Περι εγκαταστασης προγραμματων σε Workbench

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.580
Αντιδράσεις
1.725
Στο WinUAE εφτιαξαμια εγκατασταση 3.1. Αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι το configuration της Α1200

Παμε τωρα σε κατι χαζες ερωτησεις ενος καλομαθημενου DOS/Linux/Windows user.

Πριν καποιο καιρο εγκατεστησα ενα παιχνιδι (δε θυμαμαι τη διαδικασια, μαλλον απλα αποσυμπιεσα το lha στο φακελο που ειναι Mounted σαν "σκληρος" της Α1200). Μεταξυ αλλων υπαρχει ενα readme.html. Οταν κανω διπλο κλικ στο χτμλ, βγαινει παραθυρο που λεει οτι δεν μπορει να ανοιξει το tool AWeb.

Η πρωτη μου ερωτηση ειναι: εφοσον η συγκεκριμενη Workbench ειναι προγραμματισμενη "απο τη μάνα της" να ζηταει ενα συγκεκριμενο προγραμμα, γιατι δεν ειναι εγκατεστημενο απο την αρχη; Η αναζητηση του συγκεκριμενου προγραμματος οφειλεται σε καποιο προγραμματισμο της WB, ή των κατασκευαστων του παιχνιδιου; Και αμα θελω, πως μπορω να το κανω να ζηταει αλλο προγραμμα (Amosaic, ibrowse) και οχι το AWeb? Υπαρχει καποια ρυθμιση η καποιο config file?

Με τα πολλα κατεβασα και αποσυμπιεσα το AWeb (και το απαραιτητο πακετο classact33) και μετονομασα το default directory και .info απο "aweb_max3507b68k_20051215" σε απλο "AWeb" (κατι μου ελεγε οτι θα ηταν μεγαλο ονομα για το filesystem της Αμιγκα) και μπορω να το τρεξω.

Ομως και παλι, οταν κανω κλικ το html δεν ανοιγει αυτοματα το AWeb αλλα βγαινει παλι μηνυμα οτι δεν ανοιγει. Το μονο πραγμα που δοκιμασα να κανω ειναι να μετακινησω απο το κεντρικο φακελο, στο φακελο με ονομα "Tools" μηπως και ψαχνει αναγκαστικά στο συγκεκριμενο φακελο, αλλα χωρις αποτελεσμα.

Οποτε το Windowsικο μου μυαλο μου λεει οτι απο καπου πρεπει να ενημερωσω το συστημα με το path οπου βρισκεται το executable του AWeb ή με καποιο τροπο να κανω associate την επεκταση .html με το συγκεκριμενο προγραμμα. Αλλα πραγματι ετσι γινονται τα πραγματα στην WB? Και πώς;;

Σημειωνω οτι ολος ο χαμος δε γινεται επειδη θελω ντε και σωνει να διαβασω το συγκεκριμενο .html (το οποιο το κανω καλλιστα απο το host OS), αλλα για την ιδεα και τη χαρα οτι ρυθμιζω ενα λειτουργικο και σταθερο configuration :)

Και μια τελευταια ερωτηση: η Α1200 αποσο ξερω κυκλοφορουσε γυρω στο 1995. Πως μπορω να ξερω οτι ενα προγραμμα που θα κατεβασω θα δουλευει στο configuration μου και δεν θα ειναι για καποιο πιο προσφατο AmigaOS για πχ PPC? Για παραδειγμα το AWeb που κατεβασα ηταν build του 2005 και αμφεβαλλα οτι θα λειτουργουσε στην Α1200!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το σύστημα αρχείων της Amiga ήταν εντυπωσιακά μπροστά από την εποχή του, ενώ είναι κι αρκετά εύχρηστο. Απλά πρέπει να γνωρίζεις μερικά πράγματα, τα οποία και θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω.

