Παρουσίαση ΙΒΜ PS/2 model 8530

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.352
Αντιδράσεις
9.500
Και εκει που δεν ειχα κανενα, ξαφνικα βρεθηκα με 3!

Θα αρχισω την παρουσιαση μου ευχαριστωντας τον φιλο mike, που προσφατα


Eτσι μπορω τωρα να σας παρουσιασω ενα ακομα κλασσικο υπολογιστη της IBM, το μοντελο 8530 της σειρας PS/2.

Η σειρα PS/2 ηταν η προσπαθεια της IBM να καταπολεμησει τους κατασκευαστες συμβατων υπολογιστων που πλεον το 1987 ειχαν διαβρωσει δραματικα τα κερδη της. Ετσι καταργησε τις σειρες PC, XT και ΑΤ και εισηγαγε στην αγορα μια κλειστη αρχιτεκτονικη βασισμενη στον διαυλο microchannel, πανω στην οποια ειχε τον απολυτο ελεγχο. Δυστυχως το ρισκο της ΙΒΜ δεν απεδωσε και το μεριδιο της στην αγορα υπολογιστων σταδιακα μειωθηκε μεχρι που εγινε ενας ακομα απο τους πολλους κατασκευαστες σε μια πολυ ανταγωνιστικη αγορα.

Η ιδιορυθμια του μοντελου 8530 που παρουσιαζουμε εδω, ειναι οτι δεν ειναι πραγματικα PS/2, αφου δεν βασιζεται στον διαυλο microchannel. Αυτο συμβαινει γιατι εχει επεξεργαστη 8086 και η microchannel αρχιτεκτονικη υπαρχει για 286 και ανω. Απλα το συγκεκριμενο μοντελο κυκλοφορησε σαν ενα οικονομικο εισαγωγικο μηχανημα για να καλυψει το τιμολογιακο κενο μεχρι τα σημαντικα ακριβοτερα 286 και 386 μοντελα.

Αν εξαιρεσουμε την ελλειψη του διαυλου microchannel, ολα τα υπολοιπα ειναι κλασσικα PS/2 χαρακτηριστικα. Οι κλασσικες γραμμες, ο φετιχ διακοπτης ΟΝ/OFF πλεον σε εμφανεστατο σημειο, disc drive 720kb και σκληρος δισκος 20mb με κονεκτορες ασυμβατους με οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει στην αγορα. Περιεργως ο onboard controller του motherboard δεχεται high density FDD, αλλα αντε τραβα να βρεις. Το κερασακι στην τουρτα ειναι η ενσωματωμενη στο motherboard MCGA καρτα γραφικων, κατι μεταξυ CGA και VGA αλλα οχι 100% με καμια απο τις δυο. Υποτιθεται οτι μπορει να δειξει σε VGA οθονη, εγω δεν τα καταφερα. Οπως προδιδει το ονομα του, δεχεται PS/2 πληκτρολογιο και ποντικι. Τελος εχουμε 3 8bit ISA slots.

2014-07-08-00h15m54.JPG

Το μηχανημα ειναι εμφανισιακά σε εξαιρετικη κατασταση για την ηλικια του. Συνοδευοταν απο βαρυ μηχανικο πληκτρολογιο ΙΒΜ (περιεργως οχι το μοντελο που ταιριαζει με το συγκεκριμενο υπολογιστη) και 2 ΙΒΜ ποντικια PS/2 απο Aptiva. (Ξεχασα να τα βγαλω φωτογραφια).

2014-07-07-23h47m54.JPG

Λεπτομερειες. Ο διακοπτης ειναι κοκκινος μονο στα 8530. Τα υπολοιπα PS/2 εχουν λευκο διακοπτη.

2014-07-08-00h16m11.JPG

Το σηματακι των PS/2

2014-07-08-00h16m39.JPG

Στην πισω μερια.

2014-07-08-00h17m17.JPG

2014-07-08-00h17m37.JPG

Στο εσωτερικο, τονοι σκονης. Επιτελους ηρθε η ωρα να χρησιμοποιησω το νεο μου blower (15 ευρω απο το γνωστό κατάστημα).

2014-07-07-18h44m52.JPG

2014-07-07-18h53m39.JPG

Εφόσον δεν μπορεσα να χρησιμοποιησω την onboard καρτα γραφικων, χρησιμοποιησα μια 16 bit ISA VGA, Trident TVGA9000C. H συγκεκριμενη καρτα εχει υποστηριξη λειτουργιας σε 8 bit διαυλο. Γιατι 16bit καρτα και οχι 8; Οι 8bit VGA ειναι σπανιες και πανακριβες, ενω 16bit αγοραζει κανεις για ενα κομματι ψωμι. Προσοχη ομως, γιατι δεν δουλευουν ολες σε 8bit διαυλο. Δειτε εδω για περισσοτερες λεπτομερειες.

2014-07-07-23h52m04.JPG

Εχοντας τοποθετησει την VGA, ειμαστε ετοιμοι για δραση. Σε πρωτο πλανο τα εντελως ασυμβατα FDD και HDD.

2014-07-07-23h50m37.JPG

O υπολογιστης ξεκιναει κανονικα και φορτωνει DOS.

