Περιοδικά: Πανόραμα - Εικόνες του κόσμου - Γαιόραμα

retrofrog

RetroActive
Joined
25 Δεκ 2012
Μηνύματα
328
Αντιδράσεις
56
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω αν θυμάστε ένα περιοδικό "Πανόραμα" που είχε κυκλοφορήσεις αρχές με μέσα δεκαετίας '90. Νομίζω ήταν ποικίλης ύλης (όχι κουτσομπολίστικο όπως έχουν βαφτιστεί τώρα τα περιοδικά της τουαλέτας..) Αν το είχε αγοράσει κάποιος θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσει καθώς και να μου πεί τη γνώμη του. Από τις διαφημίσεις πάντως μου φαινόταν πλούσιο σε ύλη..

Το δεύτερο είχε εκδοθεί γύρω στα μέσα της δεκαετίας από το Στάθη Τσαγκαρουσιάνο και πρέπει να είχε πολύ ωραίες φωτογραφίες. Δυστυχώς η κυκλοφορία του ήταν βραχύβια..Σε περίπτωση που κάποιος το είχε πάρει,ας μας πεί την άποψη του!

Τέλος, το Γαιόραμα ήταν το αγαπημένο μου! Εκπληκτικό περιοδικό-βιβλίο πραγματικά! Για μένα το καλύτερο περιοδικό που έχει εκδοθεί ποτέ στην Ελλάδα..Υψηλή ποιότητα φωτογραφιών που δρούσαν επικουρικά με τα κείμενα, τα οποία παρότι μιλούσαν για επιστημονικά θέματα (ως επί το πλείστον) δεν χαρακτηρίζονταν από στείρα επιστημονικότητα! Ήταν επιμορφωτικά χωρίς να καταλήγουν εντελώς εκλαικευτικά.. Ξεκίνησε το 1993 ως τετραμηνίαια έκδοση και σταδιακά εξελίχθηκε σε διμηνιαία..Δυστυχώς έκλεισε το 2005 ακολουθώντας τη πορεία των υπολοίπων περιοδικών του Τερζόπουλου... :(
 
Μετά από καιρό θα ξεθάψω το θέμα, μιας και έψαχνα και εγώ να δω τι απέγινε το Γαιόραμα! Θα συμφωνήσω μαζί σου, εκπληκτικό περιοδικό! Στα χέρια μου έπεσε ένα τεύχος από το 2001. Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες από την ύλη του και τις διαφημήσεις! Από τότε έχουν περάσει 13 χρόνια... :(

5.jpg

IMG_0304.jpg

IMG_0305.jpg

IMG_0306.jpg

IMG_0307.jpg

IMG_0308.jpg

IMG_0309.jpg
 
Εκπληκτικό περιοδικό. Καλογραμμένα κείμενα (τουλάχιστον αυτά που αφορούσαν θέματα σχετικά με την ελληνική φύση και παράδοση, γτ τα υπόλοιπα ήταν ως επί το πλείστον μεταφράσεις) και εξαιρετική αισθητική. Περιττό να πω πως κατέχει περίοπτη θέση στη βιβλιοθήκη μου. Νομίζω ότι περισσότερο εντάσσεται στη κατηγορία του βιβλίου, παρά σ' αυτή του περιοδικού. Τα καλύτερα του χρόνια ήταν μέχρι το 2000, οπότε σταδιακά άρχισε να φθίνει..(και εμφανισιακά και σε επίπεδο ύλης) Γύρω στο 2003, στη Σαββατιάτικη έκδοση του "Βήματος" διανέμονταν παλαιότερα τεύχη του ενώ λίγο αργότερα κάποιες "ειδικές"εκδόσεις, με επιλεγμένα θέματα από παρελθόντα τεύχη. @Κstream να υποθέσω πως δεν πρόλαβες τη "χρυσή εποχή" του;
 
@retrofrog: Ούτε την χρυσή εποχή αλλά ούτε και την κυκλοφορία του περιοδικού... Έπεσε στα χέρια μου ένα τεύχος και αμέσως εντυπωσιάστικα, οπότε μπορώ να φανταστώ τι έχασα! :(

Μιας και ανέφερες ελληνική φύση υπάρχει ένα που κυκλοφορεί ακόμη και λέγεται "Ελληνικό Πανόραμα". Το θυμόμουν από παλιά, οπότε πήγα ευλαβικά στο google και ω τι έκπληξη, υπήρχε ακόμα η σελίδα του και τρέχων τεύχος! (ανακούφιση!) ;)

Επιστημονικό περιοδικό στα ελληνικά είναι νομίζω το "Περισκόπιο της Επιστήμης". Ένα μείγμα σαν το Γαιόραμα δεν βρήκα...
 
Το "ελληνικό πανόραμα" είναι διαφορετικής λογικής. Αφενός εστιάζει στην Ελλάδα (τι "ελληνικό" πανόραμα θα ήταν άλλωστε; :p ) , αφετέρου τα θέματα του είναι αμιγώς ταξιδιωτικά. Στο "Γαιόραμα" εμπεριέχονταν και ταξιδιωτικά θέματα, με επιστημονική όμως αναφορά (είτε ιστορική, είτε αρχαιολογική, είτε φυσικό-βιολογική, είτε γεωλογική..) Αν μπορείς να βρεις κάποια τεύχη κάπου (δεν μπορώ να γνωρίζω αν υπάρχει κάπου απόθεμα - αν κ το βρίσκω απίθανο) αλλά πίστεψε με, αξίζει να το ψάξεις.. ;-)
 
Πίσω
Μπλουζα