Περίεργος 6128 !

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Ετυχε και πηγα σε εναν φιλο μου και παλιο συμμαθητη μου για επισκεψη.

Μετα απο πολλες προσπαθειες τον καταφερα και κατεβασε απο το παταρι του τον 6128 του, "να θυμηθουμε τα παλια".

Και κατι περιεργο συνεβαινε: ο 6128 συνδεοταν με την οθονη με ΜΟΝΟ ΕΝΑ βυσμα ρευματος. Ειχε συνδεμενο δηλαδη μονο το αρσενικο βυσμα που βγαινει απο το μονιτορ και πηγαινει στο θυληκο στην πισω μερια του 6128. Του λεω οτι αποκλειεται να παιζει ετσι και ομως την πατησα.

Επαιζε μια χαρα μονο με τα 5 βολτ! ακομα χειροτερα για εμενα, δεν ειχε καν το καλωδιο των 12βολτ που ξεκιναει απο τον 6128 και μπαινει στην τρυπα στο μονιτορ!

Μου ειπε οτι εαν θυμαται καλα ο συγκριμενος 6128 ειχε "μεταγενεστερο" φλοπυ (σκεφτηκα μαλλον απο 6128plus) και οτι επαιζε με μια μονο ταση. Υπηρχε 6128 που εβγαινε ετσι? μηπως για να μπορει να παιζει και στο εγρωμο μονιτορ του 464 που εχει μονο 5βολτ? μηπως καμια περιεργη ευρωπαικη αντιπροσωπια πουλαγε τετοια 6128 με την εγρωμη οθονη του 464? το εχετε ξαναδει?
 
Επρεπε να βγαλεις φωτογραφιες! Πολλες φωτογραφιες!!!
 
mike είπε:
Μου ειπε οτι εαν θυμαται καλα ο συγκριμενος 6128 ειχε "μεταγενεστερο" φλοπυ (σκεφτηκα μαλλον απο 6128plus) και οτι επαιζε με μια μονο ταση.
σωστα σου ειπε και σωστα σκεφτηκες

το floppy του plus ειναι 5 volt οποτε δεν υπαρχει αναγκη για τροφοδοσια με 12

πολυ πιθανο οταν αλλαξε το drive ο φιλος σου να του τραβηξε και μια γραμμη για το floppy ωστε να παρακαμπτει το pcb.
 
Kαι μια λογικη ερωτηση: αφου ο 6128+ εχει φλοπυ που λειτουργει με 5βολτ και ολοκληρος ο 6128+ λειτουργει με 5βολτ, γιατι η αμστραντ εβαλε παροχη 12βολτ στον 6128+? θα μπορουσε να εχει μονο ενα καλωδιακι με τα 5βολτ και ολα να ηταν ΟΚ.

Αβυσσος η ψυχη του hardware!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
γιατι η αμστραντ εβαλε παροχη 12βολτ στον 6128+? θα μπορουσε να εχει μονο ενα καλωδιακι με τα 5βολτ και ολα να ηταν ΟΚ.

δεν εχει ο plus παροχη 12v!!!
 
Καλα πρεπει να εχω αμνησια! και να φανταστεις οτι επαιζα με τον 6128plus μου πριν απο δυο βδομαδες!
 
Πίσω
Μπλουζα