Η αναζήτηση του προγράμματος γίνεται από το αρχείο (και όχι από το Workbench) γιατί έτσι το όρισαν όταν έφτιαχναν το αρχείο οι δημιουργοί του. Κάθε αρχείο μπορεί να έχει ένα συγκεκριμένο Tooltype που να δηλώνει στο Workbench με ποιο πρόγραμμα ανοίγει. Το πιο συνηθισμένο Tooltype είναι το 'Iconx', με το οποίο δηλώνουμε στο Workbench ότι το αρχείο μας είναι text file με ένα σύνολο από εντολές DOS που πρέπει να εκτελεστούν, το αντίστοιχο δηλαδή του να γράψεις "execute " στο AmigaShell. Το συγκεκριμένο αρχείο που αναφέρεις ψάχνει το πρόγραμμα AWeb για να ανοίγει. Που το ψάχνει; Στο directory C (πχ. HD:C). Εκεί βάζουμε όλα τα μεμονωμένα αρχεία μας που θέλουμε να εκτελούνται από παντού στο Workbench μας. Βρες λοιπόν το αρχείο AWeb από τον φάκελο που το εγκατέστησες και αντίγραψέ το (μόνο αυτό) στο directory C του σκληρού σου. Αν το κάνεις σωστά, την επόμενη φορά που θα κάνεις double click στο αρχείο σου θα ανοίξει.

Στην ερώτησή σου για το πως θα κάνεις το αρχείο σου να ανοίγει από άλλο πρόγραμμα, η απάντηση είναι ότι πρέπει να του αλλάξεις το Tooltype. Για να το κάνεις αυτό επιλέγεις το αρχείο και στη συνέχεια με το δεξί mouse button επιλέγεις από το μενού Icon->Information. Εκεί μπορείς να σβήσεις το προηγούμενο Tooltype και να βάλεις πχ. iBrowse, με την προϋπόθεση ότι το έχεις στο C.

Όλα αυτά πάντως θα γίνουν πολύ πιο εύκολα για σένα με την εγκατάσταση ενός καλού file manager. Προσωπικά αυτό το συνιστώ σε όλο τον κόσμο, ανεξαρτήτως αν μιλάμε για PC ή Amiga, αρχάριους ή έμπειρους: τα file managers κάνουν τη ζωή σας απείρως πιο εύκολη. Το βρίσκω εξωφρενικό να βλέπω ανθρώπους με τρομερές γνώσεις υπολογιστών να παιδεύονται με τα default παραθυράκια των Windows για να δουλεύουν με τα αρχεία τους. Ποιο να βάλεις; Είτε μιλάμε για Amiga 1200 είτε για Windows 7, το κορυφαίο για μένα είναι το Directory Opus, πρόγραμμα με ιστορία 20 χρονών που συνεχίζεται ακόμα.

Όσον αφορά την τελευταία σου ερώτηση, κάθε πρόγραμμα έχει ή οφείλει να έχει τις απαιτήσεις του συστήματος για το οποίο προορίζεται. Αν κατεβάζεις πχ. από το Aminet θα δεις ότι στην στήλη Arch εμφανίζεται το hardware για το οποίο προορίζεται το κάθε πρόγραμμα. Στην περίπτωση σου κοιτάς για m68k επεξεργαστές και Workbench 3.1.
 
Οταν εγραφα τα παραπανω περιμενα και μια λιαν διαφωτιστικη απαντηση απο σενα ;) χαιρομαι παντως που καποια απο αυτα που ειπες τα ειχα υποψιαστει δειλα-δειλα

Παμε τωρα σε αποριες του επομενου επιπεδου!

Ελυσα το προβλημα με το AWeb, και μαλιστα πειραματιστηκα λιγο. Ειδα ομως οτι αν μετακινησω το εκτελεσιμο στο C, οπως ειπες, τοτε ναι μεν θα κανει οτι ξεκιναει, ομως θα μου πει οτι δε βρισκει κατι αρχεια του προγραμματος, οπως για να φορτωσει εικονες. Και λογικο γιατι το AWeb δεν ειναι μονο ενα εκτελεσιμο αλλα ερχεται μαζι με καποιους υποφακελους στο δικο του tree.

