Παρουσίαση Turbo Everdrive

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.340
Αντιδράσεις
9.486
Καθε χρονο τετοιες μερες παραδοσιακά συνηθίζεται να αποχαιρετούμε και παλιο και να καλωσορίζουμε το νεο.

Ετσι και εδω, ηρθε η ωρα να αποχαιρετήσουμε το NEO Power PC-E 128M+SAVE flash cart και να καλωσορίσουμε το Turbo Everdrive.

Το παλιο

2013-12-25-00h34m16.JPG

Το καινούριο

2013-12-25-00h33m31.JPG

Οπως ολα τα flashcarts του master creator Krikzz, το Turbo Everdrive αποτελεί την τελικη λεξη στο θεμα flash cart για PC Engine/Turbografx-16 κονσολες. Υποστηρίζει microSDHC καρτες μεχρι 32GB, FAT32 (μεχρι 220 αρχεια ανα φακελο), το λειτουργικο συστημα ειναι ευκολα αναβαθμίσιμο και εχει συμβατότητα ανω του 99%.

Η χρηση του Turbo Everdrive ειναι η πεμπτουσία της απλότητας. Αφου γράψουμε σε μια microSDHC καρτα τις roms που θελουμε, τοποθετούμε τον διακόπτη συμβατότητας στην κατάλληλη θεση ανάλογα με την κονσολα που διαθέτουμε, βαζουμε το flash cart στην υποδοχή και ανάβουμε την κονσολα μας. Αξιζει εδω να αναφέρουμε οτι οι κατοχοι Turbografx (PAL) πρεπει να βαλουν τον διακοπτη συμβατότητας στην θεση Turbografx-16.

Εν δραση

2013-12-25-00h27m52.JPG

Αφου αναψουμε την κονσολα μας, θα εμφανιστεί μια οθονη οπου επιλέγουμε πια rom θελουμε να τρεξουμε. Με το πληκτρο ΙΙ μπαίνουμε μεσα σε υποφακελους, ενω οταν ειμαστε μεσα σε υποφακελο με το Ι βγαίνουμε. Με το RUN flashαρεται η rom που εχουμε επιλέξει και τρεχει. Ενω με το Select εκτελείται απευθείας η πιο προσφατα flashαρισμενη rom. O χρονος flashαρισματος ειναι πρακτικα αμελητέος.

2013-12-25-00h28m37.JPG

Στην αρχικη οθονη με το πληκτρο Ι βλεπουμε πληροφορίες για το flashcart μας. Ολα τα προσφατα flashcart έρχονται flashαρισμενα με την πιο προσφατη εκδοση λειτουργικού, οποτε μπορούμε να περάσουμε κατευθείαν στο gaming.

2013-12-25-00h28m52.JPG

Λιγο eyecandy. Air Zonk

2013-12-25-00h28m05.JPG

Bonk III

2013-12-25-00h30m56.JPG

2013-12-25-00h31m11.JPG

New Zealand Story

2013-12-25-00h32m12.JPG

Μια ακομα λειτουργικότητα για τους κατοχους CD addon ή καποιας κονσόλας με ενσωματωμένο CD, ειναι η δυνατότητα να φορτώσει καποιο απο τα διαφορα bios που επιτρέπουν να τρεξει κανείς, υπο προϋποθέσεις, παιχνίδια που διαφορετικά θα απαιτουσαν ειδικες καρτες για να λειτουργησουν.

Τα μονα αρνητικά, αν μπορει κανεις να τα πει ετσι, ειναι η αδυναμία υποστήριξης saves (κατι που ετσι κι αλλιως μονο ενα παιχνιδι υλοποιεί) και η ανυπαρξία cheat engine.

Πριν κλείσουμε, αξιζει να αναφέρουμε την κοινότητα που εχει δημιουργηθεί γυρω απο το support forum του Turbo Everdrive. Εκει κανεις μπορεί να βρει εκτος απο λυσεις σε διαφορα προβλήματα, και rom hacks που προσθέτουν άπειρες ζωες, ενεργεία και αθανασία για τα περισσότερα παιχνίδια της κονσολας.

Εν κατακλείδι, ενα ακόμα must have εργαλείο απο τον απόλυτο μονάρχη των flash carts, Krikzz!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυ καλη παρουσιαση για κατι που συντομα πρεπει να παρω και εγω!!
 
Πολυ καλη παρουσιαση και πραγματικα το συγκεκριμενο flashcart ειναι Must Have για καθε κατοχο PC-Engine και αξιζει και με το παραπανω γιατι η συγκεκριμενη κονσολα εχει παιχνιδαρες.
 
Εγω παντως το χτυπησα στις εκπτωσεις του Black Friday που εκανε ο Krikzz. Τζαμπα πραμα!
 
ʽAy, caramba! Δεν το πιστευω οτι ξεχασα να αναφερω την υπαρξη του απιστευτα βολικου και χρησιμου κουμπιου reset πανω στο Turbo Everdrive!
 
Μπράβο πολύ καλή η παρουσίαση!!! Τελικά αυτές οι Everdrive συσκευές είναι απίστευτες! Η πρώτη που είχα δει ήταν για Mega Drive και από τότε έχουν βγάλει σχεδόν για όλες τις cartridge based consoles.
 
Δεν την έχω την κονσόλα (βασικά δεν την έχω δει ποτέ εν δράσει), όμως κάτι τέτοια γκατζετάκια τα γουστάρω πολύ, ανεξαρτήτως συστήματος. :thumbup:
 
Ειναι ομολογουμενως outsider, αλλα σε αντιθεση με το αλλο κλασσικο outsider (jaguar) εχει αρκετα καλα παιχνιδια.

Γενικα οι "σοβαροι" συλλεκτες και gamers αποφευγουν την PAL εκδοση της κονσολας, αλλα εγω την παω με τα 1000 επειδη εχει εξοδο video και δεν χρειαζεται εξωτικα addons ή mods οπως οι αλλες εκδοσεις. Συν οτι την ειχα αγορασει ΒΝΙΒ για 35€ πριν μερικα χρονια!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όμορφη παρουσίαση, μπράβο φίλε!

Πριν 2 μήνες απέκτησα και εγώ το pc-engine (coregrafx II είναι το δικό μου για την ακρίβεια με scart rgb έξοδο). Η turbo everdrive ήταν η αμέσως επόμενη αγορά μου και σίγουρα άξιζε παρά την τσουχτερή τιμή της. Πολύ καλή κατασκευή, οι τύποι έχουν ξεφύγει, έχει ενδιαφέρον πως μερικά πράγματα ξεκινάνε από χόμπυ και μεράκι και καταλήγουν να είναι καλοφτιαγμένα και χρήσιμα σε πολύ κόσμο.
 
Πίσω
Μπλουζα