Παρουσίαση Super Everdrive X6

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.341
Αντιδράσεις
9.486
Πανε περιπου 16 μηνες απο τοτε αρχισα να υλοποιω το ονειρο μου για να δημιουργησω τον τοιχο με τις κονσολες. Ηταν τοτε που διαπιστωσα οτι το Super Everdrive μου ειναι MIA. Παρ' ολες τις προσπαθειες, ακομα δεν εχω καταφερει να το εντοπίσω. Υπο αλλες συνθηκες θα ειχα σπευσει να το αντικαταστησω, αλλα για χρονια ο Krikzz διεθετε μονο το κατωτερο Super Everdrive Χ5 και το δραματικα ακριβοτερο FXPAK PRO (πρωην SD2SNES) και οι δυνατοτητες του δεν δικαιολογούσαν το επιπλέον εξοδο για μενα. Ηταν ομως σαν να διαβασε το μυαλο μου, και ο flashcart master απο την Ουκρανια αποφασισε να κυκλοφορησει το Super Everdrive X6 που ειναι καλυτερο απο το αρχικο Super Everdrive και εχει μια πολυ λογικη τιμη.

Εχει γινει σχεδον παραδοση καθε black friday να αγοραζω ενα flashcart απο τον Krikzz (Turbo Everdrive, Everdrive GBA X5 και Master Everdrive X7). Ετσι εκανα και εγω την παραγγελια μου. Παρολες τις ιστοριες τρομου που συμβαινουν καθημερινα με αποστολες εκτος ευρωπαικης ενωσης το flashcart κατεφτασε απροβληματιστα και με μηδανιμο επιπλεον κοστος.

Κακα τα ψεμα, τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ απο την εποχη του αρχικου Super Everdrive. Ας δουμε εν συντομια τις βελτιωσεις. Το Super Everdrive υποστηριζει εως 6mb rom και 32kb saves. Το φορτωμα rom εχει μια καθυστερηση. Με το προαιρετικο ολοκληρωμενο υπαρχει συμβατοτητα με παιχνιδια DSP-1. Το Χ6 υποστηριζει εως 7.5mb rom και 128kb saves, το φορτωμα ειναι στιγμαιο, ενω υπαρχει συμβατοτητα με παιχνιδια DSP-1/1B, DSP-2, DSP-3 και DSP-4. Επιπλεον το X6 υποστηριζει την παρακαμψη region lock, game genie cheats κλπ. Η μονη διαφορα μεταξυ X5 και Χ6 ειναι η συμβατοτητα με παιχνιδια DSP-1/1B, DSP-2, DSP-3 και DSP-4.

Το flashcart ερχεται στο κλασσικο στιβαρο μαυρο κουτι. Το κελυφος του cartridge ειναι εξαιρετικης ποιοτητας, οπως και τα αυτοκολλητα. Δεν υπαρχει κατι ιδιαιτερο στο cartridge εκτος απο την εγκοπη για την microsd καρτα. Η υποδοχη ειναι springloaded. Δεν συνοδευεται απο οδηγιες, ειτε γραπτες ή σε ψηφιακη μορφη.





Το X6 υποστηριζει καρτες microsd, FAT και FAT32 και εως 1000 αρχεια ανα φακελο. Αφου φορμαρουμε την καρτα μας, κατεβαζουμε και αποσυμπιεζουμε την νεωτερη εκδοση του λειτουργικου απο το site του Krikzz στην καρτα. Μετα πρεπει να προσθεσουμε τα αρχεια τις συμβατοτητας DSP. Αυτα, επειδη ειναι πνευματικη ιδιοκτησια της Nintendo, δεν παρεχονται με το λειτουργικο και πρεπει να τα βρουμε και κατεβασουμε ξεχωριστα, αλλα δεν ειναι και το πιο δυσκολο πραγμα στον κοσμο. Τελος βρισκουμε ενα προσφατο full pack στα σκοτεινα μονοπατια του ιντερνετ και το αντιγραφουμε στην καρτα μας.

Ας δουμε εν συντομια τα μενου.

Ο επιλογεας roms.





Το κεντρικο menu. Εδω εκτος των αλλων, μπορουμε να ξεκινησουμε την πιο προσφατη rom, να τρεξουμε μια τυχαια rom, να ενεργοποιησουμε cheats και να δουμε μια λιστα με τις roms που εχουμε ηδη τρεξει.



Επιλογες



Πληροφοριες συστηματος



Διαγνωστικο



Λιστα με τα παιχνιδια που εχουμε παιξει



Cheats



Πληροφοριες κατασκευης και χρησης.



Οταν επιλεγουμε μια rom.



Πληροφοριες για την rom που εχουμε επιλεξει.



Στην συνεχεια θα δουμε και τι "παιζει" με τα παιχνιδακια, pun intended! :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι να πω για τα παιχνιδακια; Τα επαιξα! :ylsuper:



Δεν μπορω να πω οτι συναντησα οποιοδήποτε προβλημα.



Κανενα προβλημα με παιχνιδια PAL.

Donkey Kong Country




Δεν δοκιμασα ολα τα NTSC παιχνιδια, αλλα οτι δοκιμασα ηταν οκ.

Captain Commando




Τσεκαρα και τα παιχνιδια με τα ειδικα ολοκληρωμενα.

Super Mario Kart (DSP-1)




Pilotwings (DSP-1)




Dungeon Master (DSP-2)




Εριξα μια ματια σε μερικα hacks...

Call of Kthulhu (Super Mario World hack)




Και καποια homebrew games...

Classic Kong complete




Απλα δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αρνητικο να πω. Αν δεν σας ενδιαφερουν οι επιπλεον δυνατοτητες του FXPAK PRO, τοτε το Super Everdrive X6 ειναι μια εξαιρετικη επιλογη με πολυ λογικο κοστος. Must have! :award:
 
Καλή χρονιά . Παίζει το Super Mario World 2 yoshi's island. Είναι το πιο αγαπημένο μου παιχνίδι ever.
 
Καλή χρονιά . Παίζει το Super Mario World 2 yoshi's island. Είναι το πιο αγαπημένο μου παιχνίδι ever.

Δυστυχως οχι για ειναι ενα απο τα παιχνιδια με συνεπεξεργαστη SuperFX.

Θα χρειαστεις το ακριβοτερο FXPAK PRO, που παιζει σχεδον ολα τα παιχνιδια με συνεπεξεργαστες.
 
Πίσω
Μπλουζα