Πλήκτρο reset το χρησιμοποιείτε?

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.999
Ποια είναι γενικότερα η άποψη σας για το πλήκτρο reset των κονσολών? Το χρησιμοποιείτε συχνά? Σε κονσόλες που δεν υπάρχει, όπως π.χ. το Master System είπατε ποτέ "που είναι αυτό το άτιμο το reset?"?

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ χρήσιμο σε παιχνίδια που έχεις πραγματικά κολλήσει σε ένα σημείο, είτε γιατί έχεις χάσει ένα μπόνους νωρίτερα είτε κάποιος κακός δαίμονας (βλέπε glitch) σε έστειλε εκεί και δεν υπάρχει ούτε εχθρός να περιμένεις να χάσεις, ούτε χρόνος που να τελειώνει.

Επιπλέον σε ένα παιχνίδι του Mega Drive (κάποιο X-Men νομίζω) πρέπει να κάνεις αναγκαστικά reset για να προχωρήσει! Το παιχνίδι αυτό είναι αδύνατο να παιχτεί ολοκληρωμένα στο Nomad λόγω έλλειψης του κουμπιού αυτού στην κονσόλα. Και μιας και μιλάμε για φορητά, πολύ θα ήθελα το Game Gear να είχε αυτή τη λειτουργία.
 
Απο οσο ξερω στο MS υπαρχει reset αλλα στην δευτερη εκδοση, δεν ξερω για την πρωτη. Τωρα στο game gear δεν πιστευω να χρειαζοτανε λογω οτι ανοιγοκλεινεις το power button και εισαι ενταξει! :D
 
DarkSynbios είπε:
Απο οσο ξερω στο MS υπαρχει reset αλλα στην δευτερη εκδοση, δεν ξερω για την πρωτη.
Ούτε η 2η έκδοση είχε. Μήπως το μπερδεύεις με το pause?

Sega_Master_System_02.jpg

DarkSynbios είπε:
Τωρα στο game gear δεν πιστευω να χρειαζοτανε λογω οτι ανοιγοκλεινεις το power button και εισαι ενταξει! :D
Μα το θέμα είναι να μην ανοιγοκλείνεις το on off!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γενικα σε φορητα δεν νομιζω οτι θα ηταν καλο να υπαρχει κουμπι reset γιατι μπορει να το πατησεις καταλαθος και μετα :rant: :rant: :rant: :rant:.

Τωρα για τις οικιακες κονσολες ΟΚ απλα δεν ανοιγοκλεινεις το κουμπι δεν νομιζω οτι ειναι τιποτα το τρομερο :p .
 
Ajax87 είπε:
Γενικα σε φορητα δεν νομιζω οτι θα ηταν καλο να υπαρχει κουμπι reset γιατι μπορει να το πατησεις καταλαθος και μετα :rant: :rant: :rant: :rant:.
Τωρα για τις οικιακες κονσολες ΟΚ απλα δεν ανοιγοκλεινεις το κουμπι δεν νομιζω οτι ειναι τιποτα το τρομερο :p .
Όχι να υπάρχει κουμπί αλλά σαν το Gameboy που πατάς τα 4 κουμπιά. Αυτό το άτιμο τίποτα πια :rant: . Βέβαια με 3 κουμπιά τι να πρωτοκάνεις θα μου πεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ μου δεν κατάλαβα τη χρησιμότητα του Reset εφ'όσον υπήρχε το on/off. Αφήστε δε, που στο Snes ήταν πολύ εύκολο να το πατήσει κάποιος, η αγάπη των μωρών μόλις πρωτοέβλεπαν την κονσόλα...
 
Η μονη κονσολα που ειχε χρησιμοτητα για μενα το reset ηταν στο πολυαγαπημενο μου NES που πραγματικα το εχω λιωσει σαν κονσολα.
 
Μήπως απλά το reset είναι ένας πιο "υγιής" τρόπος να ξαναρχίσεις το παιχνίδι από την αρχή, από το να κλείνεις το μηχάνημά τελείως και να το ξανα ανάβεις? Μήπως είναι καλύτερο για την διάρκεια ζωής των μηχανημάτων εννοώ.
 
Το reset είναι για να μην μείνει ο διακόπτης στο χέρι για κάποιον που θέλει να το χρησιμοποιεί συχνά. Φανταστείτε τα Windows να μην είχαν "Επανεκκίνηση" και να έκανες τερματισμό και ξανά πάτημα το On/Off. Πάντως Γιώργο, όντως το reset του SNES είναι τεράστιο και εύκολο για τα μωρά όπως λες.
 
Και εγω μπορω να πω οτι το μονο χρησιμο ρεσετ ηταν του ΝΕΣ. Στο MD και SNES σπανια το χρησιμοποιησα. Γενικα αχρηστο το ρεσετ.

Στο gamegear δεν χρειαζεται ρεσετ γιατι καμια φορα ο μετασχηματιστης δεν κανει καλη επαφη και κανει μονο του ρεσετ :takethat:
 
mike είπε:
Στο gamegear δεν χρειαζεται ρεσετ γιατι καμια φορα ο μετασχηματιστης δεν κανει καλη επαφη και κανει μονο του ρεσετ :takethat:
Πόσο δίκιο έχεις...
 
Ήταν απαραίτητο όταν υπήρχε action replay συνδεμένο.

Κι αν θυμάμαι καλά, στο mega cd 1, άνοιγε το συρτάρι.
 
Πίσω
Μπλουζα