.

Πσσςςς. :D

Αραγε διαβαζουν τα παιδια του σημερα τα παραμυθια του χτες,μιλαω για πριγκηπισσες και βασιλιαδες,γιγαντες και νανους,μαγικα ραβδακια και νεραιδες.

Αραγε στον κοσμο του Χαρυ Ποττερ εχουν θεση σημερα;
 
Aardvark είπε:
Aν δεν υπηρχαν τα παραμυθια τοτε ,δεν θα ειχα την φαντασια του σημερα.Πσσςςς. :D

Αραγε διαβαζουν τα παιδια του σημερα τα παραμυθια του χτες,μιλαω για πριγκηπισσες και βασιλιαδες,γιγαντες και νανους,μαγικα ραβδακια και νεραιδες.

Αραγε στον κοσμο του Χαρυ Ποττερ εχουν θεση σημερα;

Νομίζω ότι εφόσον καταφέρνουν ακόμα και εξάπτουν τη ήδη ανεπτυγμένη φαντασία τους, κάπου έχουν και αυτά τη θέση τους.

Χρειάζεται όμως προσωπικά να εξηγώ λέξεις όπως: πανδοχείο, αμόνι, υπασπιστής, αδράχτι, δράμι, αυλικός, λυχνάρι, κάνουλα. Είναι και για μένα ένα ωραίο παιχνίδι.

Ορίστε και ένα δωράκι΄από εμένα
 
Πολυ ωραιο το βιβλιο σου!!

Λυπηρο το γεγονος οτι μεχρι και η Disney Που χτιστηκε απο τα παραμυθια δηλωσε οτι το τελευταιο της ηταν (αυτο με την κοπελια και τα μαλλια :D ).

Ο Σρεκ και ο λιλο και ο στιτς κερδισαν την σταχτομπουτα.

Λινκς πολλα.

http://behindthescenestv.net/no-more-fairy-tales-at-disney-animation/
 
Πίσω
Μπλουζα