Πες τα βρωμόστομε (1983)

Mac Gyver

RetroWannaBe
Joined
23 Ιουλ 2012
Μηνύματα
50
Αντιδράσεις
18
Πες τα βρωμόστομε (1983)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Πες_τα_βρωμόστομε

Μία αγαπημένη βιντεοταινία με πρωταγωνιστή τον Στάθη Ψάλτη ο οποίος υποδύεται έναν οργισμένο νέο ο οποίος θυμώνει και εξοργίζεται με τα στραβά και ανάποδα της κοινωνίας των συνανθρώπων του και με όλα τα ευτράπελα της καθημερινότητας. Στο πλεύρο του η συνήθης ύποπτη Καίτη Φίνου, τα Μεγαθήρια του Ελληνικού κινηματογράφου Νίκος Ρίζος και Δέσποινα Στυλιανοπούλου καθώς και τα αστέρια των Βιντεοταινιών Τέτα Κωνσταντά και Θάνος Παπαδόπουλος...Σκέτη Απόλαυση η ταινία αυτή

51201.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως ήταν αύτη, που στην αρχή ο Ψάλτης έβριζε κάποια μπαλκόνι-μπαλκόνι :cool: ? Η μήπως ήταν στο "Ράκος Νο 14"?
 
Αυτή είναι που ξεκινάει με το μπαλκόνι που έβριζε τους μηχανόβιους
 
Και στο Τροχονομος Βαρβαρα 1981 ο Σατθης Ψαλτης εβριζε στην αρχη απο το μπαλκονι μια που ο σκλυλος της εκανε φασαρια!!

Αγαπημενη κωμωδια το Πεστα Βρωμοστομε,ομως δεν ειναι βιντεοταινια!!! Οποτε καλο θα ηταν να μπει στη κατηγορια κωμωδιες! ;)
 
Αγαπημένη ατάκα το "γρασσαδόρος", για το θείο του (Νίκο Ρίζο), το ζαχαροπλάστη!!! :D
 
Πολυ αγαπημενη μου ταινια και την βλεπω ανα τακτα χρονικα διαστηματα.Κολητος μου φιλος επειδη ξερει την τρελα που εχω μαυτη την ταινια και επειδη ειμαι και ζαχαροπλαστης ακομα και τωρα με λεει γρασαδορο :D

Παντως πληροφοριακα να αναφερω οτι το γρασαδορος δεν ειναι ασχετο με το επαγγελμα.Το σκευασμα που χρησιμοποιω/ουμε σαν βελτιωτικο για τα παντεσπανια και γενικα για διαφορα αν παρεις λιγο και το βαλεις διπλα στο γρασο ειναι ακριβως ολοιδια και δεν ξεχωριζονται εκτος και αν τα μυρισει καποιος βεβαια :D
 
η σκηνη στο μπαλκονι ειναι απ τις αγαπημενες μου σαν τον καμπαμαρου χτυπιεται ο ψαλτης χαχαχαχα [edit] To video δεν υπάρχει [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
argy είπε:
Αγαπημενη κωμωδια το Πεστα Βρωμοστομε,ομως δεν ειναι βιντεοταινια!!! Οποτε καλο θα ηταν να μπει στη κατηγορια κωμωδιες! ;)
Βρε Argy μου, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις πολλές γνώσεις σου επί του κινηματογράφου, το βρίσκω παντού σαν VHS (και μάλιστα ό,τι υλικό έχει αναρτηθεί, θα δεις ότι αναφέρουν όλοι το VHS rip)....

Μήπως εννοείς κάτι άλλο? Μήπως κατάλαβα εγώ λάθος? Αν είναι, να κάνουμε τις απαραίτητες διορθώσεις! :)

Στο θέμα μας τώρα:

Πολύ - πολύ πρόσφατα (μια εβδομάδα πριν! :D ) κάθισα και το ξαναείδα (και μάλιστα εις διπλούν, γιατί έκανα μια δουλειά στο πισι και ενίοτε με ηρεμεί να "ακούω" ελληνικές ταινίες ή σειρές - κωμωδίες πάντα! :D )

Δε μπορώ να μετρήσω ατάκες του Ψάλτη - η μια καλύτερη από την άλλη! :D - με προσωπικό best-of τη φάση που σκάει μύτη στη συνέλευση της πολυκατοικίας με τα ....ζωάκια του: Ένα γαϊδούρι & ένα φίδι! Μιλάμε για γέλιο μέχρι δακρύων, ειδικά όταν ανεβαίνει ο θυρωρός να ενημερώσει την Καίτη Φίνου και τη φίλη της ότι το φιδάκι.... το 'σκασε! :biglaugh:
 
Απ'οτι γνωρίζω, πολλές ταινίες του Ψάλτη ήταν κινηματογραφικές παραγωγές και μια από αυτές πρέπει να ήταν και αυτή.
 
Πάλι βρίζεις! Χα Χα!!! :D
 
Η ταινια εγινε για το σινεμα και μετα τη περασαν σε VHS αλλωστε ειναι γυρισμενη σε film που ειναι για σινεμα υπαρχει διαφορα αναμεσα σε ταινια βιντεο και ταινια που ηταν για το σινεμα και αργοτερα την περασαν στο βιντεο η διαφορα στη ποιοτητα της εικονας ειναι φανερη!
 
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Ευχαριστώ και κάποιον που μ' έδωσε έξτρα στοιχεία & διευκρινήσεις - οπότε προς αποκατάσταση του θρεντ και του Argy ( :flower: ) το μεταφέρω στη σωστή κατηγορία!

Οι κυνηγοί και γνώστες των ελληνικών βιντεοταινιών, αν εντοπίσετε κάτι ανάλογο ή πέσει κάτι στην αντίληψή σας, κάντε έναν κόπο και στείλτε μου ένα πμ, να τα φτιάξουμε όλα σωστά! ;)
 
Γρασσαδόρε, ε γρασσαδόρε!
 
113.jpg
113.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα