Παρουσίαση USB ψηφιακό μικροσκόπιο 20x-800x

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.410
Προ διετιας ειχα αγορασει ενα φτηνο usb ψηφιακο μικροσκοπιο με σκοπο να το χρησιμοποιησω για να ελεγχω πλακετες και κολλησεις στις διαφορες επισκευες και κατασκευες που κανω. Οταν ηρθε δυστυχως το συνοδευτικο cd ηταν ελλατωματικο και δεν μπορεσα να εγκαταστησω τους drivers και την εφαρμογη που συνοδευουν την συσκευη. Ο κινεζος πωλητης εκανε τον... κινεζο και ετσι εμεινε στα αζητητα μεχρι τωρα.

2017-05-09-00h20m50.JPG

Προκειται για usb ψηφιακο μικροσκοπιο 20x-800x, με αναλυση 640x480, με κινητη βαση δυο αρθρωσεων, ρυθμιζομενο φωτισμο LED, χειροκινητο focus και πληκτρα zoom και snap. Στην συσκευασια βρισκουμε εκτος απο το cd και μια διαφανη καρτελα για calibration. Δεν μπορεσα να βρω καποια συγκεκριμενη μαρκα.

2017-05-09-00h29m53.JPG

Πριν δυο χρονια δεν ειχα καταφερει να βρω drivers για να το λειτουργησω, σημερα με το που το συνδεσα κατεβασαν και εγκατεστησαν τα windows αυτοματα drivers. Μια συντομη αναζητηση στο web βρηκε μια σειρα απο προγραμματα που κανουν συνεργαζονται με αντιστοιχες συσκευες και we are in business!

Αφου συνδεσουμε το μικροσκοπιο στον υπολογιστη μας, το τοποθετουμε στην βαση, σημαδευουμε οτι θελουμε να δουμε σε μεγενθυση, παιζουμε με το focus μεχρι να επιτυχουμε μια καθαρη εικονα, και τελος ρυθμιζουμε τον φωτισμο για τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα.

2017-05-09-00h32m04.JPG

Το χειριστηριο της φωτεινοτητας.

2017-05-09-00h31m04.JPG

Αξιζει εδω να πουμε οτι στην πληρη φωτεινοτητα το μικροσκοπιο καταναλωνει πολυ ρευμα και αυτο μπορει να θεσει σε κινδυνο τον υπολογιστη μας. Καλο ειναι το συνδεουμε με μειωμενη την φωτεινοτητα και να αποφευγουμε επεκτασεις και bus powered usb hubs. To επομενο πραγμα που διαπιστωσα ειναι οτι η βαση δεν βολευει ιδιαιτερα και θυμιζει κακης ποιοτητας helping hands. Τελος πρεπει να πω οτι το πληκτρο zoom δεν κανει τιποτα, ενω το snap τραβαει αυτοματα snapsnots σε καποια απο τα προγραμματα που δοκιμασα.

Μερικα παραδειγμα χρησης.

Το ξυλο του γραφειου μου.

/monthly_2018_02/large.image_151848.jpg.9adb9f83c7ab250dc4b82b90b4243d1f.jpg

Δυο τριχες πανω στο χερι μου.

/monthly_2018_02/large.image_151844.jpg.0a8cd1e31d16a3bc21392fe232c8374e.jpg

Αποφασισα να βελτιωσω λιγο την κατασταση αντικαθιστωντας την βαση με την αγαπημενη μου μεγγενη. Με αυτον τον τροπο καταφερα να το δουλεψω πολυ πιο ευκολα

2017-05-09-00h19m22.JPG

Η πλακετα του σκληρου δισκου.

2017-05-09-00h20m05.JPG

/monthly_2018_02/large.image_151847.jpg.415b2723561816a326a2e057e27d2126.jpg

Μπορει να μην προσεγγιζει τα νουμερα που αναφερει και η γενικη ποιοτητα να ειναι πολυ χαμηλη, αλλα για τα λιγα ευρω που κοστιζει δεν χρειαζεται να το σκεφτει πολυ κανεις για να αποκτησει ενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα μου ηταν χρησιμο να τσεκαρω κεφαλες κασετοφωνων και VCR για γδαρσιματα ;)
 
Ωραία πράγματα!! Έχω μικρή εμπειρία από μικροσκόπια καθώς ένα ένα 40x και φυσικά αυτόνομο όχι usb. Ο μικρόκοσμος που μπορεί να παρατηρήσει κανείς είναι πραγματικά απίστευτος. Τώρα σχετικά με τα ηλεκτρονικά, δεν είχα σκεφθεί ποτέ μου πως θα μπορούσε να χρησιμεύσει...
 
αυτό μου θυμίζει το ιταλικό μικροσκόπιο που πήραμε στα '80ς και ήταν σκέτη απάτη μιας και είχε ελάχιστη μεγέθυνση, το περίεργο του ήταν ότι είχε...οθόνη τι οθόνη ο θεός να την κάνει ένα "θαμπόγυαλο" δηλ. ένα θαμπό πλαστικό. Η πωλήτρια για να το πουλήσει προφανώς μας είπε ότι αν κουνήσουμε το κουμπί της εστίασης θα γίνουν χρωματιστά όλα. Ακόμα θυμάμαι ένα σλαΐντ που είχε tessuto di nylon. Δυστυχώς το πετάξαμε ως άχρηστο. Είχα κρατήσει τον μετασχηματιστή του χρόνια και έκανα πειράματα με το ρεύμα. Πολύ καλό φίλε freakmtp αλλά αμφιβάλω αν έχει μεγέθυνση 800 Χ μιας και αυτή είναι πολύ καλά οπτικά μικροσκόπια. Είχα πάρει από τους ρωσοπόντιους ένα μικροσκόπιο τσέπης που ήταν σαν μικρός φακός με μπαταρίες, και ήταν πολύ ωραίο έβλεπα τις κηλίδες εκτύπωσης σε εικόνες περιοδικών κλπ. δυστυχώς κι αυτό πετάχτηκε.
 
Οπως ανεφερα στην παρουσιαση, δεν προσεγγίζει τα νουμερα που αναφερει. Εξαλλου ολα αυτα τα μικροσκοπια αναφερουν την μεγέθυνση σαν γινόμενο του οπτικου με το ψηφιακο zoom (160x οπτικο επι 5x ψηφιακο)... Νομιζω οτι το καλυτερο που πετυχα ειναι γύρω στο 50x
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα