Παρουσίαση Wincor Nixdorf Beetle/M D2 POS

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.310
Αντιδράσεις
9.410
Τελικα εχω καταντησει σαν τις γριες που μαζευουν αδεσποτα απο τους δρομους. Τις προαλλες διεσωσα απο την ανακυκλωση ενα POS Wincor Nixdorf Beetle/M D2. Προκειται για εναν εξειδικευμενο υπολογιστη που χρησιμοποιειται σε POS (Point of Sale) συστηματα που συνανταει κανεις σε ταμεια. Την επομενη φορα που αγοραζετε την λουκανοπιτουλα σας ριξτε μια ματια εκει που πληρωνετε, πιθανοτατα θα δειτε κατι παρομοιο.

Η Wincor Nixdorf ειχε πλουσιο DNA στην ιστορια της πληροφορικης. Η γερμανικη εταιρια Nixdorf δημιουργηθηκε το 1952 και μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες πληροφορικης στην Ευρωπη με εξειδικευση σε τραπεζικα συστηματα και POS. To 1990 πουληθηκε στην Siemens και μετονομαστηκε σε Siemens Nixdorf. To 1999 χωριστηκε σε δυο εταιριες, την Fujitsu Siemens και την Wincor Nixdorf. Η τελευταια εξειδικευτηκε σε συστηματα POS και εξαγοραστηκε απο την αμερικανικη Diebold το 2016, οποτε και μετονομαστηκε σε Diebold Nixdorf.

Το συγκεκριμενο κομματι ειναι περιπου 20 ετων και προκειται για Celeron 1200 (Tualatin) με 128mb ram σε ενα i815e motherboard με PCI και ISA slots. Δυστυχως δεν εχει AGP slot. Οχι το πιο ενδιαφερον πραγμα στον κοσμο. Αυτο που ειναι ενδιαφερον ομως ειναι οτι ειναι εντελως καινουριο και αχρησιμοποιητο και μολις προσφατα ειχε αφαιρεθει απο την συσκευασια του για να πεταχτει. Ηταν σε ενα σωρο μαζι με μπολικο εξοπλισμο POS, αλλα ηταν το μονο πραγμα που ηταν εντελως καινουριο.

Ας δουμε μερικες φωτογραφιες. Στην προσοψη βλεπουμε ενα FDD 1.44mb και τον διακοπτη λειτουργιας.



Ενα συρόμενο πλαστικο καλυμμα με κλειδαρια μπορει να εμποδισει την προσβαση στο floppy και τον διακοπτη.



Στα πλαϊνά τιποτα το ιδιαιτερο, εκτος απο τρυπες για τους δυο ανεμιστηρες.




Στο πισω μερος εκτος απο τα γνωστα εχουμε δυο επιπλεον σειριακες θυρες και κατι αλλα πιο εξωτικα που χρησιμοποιούνται απο τα περιφερειακα του POS. Ενα απο τα slots ειναι κατειλημμένο με μια καρτα δικτυου.



Αυτα τα συστηματα ειναι φτιαγμενα για να γινονται service ευκολα, οποτε η προσβαση στο εσωτερικο γινεται χωρις εργαλεια. Απλα πιεζουμε το πρασινο πλαστικο στο πισω μερος και τραβαμε το καπακι.

Στο εσωτερικο βλεπουμε το floppy και τον σκληρο δισκο.



Απο την μια μερια βλεπουμε τον ανεμιστηρα του επεξεργαστη και την μνημη sdram.



Απο την αλλη ειναι μονο ο ανεμιστηρας τους τροφοδοτικου.



Για να αποκτησουμε προσβαση στα ενδότερα αποσυνδέουμε τα καλωδια απο τα drives και χαλαρώνουμε με το χερι μια βιδα μπροστα στο πανω μερος. Μετα τραβαμε το drive tray και το αφαιρουμε απο τον υπολογιστη.



Εμφανης ειναι η επιπλεον καρτα δικτυου που βρισκεται στο riser. Στερεώνεται στην θεση της με ενα πλαστικο πιαστρακι.



Προκειται για μια καρτα δικτυου PCI 10/100 3com. Δεν ειμαι σιγουρος τι σκοπο εξυπηρετεί, αφου ηδη υπαρχει μια onboard.



Πλεον μπορουμε να δουμε την μπαταρια του cmos διπλα στην βαση του riser. Προκειται για ενα σάντουιτς απο δυο μπαταριες LR44, τις οποιες αντικατέστησα γιατι ειχαν αδειασει προ πολλου.



Το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη αφαιρειται ευκολα και βλεπουμε τον επεξεργαστη με την ψυκτρα του. Προκειται για κλασσικο socket 370 οποτε υποθετω οτι δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να αντικατασταθει με κατι λιγο πιο sexy.



Ολα καλα μεχρι στιγμης, αλλα δουλευει το συστημα; Η απαντηση ειναι ναι. Εχει την εργοστασιακη εγκατασταση Windows 2000 με ολα τα προγραμματα της Wincor Nixdorf για την διαχειριση ενος POS. Καποιος καπου καποτε ειχε εγκαταστησει το SRS (Singular Retail System) της εταιριας Singular που ηταν δημοφιλες ενα φεγγαρι σε εγκαταστασεις POS. Πιθανολογώ οτι το συγκεκριμενο μηχανημα ηταν standby backup σε καποια εγκατασταση και απλα ποτε δεν χρειαστηκε να χρησιμοποιηθεί.




Αυτα για την ωρα. Επειδη εχω μπλεξει με ενα μεγαλο project δεν προκειται να ασχοληθώ περισσότερο αυτη την στιγμη, αλλα καποια στιγμη θα του ριξω μια ματια να δουμε αν μπορουμε να το κανουμε λιγο πιο παιχνιδιαρικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχω ορισμένα παλιά συστήματα με ταμπελάκι Fujitsu Siemens. Μηχανήματα Siemens Nixdorf είχα προλάβει στην προηγούμενη δουλειά μου στα μεσα του 90. Ολα αυτά τα μηχανάκια ηταν σκυλιά και πολύ στιβαρές κατασκευές.
 
Μια φορα και ενα καιρο δεν μπορουσες να πεταξεις μια πετρα χωρις να χτυπησεις ενα Esprimo.

Οντως ηταν στιβαρες κατασκευες, αλλα ειχαν αχιλλειο πτερνα τους πυκνωτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ παιδιά τα θυμάμαι σε τράπεζες, υπουργεία και σε δημόσιες υπηρεσίες. Πρέπει να ήταν πολύ δυνατό μηχάνημα για την εποχή του!
 
Στις τράπεζες τα έβλεπες για....άλλο λογο και όχι επειδή ηταν στιβαρά μηχανήματα ;) :)
 
Πίσω
Μπλουζα