Επισης εγκατεστησα το dopus αλλα μου γενηθηκε η εξης απορια: ειδα οτι μεσα στη δισκετα του, υπαρχει ενα structure παρομοιο με της εγκαταστασης. Δηλαδη υπαρχουν φακελοι με ονοματα C, libs, s, t, utilities κλπ. Ετσι οπως τα ειδα σκεφτηκα οτι επρεπε να αντιγραφουν απευθειας στο dh0:, δηλαδη τα αρχεια του df0:libs να αντιγραφουν στο dh0:libs και οχι πχ στο dh0:dopus/libs. Προς το παρον ομως για να μη κανω καμια ζημια, εκανα το δευτερο, δηλαδη τα αντεγραψα ολα σε ενα δικο τους υποφακελο. Ετσι επρεπε να γινει;

Με τα παραπανω θελω να πω οτι μου φαινεται καπως μπερδεμενο το ολο tree και αν υπαρχει καποιος σωστος η προτεινομενος τροπος για εγκατασταση. Δεν εχω καταλαβει αν τα προγραμματα πρεπει να αντιγραφονται χυμα στο :, ή στο πχ tools, ή στο C (το οποιο δεν ξερω τι ακριβως ειναι αλλα μου θυμιζει το C: στο dos). Ενα "πακετο" προγραμματος που περιεχει εκτελεσιμο, υποφακελους κλπ πρεπει να αντιγραφεται ακριβως οπως ειναι, η πρεπει τους φακελους να τους αντιγραφω αλλού και το εκτελεσιμο "εκει οπου πανε τα εκτελεσιμα" (μαλλον C);
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Ελυσα το προβλημα με το AWeb, και μαλιστα πειραματιστηκα λιγο. Ειδα ομως οτι αν μετακινησω το εκτελεσιμο στο C, οπως ειπες, τοτε ναι μεν θα κανει οτι ξεκιναει, ομως θα μου πει οτι δε βρισκει κατι αρχεια του προγραμματος, οπως για να φορτωσει εικονες. Και λογικο γιατι το AWeb δεν ειναι μονο ενα εκτελεσιμο αλλα ερχεται μαζι με καποιους υποφακελους στο δικο του tree.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο πρόγραμμα για να μπορέσω να σε καθοδηγήσω περισσότερο. Σίγουρα κάτι πρέπει να μπει στο C για να αναγνωρίζεται από παντού. Είσαι σίγουρος ότι εγκατέστησες το πρόγραμμα και δεν το αποσυμπίεσες απλά; Για δες αν υπάρχει κάποιο 'install' που πρέπει να τρέξεις. Αυτό θα τοποθετήσει κάθε αρχείο εκεί που πρέπει. Πάντως για να λύσεις εναλλακτικά το πρόβλημα που αναφέρεις, αρκεί να βάλεις το full path του AWeb ως Tooltype. Δηλαδή αντί για 'Aweb' γράφεις 'HD:Utilities/Aweb/Aweb' ή όπου αλλού το έχεις.

Επισης εγκατεστησα το dopus αλλα μου γενηθηκε η εξης απορια: ειδα οτι μεσα στη δισκετα του, υπαρχει ενα structure παρομοιο με της εγκαταστασης. Δηλαδη υπαρχουν φακελοι με ονοματα C, libs, s, t, utilities κλπ. Ετσι οπως τα ειδα σκεφτηκα οτι επρεπε να αντιγραφουν απευθειας στο dh0:, δηλαδη τα αρχεια του df0:libs να αντιγραφουν στο dh0:libs και οχι πχ στο dh0:dopus/libs. Προς το παρον ομως για να μη κανω καμια ζημια, εκανα το δευτερο, δηλαδη τα αντεγραψα ολα σε ενα δικο τους υποφακελο. Ετσι επρεπε να γινει;
Με τα παραπανω θελω να πω οτι μου φαινεται καπως μπερδεμενο το ολο tree και αν υπαρχει καποιος σωστος η προτεινομενος τροπος για εγκατασταση. Δεν εχω καταλαβει αν τα προγραμματα πρεπει να αντιγραφονται χυμα στο :, ή στο πχ tools, ή στο C (το οποιο δεν ξερω τι ακριβως ειναι αλλα μου θυμιζει το C: στο dos). Ενα "πακετο" προγραμματος που περιεχει εκτελεσιμο, υποφακελους κλπ πρεπει να αντιγραφεται ακριβως οπως ειναι, η πρεπει τους φακελους να τους αντιγραφω αλλού και το εκτελεσιμο "εκει οπου πανε τα εκτελεσιμα" (μαλλον C);
Πολύ σωστή η ερώτησή σου. Η απάντηση είναι ότι δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν δοκιμάσεις. Το έξυπνο πρόγραμμα (και βέβαια το DOpus ανήκει σε αυτή την κατηγορία) καταλαβαίνει από που τρέχει και αναζητά εκεί τα αρχεία του. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις, κι αν ένα πρόγραμμα δεν τρέξει τότε πχ. να αντιγράψεις τις βιβλιοθήκες του στο Libs. Προσοχή όμως στα overwrite γιατί ανέφερες και το S! Αν το πρόγραμμά σου είναι σε δισκέτα σίγουρα θα έχει το αρχείο S\startup-sequence το οποίο επουδενί δεν πρέπει να αντιγράψεις πάνω από αυτό του σκληρού σου γιατί δεν θα σου ξεκινά το Workbench. Καλό θα είναι πριν αντικαταστήσεις κάποιο αρχείο να το κάνεις backup. Πάντως κατά 90% αν χρειαστεί να αντιγράψεις αρχεία στους φακέλους του συστήματος αυτοί θα είναι το C, το Libs και το Fonts. Όταν αντιγράφεις από δισκέτα είναι πιθανό να χρειαστεί να μπλέξεις με εντολές assign αλλά αυτό είναι για προχωρημένους οπότε μη σε μπλέξω από τώρα.

