Πινόκιο

giorgos

Banned
Joined
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
233
Αντιδράσεις
12
Ρε παιδια, τον Πινοκιο τον εχετε υποψη σας?

Και ολους τους αλλους ηρωες που ειχε μεσα, δε θυμαμαι ονοματα αλλα θυμαμαι εναν συμπαθητικοτατο διαολο(Τσέπο?) που υπηρετουσε υπο τον μεγαλο Βεελζεβουλ αλλα εβγαινε και στην επιφανεια...
 
Απίστευτο να απαντώ σε thread που είναι 1,5+ χρόνο πίσω,αλλά με χαρά βρήκα 29 από τους 30 τόμους,με τα πρωτότυπα 87 από τα 90 τεύχη του ΠΙΝΟΚΙΟ....!!!

Κρίμα που δεν είχα και τον έναν που λείπει,αλλά ας μην είμαι αχάριστος !

Όλα αυτά μέσα σε ένα πατάρι που έκρυβε πολλές παιδικές αναμνήσεις...!!!!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι όλα αυτά,μαζί με ότι άλλο βρέθηκε,θα μεταφερθούν στο νέο μου σπίτι.....
 
Βρε Μano264f θα μας τρελανεις με τις ανασκαφες σου ,τι "Αγορι" τι "Μπλεκ" τι "Μικροι εξερευνητες" ...........

Θελουμε και εμεις. :rant:

Ο κακομοιρης ο "Πινοκιο" απεκτησε ζωη,πρεπει επειγοντως να ποσταρω εξωφυλλο,τοσα χρονια χωρις ποστ κριμα ειναι...... :cry:
 
Ναι φίλε,η manos426f-ική σκαπάνη έφερε στο φως πολύτιμα ευρήματα τις τελευταίες ημέρες....!!!

Αναρωτιέμαι πλέον μήπως υπάρχει κι άλλο πράμα καταχωνιασμένο πουθενά....!!!
 
Ναι βεβαια... Μου ειχαν μεινει ακομα μερικα τευχη Πινοκιο... :)

Συμπαθουσα πολυ το Ριρικο
 
Πινόκιο

Προσφατα βρηκα αρκετα τευχη που εχω απο εκεινο το περιοδικο. Προφανώς Ιταλικής έκδοσης (είχε παρόμοιο σχέδιο με τον Ποπάυ κιολας).

Η πρωτη και μεγαλυτερη ιστορια καθε τευχους ηταν μια περιπετεια του Πινοκιο και πρωταγωνιστουσαν και ηρωες απο το παραμυθι (αλεπου και γατος, Τζεπετο, Νεραιδα κλπ σε μια ιστορια τους καταπινει η γνωστη φαλαινα).

Αλλοι ηρωες που ειχαν δικες τους σειρες ηταν ο Ριρίκος Βίλλα (παιδακι με φατσα μαιμους), ο Κακίστρος, ο Μπόμπος, ενας σεριφης κλπ κλπ

Θυμαται κανενας τιποτα απο αυτο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ομως υπαρχει και εχεις γραψει κιολας. :D

Δεν το πολυ διαβαζα,οταν επεφτε στα χερια μου ομως το τιμαγα.

[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πινοκιο krios.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το συγκεκριμενο περιοδικο κυκλοφορει ακομα σε επανεκδοση απο τον περιοδικο τυπο και εγω για τον τσεπο το διαβολακο το επαιρνα περισοτερο εχω αρκετα τευχη το εβλεπα σαν το αντιπαλο δεος του σεραφινο και του τιραμολα
 
Παντως και τα τρια ειναι Ιταλικα :)

(αν γινεται βάζε σημεία στίξεως γιατί δυσκολεύτηκα να βγάλω νόημα στο μήνυμά σου)
 
Ένα εξωφυλλάκι από το μακρινό (?) 1992...

Πινοκιο DINO.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πέραν του Πινόκιο θυμάμαι τους Ριρίκο, Όττο, Τσέπο. Ο κακομοίρης ο Τσέπο που έπρεπε να λογοδοτεί στον Βελζεβουλ συνεχώς. Δεν έχω πετύχει να κυκλοφορεί κανένα σήμερα.
 
συμπαθητική φιγούρα ο Πινόκιο, έβλεπα τα κινουμενα σχέδια στην τηλεόραση αλλά δεν θυμάμαι το περιοδικό αυτό...
 
Το ειχα πετυχει τοτε στα περιπτερα! Πωπω, το ξαναβλεπω μετα απο 30+ χρονια, ειχα ξεχασει τελειως την υπαρξη του.
 
Πίσω
Μπλουζα