2014-07-07-22h53m56.JPG

Oops! Αυτο δεν ειναι πολυ καλο!

2014-07-07-22h54m24.JPG

Καπου στο δισκο βρηκα τα αγαπημενα μου PCTOOLS!

2014-07-07-22h55m22.JPG

215% σε σχεση με τον 5150. Not bad.

2014-07-07-22h55m59.JPG

Ευτυχως το FDD λειτουργει!

2014-07-07-22h56m50.JPG

Δυστυχως, οπως ειχε φανει νωριτερα, ο δισκος εχει bad blocks. Ισως να διορθωθει με ενα low level format; Δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα, αφου καποια στιγμη θα αποκτησει εναν ωραιο XT-IDE controller με CF καρτουλα.

2014-07-07-22h58m40.JPG

Ας παιξουμε και κατι. Prince of persia VGA!

2014-07-07-23h40m15.JPG

2014-07-07-23h41m02.JPG

Ευφημος μνεια στο GOO GONE! Το PS/2 ειχε 4 λαστιχενια ποδαρακια που με τις δεκαετιες ειχαν μετατραπει σε κατι μεταξυ μαστιχας και πισσας. ο παγκος μου ειχε γινει χαλια. Με το GOO GONE οχι μονο καθαρισα τον παγκο ευκολα και γρηγορα, αλλα ξυλωσα τα λιωμενα ποδαρακια και καθαρισα το κατω μερος του κουτιου με την ελαχιστη δυνατη προσπαθεια. Δεν πιστευα οτι μπορει να ειναι τοσο αποτελεσματικο! Δυστυχως ξεχασα να βγαλω φωτογραφιες απο το καθαρισμα.

2014-07-08-00h25m56.JPG

Ενα ακομα κλασσικο κομματι απο την ΙΒΜ. Δεν θα το χαρακτηριζα must have για ολους τους συλλεκτες, αφου ηταν μηχανη γραφειου. Ποιος μπορει ομως να πει οχι σε αυτον τον super sexy κοκκινο διακοπτη;

Να ευχαριστησω για μια ακομα φορα τον φιλο mike για το εξαιρετικο deal που μου εκανε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορει να μην ειναι must have-αφου δεν εχει την αρχιτεκτονικη microchannel ,αλλα ειναι ενα entry level μηχανημα της σειρας ps/2 που αξιζει να εχει καποιος!! Ευχαριστουμε για την αψογη παρουσιαση!!
 
Εγω θα ελεγα το αντιθετο. Η ελλειψη του MCA ειναι που το κανει το πιο ευκολο και οικονομικο PS/2 να αναβαθμισει και χρησιμοποιησει κανεις.
 
Πολυ ωραια η παρουσιαση σου, αναλυτικοτατη. Ομως

freaktmp είπε:
Υποτιθεται οτι μπορει να δειξει σε VGA οθονη, εγω δεν τα καταφερα.
εγω το συνδεσα σε μια κανονικη συγχρονη (flat) οθονη απο πισι και εδειξε μια χαρα με τη μια. Ουτε καν CRT, μια NEC LCD ηταν και ολα οκ.
 
Ελα ντε. Και εγω δεν το περιμενα.
 
Το πληκτρολόγιο δουλεύει;Δεδουλεύει; Ωραία στείλτο μου να μη σου πιάνει χώρο.

Λοιπόν στη δουλειά έχουμε ενα IBM model 80 παρόμοιο μ'αυτό:

ps2m80.jpg

Τρέχει ένα πρόγραμμα dos που προγραμματίζει ενα PLC της ...Davy Mckee (εχει κλείσει εδώ και 25 χρόνια)! Εννοείται δε σας λέω ποιός εχει καβατζώσει το πισάκι, ότ(αν) το Plc αντικατασταθεί με κανένα S7 :D :D.
 
Κάτι τέτοια τρέχανε SCO unix στη σχολή αρχές δεκαετίας 90 με πλεξουδες σειριακά από πίσω. Τα βλέπαμε ¨όρθια¨ και νομίζαμε ότι αυτό ήταν που τα έκανε servers.
 
Unix ίσως όχι, SCO Xenix όμως σίγουρα! Βέβαια το xenix υπήρξε μεχρι το 1989, οπότε ενδεχομένως και να έχεις και λίγο δίκιο (όχι πολύ, για να μην το πάρεις επάνω σου)
 
Χαχαχαχα όχι ρε δεν πρέπει να ήταν Microsoft, δούλευε :)
 
Συγγνώμη, αλλά εμείς το είχαμε με δύο drives, γεγονός που σου έδινε το...απίστευτο πλεονέκτημα να έχεις στο ένα συνεχώς το λειτουργικό σου, αντί να το βαζο-βγάζεις όλη την ώρα !

Respect και στο Prince of Persia, μ' εκείνες τις παλλόμενες πριονοκορδέλλες που πενούσες από μέσα... Εμείς είχαμε και το "Defender of the Crown", με υποτυπώδη μουσική από "μπιπ-μπιπ" στην αρχή, και τη "δοκιμασία" με το κοντάρι στο σταυρό του ιππότη, κατά την ιππασία... Άσε που έπρεπε να σου σφυρίξουν και το κόλπο του καταπέλτη... Ε ρε χρόνια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα