Περί amiga emulation

asikamin

RetroActive
Joined
24 Αύγ 2006
Μηνύματα
427
Αντιδράσεις
19
Θα παρακαλούσα αν κάποιος γνωρίζει να με διαφωτίσει!

Έχω δοκιμάσει όλους τους emulator για την amiga , αλλά δε μ'αρέσει ν'αλλάζω conf για κάθε παιχνίδι , πχ kick-rom,ram,inputs.

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο conf για να παίζω τα παιχνίδια όπως

led storm, strider, r-type και shadow of the beast series?

Μέχρι ποια ανάλυση μπορώ να φτάσω για να΄χω αξιοπρεπή εικόνα?

Υποστηρίζει το winuae directx?

Save game υπάρχει τρόπος ειδικά στα SOB!!!

Για βάλτε κάνα conf αρχειάκι και κάνα tutorial ρε παιδιά!

To Amiga Forever (cloanto) τι ακριβώς προσφέρει?
 
Καταρχάς σύντροφε σου εύχομαι κουράγιο και υπομονή! Έχω κάποιο mini tutorial άλλα και διάφορα άλλα καλούδια συγκεντρωμένα στο site του gamesradio.gr

http://www.gamesradio.gr/modules.php?name=Downloads&op=getit&lid=532

όσο αναφορά confg θα σου ετοιμάσω άμα θες (εάν διαβάσεις το tutorial θα δεις ότι δεν είναι τίποτα),επίσης νομίζω ότι και στο amigahellas.gr υπάρχουν κάποια πράγματα; Σχετικά, τώρα όσο αναφορά το amigaforever έχω κάνει ένα review στον gamesradio.gr.

πάντως προσωπικά θεωρώ ότι είναι καλό γιατί έχει έτοιμα κάποια πράγματα για τον αρχαριο ,ενώ τα συνοδευτικά DVDs είναι το κάτι άλλο (κατά την γνώμη μου πάντα!)
 
Το Gamebase Amiga (frontend για το UAE) έχει έτοιμα πολλά configurations (2000 μου φαίνεται) έτοιμα.

Φαίνεται πολύ εύχρηστο και έχει screenshots κλπ.

screenshot1.png


Δεν το έχω σετάρει ποτέ, αλλα με την πρώτη ευκαιρία θα το τσεκάρω.

Λογικά οι ενεργοί Amigαδες του forum μπορούν να σε βοηθήσουν να το στήσεις για να μην μπλέκεις με ξεχωριστά configurations ανα game ;)

Δες το εδώ
 
keeper7k

το Gamebase Amiga λειτουργει σε στυλ mame?
 
Απ'ότι έχω διαβάσει είναι παρεμφερής η λειτουργία του με το ΜΑΜΕ, συν οτι μπορείς να ακούσεις και μουσικές απο τα παιχνίδια ;)
 
αρχηγε με εφτιαξες

δεν μου λες....τα trainers πως μπαινουν εκει? σε στυλ mame cheat? και πως?
 
Δυστυχως pepinos δεν το εχω σεταρει ποτε, οπότε δεν μπορώ να σε διαφωτίσω παραπάνω. Μόλις κάνω την απόπειρα θα επανέλθω. ;)
 
γνωριζεις(η ο οποιοσδηποτε)εαν εχουν βγει τετοιου ειδους emulators και για c64-amstrad-spectrum-atari st?
 
pepinos είπε:
γνωριζεις(η ο οποιοσδηποτε)εαν εχουν βγει τετοιου ειδους emulators και για c64-amstrad-spectrum-atari st?
Έχουν βγεί πολλές εκδόσεις του gamebase. Για c64, και spectrum ξέρω πως υπάρχει. Το site του είναι αυτό http://www.bu22.com/
 
Βασικά, αυτό με τα configuration δέν είναι και τόσο μπελάς όσο "βγαίνει" προς τα έξω. Φτιάχνεις ένα-δύο και προχωράς. Άν τα κάνεις και shortcut στο desktop σου και τα ορίσεις να ανοίγουν με τον Winuae, τότε με ένα διπλό κλίκ, βουαλά. Εγώ χρησιμοποιώ χρόνια, μόλις δύο config, ένα AGA και ένα ECS...
 
Πίσω
Μπλουζα