Περιέργη διαφήμιση

asirmat

RetroN00b
Joined
11 Δεκ 2011
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα σε όλους, θέλω να αναφέρω μια πολύ περίεργη διαφήμιση με ναρκωτικά που είχα δει οταν ήμουν μικρός μάλλον για δεκαετία του 80. το περίεργο ήταν πως μιλούσε για ναρκωτικά και έδειχνε κάτι ανθρώπους να πετάνε και ο εκφωνητής έλεγε "μην ακούτε τι λένε η μεγάλοι πάρτε ναρκωτικά"!!!! και στο τέλος έλεγε "ανοίξτε το κουτί της ζωής σας" και έδειχνε ένα χαρτοκούτι να ανοίγει (σαν αυτά στα σούπερ μάρκετ). σίγουρα η παιδική φαντασία οργιάζει και μπορεί να μην είχε καμιά σχέση με αυτά που λέω. εγώ πάντως θα ορκιζόμουν πως την είδα ετσι ακριβώς. σε όσους είχα μιλίσει τότε γιαυτή την διαφήμιση μου είπαν οτι μάλλον ήταν "πειράτικη" ή διαφήμιση κατά των ναρκωτικών και δεν την κατάλαβα εγώ καλά. η διαφήμιση πάντως έπαιξε σίγουρα οχι πολλές φορές γιατί εγώ την είχα δει μόνο δύο. απο τότε με έχει φάει η απορία τι να ήταν αυτό. παρακαλώ αν κάποιος φίλος του φόρουμ γνωρίζει κάτι για μια τέτοια διαφήμιση να το αναφέρει. ευχαριστώ πολύ.
 
Δεν είναι διαφήμιση αλλα εκπομπή αυτό που μου έρχεται στο μυαλό...

Για δες εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?1370-%CC%E9%EA%F1%EF%DF-%CC%E5%E3%DC%EB%EF%E9&highlight=%ED%E1%F1%EA%F9%F4%E9%EA%DC+%E5%EA%F0

Μήπως είναι οι Μικροί- Μεγάλοι αλλιώς μου έρχεται ένα άλλο thread στο μυαλό που είχε αναρτήσει κάποιος χρηστής

εδώ για μια εκπομπή (που είχε και cartoon μέσα) το οποίο προβαλλόταν σε σχολειά εκείνη την εποχή

και μιλούσε για τα ναρκωτικά....

Ήταν πολύ Extreme αυτή η εκπομπή για παιδάκια και θυμάμαι που το συζητούσαμε σε εκείνο το Thread!!!

Δεν θυμάμαι ομως πως λεγόταν :(
 
Οχι δεν μου λέει κάτι. Το χαρακτηριστικό σε αυτό που είδα ήταν οι άνθρωποι που πετούσαν και το κουτί που άνοιγε συνεχώς στο τέλος. δεν μπορεί ολο αυτό να ήταν φαντασία μου κάτι θα υπάρχει
 
Πιθανόν να ήταν διαφήμιση κοινωνικής προσφοράς κατά των ναρκωτικών - υπήρχε και σχετική εκπομπή το 1986 - και είχε βγει κι ένας δισκος ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ.

Επίσης κοινωνικής προσφοράς διαφημίσεις πολύ μικρές έκανε ο Μαστοράκης σαν εκφωνητής. Η μια είχε σαν παρότρυνση (με ένα κουτί που ξετυλίγετε) εμπρός λοιπόν ανοίξτε το κουτί της πανδώρας (επερχόμενη καταστροφή δηλαδή) και η άλλη είχε ένα αυγό να σκάει σε τηγάνι και τον άκουγες να λέει Αυτά είναι ναρκωτικά και αυτό ήταν το μυαλό σου ή κάτι τέτοιο. Επίσης σε μια άλλη είχε πάρει σκηνή από κάποιο θρίλερ με έναν κλόουν που έπαιζε μπαλάκια στα χέρια και πάλι πέταγε κάτι ειρωνικό σχετικά με τα ναρκωτικά και τις συνέπειες.
 
Dominion είπε:
Επίσης κοινωνικής προσφοράς διαφημίσεις πολύ μικρές έκανε ο Μαστοράκης σαν εκφωνητής. Η μια είχε σαν παρότρυνση (με ένα κουτί που ξετυλίγετε) εμπρός λοιπόν ανοίξτε το κουτί της πανδώρας (επερχόμενη καταστροφή δηλαδή).
Σίγουρα αυτή ηταν. υπάρχει κάποιος τρόπος να την βρούμε?
 
Δεν την έχω φίλε δυστυχώς
 
Πίσω
Μπλουζα