Παρουσίαση GB Boy

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.370
Αντιδράσεις
9.545
Προ καιρου ειχα παρουσιασει το πολυ ενδιαφερον GB Boy Colour, ενας SoC κλωνος του κλασσικου Gameboy color απο τα βαθυ της Κινας. Τωρα ηρθε η σειρα για το αδερφακι του, το GB Boy. Προκειται για πρακτικα ενα προς ενα αντιγραφο του Gameboy Pocket.

Ας αρχισουμε απο την συσκευασια. Και εδω βλεπουμε την εταιρια κατασκευης να αναφερεται σαν Gangfeng, αν και κυκλοφορει και με διαφορα αλλα ονοματα.

2015-03-08-12h41m46.JPG

2015-03-08-12h42m00.JPG

Τα περιεχομενα της συσκευασιας ειναι σημαντικα φτωχοτερα του GB Boy Colour, αφου εκτος απο την κονσολα υπαρχει μονο ενα μικρο manual στα κινεζικα.

2015-03-08-12h42m44.JPG

Η κονσολα εχει εκτος απο τα κλασσικα πληκτρα σχεδον τις εισοδους, εξοδους και ρυθμιστικα που εχει το Gameboy Pocket. Μοναδικη διαφορα ειναι το βυσμα του καλωδιου συνδεσης που ειναι τυπου GBA και οχι GB v2 οπως στο Gameboy Pocket. Δεχεται 2 μπαταριες ΑΑΑ.

2015-03-05-19h48m19.JPG

2015-03-05-19h48m31.JPG

Η φωτογραφια δεν βγηκε ακριβως τελεια, αλλα η οθονη ειναι πανομοιοτυπη με αυτη του Pocket, τοσο στην ποιοτητα απεικονισης, οσο και στις διαστασεις (το σημαντικο προβλημα του GB Boy Colour). Προσωπικα δεν ειχα κανενα παραπονο ουτε απο τα χειριστηρια.

2015-03-05-19h58m27.JPG

Διπλα-διπλα με το Pocket. Εχουν πρακτικα τις ιδιες διαστασεις αν και κανεις δεν προκειται να μπερδεψει ποτε το ενα για το αλλο. Η συμβατοτητα ειναι 100%. Τοσο καλα αναπαραγεται το pocket, που το GB Boy εχει το ιδιο προβλημα με το Everdrive GB και θελει και αυτο μπαταριες 1.5v για να δουλεψει!!

2015-03-05-19h59m56.JPG

Γενικα δεν μπορεσα να βρω κανενα ελάττωμα. Για τα ελαχιστα ευρω που κοστιζει, αγοραζει κανεις παρα πολλα! Must have!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αφου γραφεις πως κοστιζει ελαχιστα ευρω τοτε αξιζει και με το παραπανω.Το μονο που με φαινεται για τα μπαζα ειναι ο σταυρος αλλα οπως ειναι φυσικοι αν δεν το πιασω στα χερια μου δεν μπορω να πω με σιγουρια.
 
Τωρα δεν ειμαι ο κορυφαιος gamer, αλλα οσο το δουλεψα δεν μου δημιουργησε καποια αρνητικη αισθηση.
 
Πίσω
Μπλουζα