Παραμύθια του '70

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
420
κυκλοφορούσαν συνήθως με κιτρινισμένες σελίδες. κόστιζαν 4 δραχμές στις αρχές της δεκαετίας του 70. σε όλα νικούσε πάντα ο δίκαιος και ο καλός. οι σελίδες τους ήταν σχεδόν πάντα κολλημένες κι έπρεπε να κοπούν με σελιδοκόφτη από την επάνω μεριά συνήθως.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε krios, τσέκαρε το τρόπο με τον οποίο κάνεις quote τις φωτό σου, γιατί κάτι δεν πάει καλά.

EDIT: ΟΚ, όλα καλά τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαλά... που έχεις κρυμένους τόσους θησαυρούς;;; :D

Να είναι καλά η θεία... γιατί η μάνα μου... :(
 
άσε ξέρεις τι έχει πεταχτεί, θυμάσαι τι είχα. θυμάσαι και τις καντίλες που πέταξα εγώ μετά;;;;;;;;;;
 
...και ακυρη εικονογραφηση :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Κι εγω εχω ολα μου τα παραμυθακια. Μερικα ειναι μεταφρασεις απο Ισπανικες εκδοσεις του 60!!!
 
Βρήκα εκδόσεις άγκυρα και άλλα αγαπημένα

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικά από τα βιβλία που έχεις τα έχω διατηρήσει και εγώ!
 
Νέες ανακαλύψεις!

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fetch


...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στις αρχές της δεκαετίας του 90 μου έπαιρναν οι δικοί μου κάτι παραμύθια τα οποία ήταν μικρά βιβλιαράκια 10-15 σελίδων το καθένα,ήταν φθηνά,περίπου 100 δρχ το καθένα,είχαν εικόνες,και στο πίσω του εξωφύλλου και οπισθοφύλλου (δηλαδή δεύτερη σελίδα και προτελευταία) είχε πράσινο φόντο και έδειχνε τα υπόλοιπα παραμύθια της σειράς!Πρέπει να ήταν παραμύθια του Άντερσεν (αν το λέω σωστά).

Γύρω στο 95 μου πήραν 2 βιβλία,το ένα με κλασικά παραμύθια (Χιονάτη,Σταχτοπούτα,Χανς και Γκρέτελ,Λυχνάρι Αλαντίν,Αλή Μπαμπά & 40 κλέφτες και ένα άλλο παραμύθι με κάτι χρυσά φλουριά που έπρεπε να τα φτιάξει η κοπέλα για να παντρευτεί τον πρίγκηπα,και τη βοήθησε κάποιο ξωτικό,αλλά η κοπέλα είπε ψέματα στον άντρα της)

Ο δεύτερος τόμος είχε μύθους του Αισώπου (θυμάμαι την αλεπού με τα σταφύλια,την αλεπού με τον πελεκάνο κλπ)

Αυτούς τους 2 τόμους τους έχω ακόμα σε κάποιο συρτάρι στη βιβλιοθήκη μου

Επίσης στα μέσα του δημοτικού είχα πάρει με 1500 δρχ μια συσκευασία που περιείχε το παραμύθι της τοσοδούλας και το ταξίδι του μήνα Μαϊου,ενώ είχε και κασέτα που στην πρώτη πλευρά είχε τοσοδούλα και στη δεύτερη το ταξίδι του Μαϊου,και σαν bonus είχε ένα παλζ 20 κομματιών με την τοσοδούλα.
 
Μου αρέσει ο Μαστροχαλαστής. Όλοι ως παιδιά........

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
4 παραμυθια οπως σωζωνται μεχρι σημερα(γλιτωσαν και μερικα ακομα ευτυχως)

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μιας και δεν υπαρχει καποιο θεμα γενικα για τα παραμυθια που μας διαβαζαν οι γονεις μας τη δεκαετια του 80,θα γραψω εδω 2 λογακια:

τα παραμυθια τοτε ηταν πολυ καλυτερα,ομορφες εικονες και κυριως εγραφαν πολλα λογια,ηταν διδακτικα και καταλαβαιναμε και κατι στο τελος,ενω τωρα(το λεω αυτο με σιγουρια γιατι η ξαδερφη μου ειναι 5 χρονων και ειδα τα παραμυθια που της διαβαζουν)εχουν μονο κατι τεραστιες ζωγραφιες και απο λογια 2 γραμμουλες καθε 2 σελιδες!!σκετη κοροιδια δηλαδη και πεταμενα λεφτα..Καμμια σχεση με τα παραμυθια που ειχαμε εμεις τοτε..
 
Πίσω
Μπλουζα