Σου συνιστώ να διαβάσεις πολύ καλά τις οδηγίες του Directory Opus και να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να φτιάξεις τα κουμπιά του όπως σε εξυπηρετεί. Η μεγάλη του δύναμη σε όλες τις πλατφόρμες είναι το πόσο παραμετροποιήσιμο είναι. Δες πως έχω το δικό μου για παράδειγμα:

attachment.php


Επίσης ρίξε μια ματιά στα προγράμματα που προτείνω στο Freezone Amiga κάθε τεύχους του Phoenix.
 
Δυσκολα τα πραγματα λοιπον

Θα επικαλεστω για τελευταια φορα την αρχη σου να βοηθας οποιονδηποτε σου ζητησει βοηθεια στν πληροφορικη για να μου πεις αν γινεται τη λογικη του structure του σκληρου. Οπως φαινεται ο καθε φακελος εχει ενα ρολο. Απο οτι ειπες ο φακελος S περιεχει τις πληροφοριες για το boot. Αποτι καταλαβα ο φακελος C ειναι default path για εκτελεσιμα. Τα υπολοιπα;
 
Rakeesh είπε:
Και μια τελευταια ερωτηση: η Α1200 αποσο ξερω κυκλοφορουσε γυρω στο 1995. Πως μπορω να ξερω οτι ενα προγραμμα που θα κατεβασω θα δουλευει στο configuration μου και δεν θα ειναι για καποιο πιο προσφατο AmigaOS για πχ PPC? Για παραδειγμα το AWeb που κατεβασα ηταν build του 2005 και αμφεβαλλα οτι θα λειτουργουσε στην Α1200!
Μια μικρη διορθωση: Α1200 πρωτοκυκλοφορησε το 1992 και "εβγαινε" μεχρι και το 1996 απο την Amiga Technologies/Escom. Οσον αφορα τη συνεργασια OS-Software βασει χρονολογιας, ειναι μια διαδικασια trial and error αν και στην ουσια σχεδον τα παντα μεχρι το 1995-1996 περιπου, πρεπει να τρεχουν χωρις προβληματα σε ενα "απλο" 3.1. Ο,τιδηποτε αλλο σχετικο με PPC εννοειται πως δεν θα τρεξει αν και στην ουσια μιλαμε κυριως για Demos, ελαχιστα Games οπως τα Wipeout/Heretic/Shogo κλπ και καποιο productivity software. Τελος, ο ΑWeb του 2005 που λες, δε πρεπει να ειναι τιποτα διαφορετικο απο τον Aweb Max που ειναι μια οπτικα βελτιωμενη εκδοση του απλου και κλασικου.

Το βρισκει κανεις εδω:

http://www.greyhound-data.com/gunnar/aweb/index.htm?page=screenshots
 
Πίσω
Μπλουζα